Procesory Intel Sandy Bridge-E z wydajnym, powietrznym układem chłodzenia będą zdolne do pracy z taktowaniem około 5 GHz.
Trzeba przyznać, że wydane w styczniu procesory Intel Sandy Bridge pozytywnie zaskoczyły nas wydajnością oraz wysokim potencjałem podkręcania – oczywiście jeżeli chodzi o modele z odblokowanym mnożnikiem. Warto jednak zaznaczyć, że nie chodzi tu o ekstremalne metody overclockingu (gdyż tutaj układy te wypadają bardzo słabo), a o podkręcanie w normalnych, domowych warunkach.
Praktycznie każdy model jest zdolny do pracy z zegarem 4,5 GHz, natomiast przy zastosowaniu wydajniejszego chłodzenia i wyższego napięcia zasilającego nie trudno jest przekroczyć granicę 5 GHz. Jakiś czas temu pisaliśmy, że nadchodzące procesory Intel Sandy Bridge-E będą mogły w teorii osiągnąć nawet 9,5 GHz. Ile jednak będzie mógł „wycisnąć” przysłowiowy Kowalski w domowych warunkach?
Kompaktowy zestaw chłodzenia wodnego, który zostanie wydany wraz z procesorami Intel Sandy Bridge-E - czy uda się z jego pomocą osiągnąć 5,5 GHz?
Serwis OCWorkBench był świadkiem jednego z przedpremierowych pokazów podkręcania, gdzie układ Sandy Bridge-E pracował z częstotliwością 4,92 GHz. Niestety nie wiadomo o jaki dokładnie model chodzi, ale można podejrzewać, iż był to 4-rdzeniowy Core i7 3820. Magistrala BCLK „tykała” z zegarem 120 MHz, mnożnik procesora był ustawiony na 41x, natomiast jego napięcie zasilające wynosiło 1,51 V.
Jeżeli natomiast chodzi o taktowanie pamięci, to przy opóźnieniu CL10 udało się uzyskać 2400 MHz. Co ciekawe, do chłodzenia procesora wykorzystano wydajny, powietrzny układ chłodzenia. Oznacza to zatem, że taktowanie w okolicach 5 GHz jest osiągalne w domowych warunkach, ale wymagany będzie do tego lepszy cooler. Nieoficjalnie mówi się również, że do procesorów nie będą dodawane referencyjne chłodzenia, natomiast z dedykowanym, kompaktowym układem chłodzenia wodnego prawdopodobnie będzie można osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty.
Więcej o procesorach Intel Sandy Bridge-E:
- Intel Sandy Bridge-E: 6 procesorów do połowy 2012
- Intel Sandy Bridge-E przystosowane nawet do 9,5 GHz
- Intel Sandy Bridge-E podkręcony do 5,5 GHz
- IDF: Intel prezentuje procesory Sandy Bridge-E
Źródło: OCWorkBench
Komentarze
66Będzie ciekawa premiera
Kiedy AMD osiągnie poziom wydajności procesorów Sandy Bridge E?
Nawet nie podkręconych, ale na standardowych zegarach.
to co wyprawia ten procek w Benchmakach to poezja! ktoś tu się chwalił 16 rdzeniowym AMD(fizycznie 16 core!!|) porównanie jest śmieszne ale żeby było śmieszniej to w AIDA64(najnowsza wersja) i7 2600K OC 4800 MHz nie daje szans 12 rdzeniowemu Opertonowi!!! jak i 6 rdzeniowemu
i7 980x 12 MB pamięci podręcznej L3!! różnice w punktacji dochodzą do 6 tyś! na korzyść 2600K
strach się bać jak by go rozkręcić tak do 5200 MHz co by się działo..
ale jak myślisz o 2600K to postawą jest płyta ASUSA która rozkręci tego procka do 4800 MHz totalnie bez Twojej pomocy klikasz w ikonkę i proszę masz 4800 na dzień dobry bez żadnego wysiłku! jak chcesz więcej to szukasz ustawień w Google i masz 5 GHz i więcej no problemo dla tego procka ;-)
a różnica w standardowym taktowaniu czyli 3.4 -3.8 GHz a 4.8 GHz jest odczuwalna bez 2 zdań! procek to błyskawica!
i wygląda nawet że się trosze nudzi przy 8 GB RAM 1600 MHz
temp. idle 24 - 26 stopni Opera, Skype i ze 40 uruchomionych usług w tle totalna cisza w kompie!
przesiadłem się z Quada 6600 OC 3200 MHz który jeszcze dawał spoko radę na tego potwora i jestem w szoku co ta bestia potrafi ;-)
najlepiej zainwestowane pieniądze od dłuższego czasu i procek pociągnie pewnie ze 4 - 5 lat z ta wydajnością jaką ma
pozdrawiam
sory za błędy
Przy niecałych 5GHz nowa architektura potrzebuje więcej papu niż starszy 2600K? :P
Nie wiem dlaczego ale mam przeczucie że te SB-E to będzie to samo co buldożer o.O