Wykup DLC do procesora - Intel wprowadza narzędzie do ulepszania układów
Zastanawialiście się nad zmianą procesora na lepszy model? A co powiedzielibyście na… odblokowanie ulepszeń obecnego modelu za dodatkową opłatą? Właśnie na taki pomysł (ponownie) wpadła firma Intel.
Mowa o technologii Intel Software Defined Silicon (SDSi), która pozwoli na aktywację dodatkowych funkcji w procesorze po wprowadzeniu specjalnego klucza aktywacyjnego. Funkcja pojawiła się w najnowszych poprawkach dla systemu Linux, ale przy okazji stworzono też repozytorium na platformie GitHub.
Jak działa Intel Software Defined Silicon? Funkcjonowanie nowej technologii póki co jeszcze nie zostało sprecyzowane, ale możemy wyobrazić sobie kilka scenariuszy – np. odblokowanie wyższego taktowania, dodatkowych rdzeni, większej pojemności pamięci podręcznej, oczywiście po wykupieniu specjalnego klucza aktywacyjnego (trochę takie DLC do procesora).
SDSi ma działać z serwerowymi procesorami z rodziny Xeon (a przynajmniej obecnie są takie plany).
Wykup dodatkowe funkcje w procesorze - gdzieś już o tym słyszeliśmy...
Warto dodać, że odblokowanie dodatkowych funkcji w procesorze nie jest zupełnie nowym pomysłem. Jakiś czas temu producent wprowadził program Intel Upgrade Service.
Zainteresowani mogli tutaj wykupić specjalne zdrapki z kodami, które pozwalały w niektórych modelach z generacji Sandy Bridge zwiększyć taktowanie, odblokować wielowątkowość (Hyper Threading) lub odblokować dodatkową pamięć podręczną. Upgrade przekładał się na kilkanaście procent wzrostu wydajności. Funkcja ta jednak nie zyskała na popularności. Czy teraz będzie inaczej? Pozostaje czekać na ujawnienie szczegółów.
Źródło: ComputerBase
Komentarze
34-> 90% szansy na ekskluzywną tapetę od Intela
-> 50% szansy na +50MHz w Turbo
-> 25% szansy na +100MHz w Turbo
-> 10% szansy na +150MHz w Turbo
-> 5% szansy na legendarne +250MHz w Turbo
-> 1% szansy na odblokowanie OC
I oczywiście inne skrzynki na Base Clock i RAM...
Przydał by się jeszcze z jeden konkurencyjny gracz na rynku CPU.
W kwestii tego co niebiescy tym pomysłem by chcieli zrobić - skoro wszystko jest kwestią softu ciekawe czy uda się złamać.
W przypadku braku gwarancji zadziałania "klucza" to nieuczciwa polityka względem konsumenta. Skoro dany model procesora ma np wyłączony blok pamięci to jaką gwarancję miałby kupujący po czasie, że na pewno za dopłatą go odblokuje? A może pamięć wyłączona, bo jest niesprawna (co bardzo często ma miejsce, by nie generować odpadu to sprzedaje się jako pełnoprawny niższy model). Także widziałbym tutaj taki ruch na dymanie klienta w inny sposób, bo ktoś stwierdzi, że kupi niby tańszy procesor a programikiem sobie go "zagrejduje".I to głównie dlatego, że np szukał oszczędności przy kupnie kompa, bo na grafikę brakło - a to jest obecnie chlebem powszednim (bez grubego portfela nie kupi się na raz całego kompa tylko albo grafa albo reszta pc)
To będzie sztuczne ograniczanie możliwości procesorów uzyskanych z krzemu, a kolejnym krokiem - jeśli klienci to zaakceptują - będzie model abonamentowy.
To tak jakby kupić auto i dopiero za dodatkową opłatą, można by używać bagażnika
Co by nie mówić śmierdzi to mocno, kiedyś mieliśmy BOX-owe licencje na software dzisiaj abonamenty i do tego dąża tez producenci hardware, mają takich "czarodziejów" marketingu a najgorszy jest INTEL ... w przeszłości też wypuszczał rewizje CPU z dodatkami za które trzeba było płacić krocie ... był Pentium, Pentium MMX i za pare poleceń MMX trzeba było konkretną kasę wyłożyć a przyrost wydajności symboliczny i to w określonych zadaniach tylko.
Chodzi o ficzery ktore bedą licencjonowane. Glownie przeznaczone dla rynku profesjonalnego/serwerowego.
Do desktopów były już zdrapki ktore dzisiaj by miały wiekszy sens i byc moze beda wprowadzone ale na zupełnie innej zasadzie.
Nie jest to glupie zwlaszcza ze zamyka sie silicon lottery.
Ehhh BMK.
Tutaj natomiast jest pomysł, by pewnie te lepsze modele sprzedawać taniej, więc może nie taką złą opcją byłoby móc kupić jakiegoś skręconego 12900k za połowę normalnej ceny, a z czasem odblokować pełne możliwości, aczkolwiek ceny takiego odblokowywania musiałyby odpowiednio spadać wraz z pojawianiem się kolejnych generacji procesorów, by to miało jakikolwiek sens.
Zdrapki na procesory, wygraj 100% wydajności swojego procesora.