Targi MWC 2022 w Barcelonie obfitują w różnego rodzaju premiery. Wśród nich pojawiły się także nowe procesory – Intel po trzech latach wprowadza nową generację procesorów Xeon D, które znajdą zastosowanie w urządzeniach sieciowych i brzegowych.
Premiera procesorów Intel Xeon D-1700 i D-2700
Procesory Xeon D-1700 i D-2700 (generacja Ice Lake-D) reprezentują podstawowy segment wydajnościowy – docelowo mają one zastąpić jednostki Intel Xeon D-1600 (generacja Hewitt Lake) i Xeon D-2100 (generacja Skylake-D), które zadebiutowały w w 2018 i 2019 roku.
Nowe modele zaliczają się do konstrukcji typu SoC (System-on-Chip) i wprowadzają sporo zmian. Producent postawił na architekturę Sunny Cove, która przekłada się na poprawę wydajności i efektywności energetycznej. Dodano też sporo nowych funkcji.
Łącznie producent wprowadził 36 różnych modeli, które różnią się specyfikacją. W przypadku modeli Xeon D-1700 przewidziano od 2 do 10 rdzeni i wsparcie dla 3-kanałowej pamięci DDR4-3200, natomiast w przypadku modeli Xeon D-2700 udostępniono od 4 do 20 rdzeni i wsparcie dla 4-kanałowych pamięci DDR4-3200.
Warto dodać, że jednostki zostały także wyposażone w kontroler z 16/32 liniami PCI-Express 4.0 oraz zintegrowany kontroler sieciowy 100 GbE Ethernet. Istotną rolę mają odgrywać także technologie Intel Time Coordinated Computing (Intel TCC), Time Sensitive Networking (TSN), Intel Integrated Ethernet, Intel QuickAssist Technology, Intel Software Guard Extensions, a także sprzętowa akceleracja AI z wykorzystaniem instrukcji Intel AVX-512.
Wydajność procesorów Intel Xeon D-1700 i D-2700
Lepsza specyfikacja oczywiście przekłada się na poprawę wydajności - według testów producenta, możemy liczyć na naprawdę spory progres względem poprzednich generacji (które swoją drogą są już dosyć leciwymi konstrukcjami, bo mówimy o architekturach Broadwell i Skylake).
W przypadku zastosowań wykorzystujących wnioskowanie przetwarzania wizualnego wzrost ma być 2,4-krotny. W innych zastosowaniach różnica nie jest tak duża, ale i tak można mówić o sporej poprawie - producent chwali się 1,7-krotną różnicą w komunikacji sieciowej typu 5G UPF, 1,8-krotnej różnicy w przypadku kontrolera dostarczania aplikacji i 1,5-krotnej różnicy przy obsłudze SD-WAN, SASE i zastosowań brzegowych z użyciem IPSec.
Rewolucja w urządzeniach sieciowych?
Intel zapowiada, że nowe procesory zapewniają jedną z najbardziej znaczących transformacji w branży urządzeń sieciowych i brzegowych. Wprowadzenie nowych jednostek może mieć tutaj kluczowe znaczenie, bo rynek takich urządzeń ciągle rośnie - przewiduje się, że do 2026 roku cały rynek będzie wart 77 miliardów dolarów, a do 2025 roku ponad 50% danych będzie przetwarzanych poza tradycyjnymi centrami danych.
Modele Xeon D-1700 i D-2700 znajdą zastosowanie w różnych urządzeniach sieciowych - począwszy od urządzeń zabezpieczających, przez rutery i przełączniki dla przedsiębiorstw, a skończywszy na serwerach brzegowych. W oficjalnym komunikacie potwierdzono produkty ponad 70 firm technologicznych, w tym Cisco, Juniper Networks i Rakuten Symphony.
Źródło: Intel, ServeTheHome
Komentarze
4