Na najtańsze procesory przyjdzie nam poczekać
Premiera nowej generacji procesorów Intel zbliża się nieubłaganie jednak w dniu ich premiery nie wszystkie modele trafią do sprzedaży. Procesory Ivy Bridge trafią na rynek jeszcze w kwietniu, a będą to modele z serii i5 oraz i7, zabraknie natomiast tańszej i3.
O tym, że niektóre modele układów Ivy Bridge mogą zadebiutować z opóźnieniem mówiono od dawna, jednak opóźnienia miałyby być nieznaczne. Teraz pojawiły się informacje, że procesory Core i3 nie zadebiutują ani w maju, ani też w czerwcu. Jako najprawdopodobniejszą datę ich wprowadzenia na rynek podaje się III kwartał bieżącego roku, czyli nie wcześniej niż w lipcu, a najpóźniej we wrześniu.
Eksperci zgodnie twierdzą, że korporacja Intel robi wszystko by maksymalnie rozciągnąć w czasie premierę procesorów. Przyczyn jest kilka, jedna to wciąż problemy z produkcją w 22 nanometrowej litografii, która sprawia jeszcze sporo problemów. Dlatego Intel chce wszystkie swoje moce skierować na najbardziej dochodowe układy, tak aby zaraz po ich premierze były one faktycznie dostępne.
Druga przyczyna to wciąż zalegające w magazynach procesory Core i3 poprzedniej generacji - Sandy Bridge, których Intel chce się w ten sposób wyzbyć.
Seria układów Core i3 z rodziny Ivy Bridge będzie liczyła pięć modeli, wszystkie dwurdzeniowe, z czterema wątkami dzięki technologii Hyper Threading, a także 3 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (Cache L3) Docelowo na rynku mają pojawić się modele: Core i3-3220T z zegarem 2,8 GHz, Core i3-3220 z zegarem 3,3 GHz, Core i3-3225 z zegarem 3,3 GHz, Core i3-3240T z zegarem 3 GHz oraz Core i3-3240 z zegarem 3,4 GHz.
Procesory z oznaczeniem T domyślnie mają trafić do zestawów All-In-One i ich współczynnik TDP (Thermal Design Power) wynosi 35W, natomiast procesorów bez tego dopisku, dedykowanych tradycyjnym komputerom - 55W.
Cztery z pięciu układów będzie wykorzystywało, niestety znany już, nie najnowszy a zarazem nie najwydajniejszy układ graficzny Intel HD 2500. Tylko jeden Core i3-3225, został wyposażony w nowy procesor graficzny Intel HD 4000 - jednak jego cena będzie zapewne nieco wyższa.
- Liczba rdzeni: 2
- Liczba wątków: 4
- Pamięć podręczna L3: 3 MB
- Częstotliwość: 2,8 - 3,4 GHz
- Współczynnik TDP: 35 - 55W
- Układ graficzny: HD 2500 lub HD 4000
- Dodatkowe: obsługa technologii szyfrowania AES
Tak czy owak na procesory Intel Core i3 z nowej generacji jeszcze sobie trochę poczekamy.
Więcej o firmie Intel i jej produktach:
- Intel Letexo: hybrydowy ultrabook typu slider
- Intel ultrabooki z dyskami SSD i HDD o grubości 5mm
- Intel: wyświetlacze klasy Retina w każdym urządzeniu po 2013 roku
- Intel Atom Valley View: układ graficzny HD 4000 zastąpi PowerVR
Źródło: Vr-Zone
Komentarze
15