Procesory

Intel Haswell vs Broadwell - porównanie mobilnych układów Core i7

przeczytasz w 1 min.

W sieci pojawiło się nieoficjalne porównanie wydajności procesorów Intel Core i7 z generacji Haswell i Broadwell.

Intel Broadwell procesor

Jakiś czas temu na rynku zadebiutowały pierwsze procesory z generacji Intel Broadwell – były to modele Core M, które zostały zaprojektowane z myślą o tabletach i laptopach z pasywnym chodzeniem. Niebawem czeka nas premiera kolejnej linii procesorów z nowej generacji Broadwell , lecz tym razem będą do modele niskonapięciowe (Broadwell-U) dla wydajniejszych laptopów i ultrabooków. Czego możemy się spodziewać?

Modele z generacji Broadwell nadal bazują na mikroarchitekturze Haswell, lecz do ich produkcji wykorzystano niższy, 14-nanometrowy proces technologiczny (w przypadku generacji Haswell stosowano 22-nanometrowy). Oprócz niższego zapotrzebowania na energię elektryczną, nowe modele powinny również zaoferować wyższą wydajność – zwłaszcza jeżeli chodzi o środowisko 3D, gdzie swój potencjał ukaże bardziej dopracowany układ graficzny.

Niedawno w serwisie YouTube pojawił się interesujący materiał, na którym porównano wydajność dwóch laptopów – pierwszy został wyposażony w procesor Core i7-4510U z generacji Haswell, natomiast drugi w Core i7-5500U, a więc jego odpowiednika z nadchodzącej generacji Broadwell. Oczywiście przedstawione informacje nie zostały oficjalnie potwierdzone przez producenta, niemniej jednak mogą ukazywać pierwsze niezależne wyniki wydajności nowych procesorów (o ile nie zostały sfałszowane).

ModelRdzenie/wątkiTaktowanie/TurboiGPUTaktowanie iGPUTDP
Core i7-4510U2/42,1/3,1 GHzHD 4400200-1100 MHz15 W
Core i7-5500U2/42,4/3,0 GHzHD 5500300-950 MHz15 W

Choć wydajność laptopów porównano w różnych testach, autor pochwalił się wynikami wydajności tylko z benchmarka 3DMark Vantage (tryb Performance).

Intel Core i7-4510U - wydajność procesora w benchmarku 3DMark Vantage  Intel Core i7-5500U - wydajność procesora w benchmarku 3DMark Vantage
Wydajność procesora Intel Core i7-4510U "Haswell" (po lewej) i Core i7-5500U "Broadwell" (po prawej)

Model z procesorem Core i7-4510U uzyskał 8964 punktów CPU Score i 3252 punktów Graphics Score, co przełożyło się na ogólny wynik 3868 punktów. Nowy Core i7-5500U w tym samym teście uzyskał 10975 punktów CPU Score i 4351 punktów Graphics Score, a zatem o 22,4% i 33,8% więcej. Ogólny wynik wydajności wyniósł 5124 punkty, a zatem był o 32,5% wyższy (!).

Czy nowa generacja procesorów przyniesie aż tak duży wzrost wydajności? Niewykluczone, że niższy proces technologiczny, a także bardziej dopracowana konstrukcja laptopa, pozwoliły na utrzymanie wyższego taktowania w modelu Core i7-5500U. W rzeczywistości obydwa modele mogą oferować bardziej zbliżone osiągi.

Źródło: YouTube, Futuremark, Sweclockers

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    1
    Fajny wynik, pytanie czy pociągnie dekodowanie 4K h265 i VP9. Co mi po laptopie z HDMI 1.4/2.0 i telewizorze 4K, jak nie da rady dekodować materiału. Słyszałem coś, że nie będzie sprzętowego wsparcia (dopiero Skylake), ale ma być dekoder na GPU 5xxx. Powątpiewam, czy pociągnie Youtube 4K VP9 60fps, ale kto wie. Byle nie na 90% obciążenia, bo lapek będzie gwizdał głośniej od dźwięku na materiale wideo.
    • avatar
      devilson131313
      1
      Czyli idąc twoim tropem kupując załóżmy Audi A4 nie interesuje nikogo czy jest to wersja 1.8 TFSI, czy 3.2 V6 FSI. Ważne ze jest znaczek Audi i napisane A4. Ewentualnie Audi A4 o mniejszej pojemności nie powinno nazywać się A4.
      • avatar
        johndobry
        0
        Vantage?? może niech lepiej użyją wersji 2000
        • avatar
          piwo1
          0
          niezle przyrosty. ogolnie widac ze fajny procek i pewnie ceny tez beda znosne. w tej chwili za 2500 mozna miec na prawde szybkiego i oszczednego lapka. jeszcze 10 lat temu bylo to nie do pomyslenia.
          szkoda ze intel tak prze mocno w grafice bo ostatni bastion amd pada. nie wierze ze carrizo przyniesie tez wzrosty w grafice rzedu 30%. bardziej podejrzewam kolo 10%. przez co intel chyba przegoni amd w przyszlym roku i w gpu. ech.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            2R/4W to i3, a nie i7... Pewnie dali mocniejsze iGPU, no ale bez przesady.
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Ja bym wolał już słyszeć o lutowanym 14 nm Broadwellu do stacjonarek.
              • avatar
                radzab7
                -1
                Nie wiem czy tylko ja to widzę, ale co generację utrzymywany jest mniej więcej taki sam wzrost wydajności 15-20% - w realnych testach. Nie śledzę poczynań intela, ale 2 rdzenie w I7, to nie jest trochę mamienie ludzi, którzy kupują I7, o najwyższe oznaczenie, musi być dobry. Intel idzie w optymalizację rdzeni, wątków, ale gdyby dołożyć kilka rdzeni, to wydajność byłaby naprawdę fajna.
                Teraz możecie mnie minusować za brak znajomości tematu.
                • avatar
                  piwo1
                  -2
                  tylko te i7 mozna juz kupic na allegro za 1999zl wiec to niby i7 ale cena i wydajnsoc odpowiada i3. czyli wszystko sie zgadza oprocz nazwy. mi to wcale nie przeszkadza. a jak ktos od i7 oczekuje wydajnsoci i ceny 4000zl to tez takie znajdzie.
                  moze intel troche namieszal. ale suma sumarum klient na zmianei nazwy nie traci.
                  • avatar
                    jkbrenna
                    0
                    Moze lepiej byloby sie zastanowic, jak taki i7 2rdzeniowy powstaje, jezeli jest to odrzut nieudanego 4 rdzeniowego, to jest on slusznie oznaczony, jezeli jest to podrasowany i3 to smierdzi to troche malym oszustwem...

                    Witaj!

                    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                    Połącz konto już teraz.

                    Zaloguj przez 1Login