Intel zaczyna rok z wysokiego C - zaprezentowano nowe generacje procesorów dla laptopów i PC
Choć targi CES 2021 odbywają się w zmienionej, wirtualnej formie, Intel nie zrezygnował z premier nowych procesorów. Producent na konferencji pochwalił się nowymi jednostkami, które będą napędzać nowe sprzęty – łącznie to ponad 50 nowych jednostek dla laptopów i desktopów.
Wiemy, że na to czekaliście! Intel oficjalnie zaprezentował nowe generacje procesorów, które będą napędzać laptopy – zarówno te do użytku domowego i biznesowego, jak i wydajne modele dla graczy. Przy okazji poznaliśmy nowe szczegóły na temat nadchodzących procesorów dla desktopów.
Intel zapowiada procesory Rocket Lake i Alder Lake
Zacznijmy jednak od tego na co czekaliśmy najbardziej – Intel zaprezentował nowe generacje procesorów dla desktopów: Rocket Lake i Alder Lake. Co prawda na oficjalne premiery przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale producent ujawnił nowe szczegóły, które na pewno Was zainteresują.
Modele Rocket Lake będą bazować na architekturze Cypress Cove i zostaną wykonane w 14-nanometrowym procesie technologicznym – dowiedzieliśmy się, że jednostki zaoferują średnio 19% wzrostu współczynnika IPC (instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara) względem poprzedniej generacji Comet Lake, co przełoży się na jeszcze lepsze osiągi w grach. Premiera procesorów (w tym topowego modelu Core i9-11900K) spodziewana jest jeszcze w tym kwartale.
Intel zademonstrował także procesor Alder Lake - to konstrukcja nowej generacji, która w jednym układzie łączy wydajne i energooszczędne rdzenie. Będzie to także pierwszy procesor wykonany w nowej, ulepszonej litografii 10nm SuperFin. Procesory Alder Lake pojawią się w wersjach dla desktopów i laptopów – ich premiera ma nastąpić w drugiej połowie bieżącego roku.
Intel prezentuje nowe procesory dla gamingowych laptopów
Najciekawsza z premier to procesory Tiger Lake w wersji dla wydajnych, gamingowych laptopów. Modele Tiger Lake-H bazują na architekturze znanej z energooszczędnych modeli Tiger Lake-U, ale będą od nich wydajniejsze - układy zaoferują 4 rdzenie/8 wątków lub 8 rdzeni/16 wątków, a ich taktowanie w trybie Turbo Boost ma sięgać nawet 5 GHz.
Specyfikacja procesorów Tiger Lake H35 (o TDP 35 W):
Model | Rdzenie/wątki | Taktowanie/Boost | Kontroler pamięci | Pamięć L3 | Grafika | TDP (cTDP) |
Core i7-11375H Special Edition | 4/8 | 3,3/5,0 GHz | DDR4-3200 LPDDR4x-4267 | 12 MB | Intel Xe | 35 W (28 W) |
Core i7-11370H | 4/8 | 3,3/4,8 GHz | DDR4-3200 LPDDR4x-4267 | 12 MB | Intel Xe | 35 W (28 W) |
Core i5-11300H | 4/8 | 3,1/4,4 GHz | DDR4-3200 LPDDR4x-4267 | 8 MB | Intel Xe | 35 W (28 W) |
Oprócz wyższej wydajności, jednostki oferują wsparcie dla PCI-Express 4.0, co będzie można wykorzystać do podłączenia nowych generacji kart graficznych (w modelach 8-rdzeniowych - Tiger Lake H45 dostępne będzie aż 20 linii). Dodatkowo możemy liczyć na obsługę Thunderbolt 4 i łączności Intel Killer Wi-Fi 6/6E.
Producent chwali się, że Core i7-11375H Special Edition oferuje najlepszą wydajność jednowątkową spośród procesorów przeznaczonych do laptopów - w porównaniu do konkurencyjnych, ubiegłorocznych modeli Ryzen 4000H ma jakieś 30% przewagi. W wielowątkowych zastosowaniach ma on dorównywać osiągami modelowi Core i9-10980HK o współczynniku TDP wynoszącym 45 W.
Kiedy pojawią się laptopy? Początkowo planowane są premiery modeli napędzanych 4-rdzeniowymi modelami H35 - wiemy, że swoje modele zapowiedziały m.in. firmy Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo, MSI i VAIO (w planach podobno jest aż 40 różnych wersji i wśród nich będzie sporo kompaktowych konstrukcji). W późniejszym terminie (jeszcze w tym kwartale) producent ma oficjalnie zaprezentować 8-rdzeniową jednostkę.
