NEXXT PC Stick to brat bliźniak Intel Compute Stick - jest dokładnie tak samo wyposażony, wyróżnia się jednak rozkładaną anteną Wi-Fi, czego brakowało w rozwiązaniu Intela (poprawa działania sieci bezprzewodowych). Jego wydajność można również porównać do takich rozwiązań jak Lenovo Yoga Tablet 2 LTE (Windows) czy ASUS Transformer Book T100.
NEXXT PC Stick w standardzie wyposażony jest w system Windows 10 - od momentu wciśnięciu przycisku zasilania do pojawienia się pulpitu Windows mija około 20 sekund. Dysk eMMC zastosowany w urządzeniu ani nie jest specjalnie wydajny, ani też pojemny (32 GB). Jeśli więc chcesz trzymać na nim większą ilość danych, warto rozbudować pojemność dyskową za pomocą karty micro SD.
Bardziej zaawansowani użytkownicy chętni do pogrzebania w opcjach BIOS będą mile zaskoczeni - jest on całkiem rozbudowany (szczegóły w filmie na pierwszej stronie). Można nawet pokusić się o podkręcenie układu graficznego, chociaż nie należy się spodziewać by miało to większy wpływ na wydajność.
NEXXT PC Stick bezproblemowo radzi sobie z odtwarzaniem wideo na YouTube, nawet w rozdzielczości 4K / Ultra HD. Wydajność zintegrowanej grafiki Intel HD nie pozwala na wiele - od biedy można pograć w mniej skomplikowane gry w rodzaju League Of Legends. W popularnym LOL przy ustawieniach niskich i rozdzielczości Full HD można liczyć na 20-30 klatek na sekundę, a w rozdzielczości 1360 x 768 około 30-40 klatek na sekundę.
League Of Legends w 1920 x 1080 i 1360 x 768 (ustawienia niskie)
Counter Strike: Global Offensive - 1280 x 720, niskie
DOTA 2 - 1360 x 768, niskie
Streaming gier z drugiego domowego komputera (np. Steam In-Home Streaming) jest możliwy, ale przez Wi-Fi działa słabo (płynna rozgrywka jest praktycznie niemożliwa). Prawdopodobnie lepsze wyniki uzyskamy doposażając komputerek o kartę LAN podłączaną do USB, ale zaznaczamy, że nie testowaliśmy tej opcji.
Urządzenie jest całkowicie bezgłośne, powiem nie posiada aktywnego chłodzenia. Podczas intensywnej pracy odczuwalnie się nagrzewa, ale nie do alarmującego poziomu. Pobór energii naturalnie jest śmiesznie niski - podczas obciążenia jest to 7-9 W, a w stanie spoczynku tylko 4W.
NEXXT PC Stick obecnie kosztuje około 600 zł w wersji systemem Windows 10. Jeśli szukasz komputera do podstawowych zastosowań wystarczy, że podłączysz NEXXT PC Stick do telewizora / monitora przez HDMI i wyposażysz go w klawiaturę i myszkę. Jako, że jest to konstrukcja oparta na procesorze x86 i wyposażona w system Windows 10, jego funkcjonalność jest wysoka, chociaż oczywiście ograniczona przez moc obliczeniową.
Warto wspomnieć, że Intel zapowiedział już kolejną (wydajniejszą) generację tych miniaturowych komputerków, wyposażonych w procesory Core M - mają się pojawić w sprzedaży jeszcze w tym kwartale, ale cena nie jest jeszcze znana.
NEXXT PC Stick
- miniaturowe rozmiary i homeopatyczny pobór energii
- Wi-Fi b/g/n + BT 4.0 z rozkładaną anteną
- slot kart micro SD (do 128 GB)
- port USB 2.0 i micro USB
- dołączona do zestawu przejściówka HDMI (F/F)
- pełna wersja systemu Windows 10
- zabrakło Wi-Fi w szybszej wersji
Komentarze
24Oprócz małego, przenośnego PC, którego wtykamy w dowolny monitor / tv i mamy całe swoje małe biuro ze sobą, widzę jako terminal o bardzo małym poborze prądu, bardzo cichej pracy.
Chyba bowiem a nie powiem :)
Do zwykłego korzystania z komputera spoko może być taka maszynka .
Omijam z daleka.
Tv z tizenem (samsung) lub LG lub Androidem Sony, Philips dużo więcej potrafi niż Atom z Win 10.
Mimo to niech producenci myślą nad oszczędzającym prąd rozwiązaniem pod home serwer, z Win 10, dyskiem w cenie i możliwością pełnienia kilku ról.
SŁUCHAM ???
Jakich filmów, by chyba nie w kodeku VP9. W AVC też wątpię i to bardzo aby dał radę 4K.
2GB RAM :)
To się nadaje jedynie do obsługi prostych programów biurowych.
A poza tym gdzie jest TEST.
Reklamę widzę, ale testu nie.
Dlaczego nie wezmą zinegrowanego układu AMD, który ma dużo większą moc w procesowaniu grafiki? Wtedy byłby wart tych pieniędzy, a tak, to ja komórkę podepnę do czegokolwiek i na LTE lepszy internet pociagnę...