To już koniec. Intel porzuca pomysł nowoczesnych procesorów dla komputerów
Procesory Intel Meteor Lake miały być rewolucją na rynku komputerów i laptopów. Wygląda na to, że producent zmienił plany i zrezygnował z modeli dla komputerów stacjonarnych.
Układy Meteor Lake były zapowiadane w 2021 roku jako rewolucja na rynku procesorów – producent miał tutaj zastosować konstrukcję opartą o kilka jąder krzemowych, wykorzystujących technologię warstwowej budowy Foveros 3D.
Niedawno producent informował, że właśnie ruszył z masową produkcją procesorów (premiera procesorów spodziewana jest w drugiej połowie tego roku). Początkowo spekulowano, że nowe procesory trafią do komputerów stacjonarnych i laptopów. Tak się jednak nie stanie.
Intel Meteor Lake to rewolucyjny projekt, który ma spore szansę mocno namieszać na rynku procesorów
Intel porzuca procesory Meteor Lake dla komputerów PC
OneRaichu opublikował na Twitterze slajd przedstawiający najnowszą aktualizację planów wydawniczych Intela. Co prawda rozpiska w dużej części została ocenzurowana, ale pozostawiono informację o porzuceniu procesorów Meteor Lake w wersji dla komputerów stacjonarnych (Meteor Lake-S - MTL-S) w konfiguracji 6 rdzeni typu P-Core + 8 rdzeni rdzeni typu E-Core.
Plany wydawnicze zostały ocenzurowane. W jednej z nowszych aktualizacji poinformowano o anulowaniu procesorów Meteor Lake-S w konfiguracji 6+8 dla komputerów stacjonarnych
Oznaczałoby to, że układy Meteor Lake najpewniej pojawią się tylko w wersji mobilnej dla laptopów (lub ewentualnie w innej konfiguracji niż 6+8 rdzeni).
Co zamiast procesorów Meteor Lake?
W sieci już od dłuższego czasu spekulowano o porzuceniu desktopowych procesorów Intel Meteor Lake. Producent nie zamierza jednak całkowicie odpuszczać tego segmentu – w ich miejsce miałyby pojawić się układy Arrow Lake w konfiguracji 6+8 lub 6+16.
Układy Arrow Lake miałyby zastąpić obecne modele Core 13000 (Raptor Lake). Nieoficjalnie wiadomo, że producent zastosuje w nich nowe rdzenie oparte o architektury Lion Cove (P-Core) i Skymont (E-Core). Do obsługi procesorów wymagane będą jednak nowe płyty główne - już z podstawką LGA 1851.
Źródło: Twitter @ OneRaichu, VideoCardz
Komentarze
3Intel zaczął robić chiplety i teraz uczy się jak to poskładać w całość.
Znaczy teraz będzie produkował tylko nie nowoczesne, czyli przestarzałe?