Procesory Intel Core 11. generacji także dla biznesowych ultrabooków
Podczas konferencji zaprezentowano także procesory Intel Core vPro 11. generacji – to jednostki, które znajdą zastosowanie w biznesowych laptopach - oprócz wyższej wydajności, producent chwali się dodatkowymi systemami zabezpieczeń sprzętowych.
W praktyce mamy do czynienia z układami Tiger Lake-U/-Y, ale obsługującymi rozszerzenie vPro. Głównym atutem ma być technologia Intel Hardware Shield, która zapewnia dodatkowe zabezpieczenia sprzętowe i system wykrywania zagrożeń na bazie sztucznej inteligencji. Producent zastosował także technologię Intel Control Flow Enforcement, która ma raz na zawsze zabezpieczyć sprzęt przed atakami stosowanymi w poprzednich generacjach układów.
Wiemy, że producenci już przygotowują ultrabooki z nowymi układami - część z nich będzie zgodna z platformą Intel Evo vPro, która ma zapewnić możliwie najlepszą wydajność, responsywność i żywotność na baterii. Co ciekawe, w planach są także... nowe Chromebooki w standardzie Intel Evo.
Nowe procesory dla tanich laptopów – możemy liczyć na spory wzrost wydajności
Kolejną ciekawostką jest nowa generacja procesorów Intel Pentium Silver i Celeron N - to najsłabsze modele, które będą napędzały tanie, podstawowe laptopy do domu i szkoły.
Układy bazują na nowej architekturze, a do produkcji wykorzystano 10-nanometrowy proces technologiczny. Producent chwali się, że nowe jednostki oferują nawet o 35% lepszą wydajność w aplikacjach i nawet o 78% lepszą wydajność samej grafiki. Lepsze osiągi przyczynią się do poprawy działania sprzętu, zwłaszcza podczas wielozadaniowej pracy.
Laptopy z nowymi procesorami Pentium Silver i Celeron szczególnie sprawdzą się w sektorze edukacji, gdzie nadal wiele dzieci ma problem z zakupem sprzętu do nauki (szczególnie teraz, gdy powszechna jest nauka zdalna).
Źródło: Intel
Zobacz więcej o procesorach:
- Procesory Ryzen 5 5600X i Ryzen 7 5800X mają więcej rdzeni - czy można je odblokować?
- Wyciekły testy nowego procesora AMD - modele APU Cezanne równie udane co zwykłe Zen 3?
- Testy procesora Intel Core i9-11900K - jak nowy model wypada na tle konkurencji?
Komentarze
16Wiara producenta jest niezachwiana
Tylko kto nabędzie laptopa, którego procek zieje żywym ogniem, a energię pochłania jak smok .
Ale to pewnie nie istotne bo w ameryce nikt się nie dowie ,że jest inna opcja ,wykasują wszystkie nieprzychylne komentarze i klient będzie myśleć ,że jest OK,a jak im napiszą że jest 2010 rok to tak będzie
co do niezachwianej wiary, mają inne wyjście? każda firma bez wiary w to co robi, może zwijać biznes.
btw. najlepsze porównanie do ryzen4000 że szybsze, a dopiero wydają te nowe. tyle że na rynek wchodzą ryzen5000 :)
dobrze że intel atakuje. ryzeny potanieją. ciekawe jak będzie z dostępnością. zresztą jestem za tym, aby to co nowe było mega drogie. od razu rozwiąże się problem z dostępnością.
"łącznie to ponad 50 nowych jednostek dla laptopów i desktopów"
"Co prawda na oficjalne premiery przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać"
To w końcu zaprezentował czy obiecał, że zaprezentuje? Co za czasy, że trzeba prezentacją zapowiadać prezentację :-)
No i "tylko" 50? Chciałoby się napisać: "wincyj modeluf".
"Rocket Lake (...) Premiera procesorów (w tym topowego modelu Core i9-11900K) spodziewana jest jeszcze w tym kwartale."
czyli część będzie jednak.
"Procesory Alder Lake pojawią się w wersjach dla desktopów i laptopów – ich premiera ma nastąpić w drugiej połowie bieżącego roku."
a to jeszcze trochę daleko.