Intel wybuduje megafabrykę procesorów - gigant zainwestuje grube miliardy dolarów
Ostatnie lata nie należały do najłatwiejszych dla Intela. Producent nie zamierza jednak spoczywać na laurach i, w ramach strategii IDM 2.0, planuje rozbudować sieć fabryk procesorów – największy i najnowocześniejszy zakład produkcyjny ma powstać w USA.
Nowy szef Intela postawił sobie za cel odzyskanie pozycji lidera produkcji układów scalonych, a pomóc ma w tym ulepszona strategia IDM (Integrated Device Manufacturing). IDM 2.0 zakłada rozbudowę sieci fabryk należących do producenta, ale też wykorzystanie możliwości produkcji innych firm i udostępnienie mocy produkcyjnych innym odbiorcom w ramach Intel Foundry Services.
Kluczową kwestią wydaje się rozbudowa sieci fabryk – jakiś czas temu Pat Gelsinger zapowiedział budowę dwóch nowych zakładów w Arizonie w Stanach Zjednoczonych, a w ubiegłym miesiącu dowiedzieliśmy się o wizji stworzenia nowej fabryki w Europie. Okazuje się, że to nie koniec planów producenta, bo, w wywiadzie dla Washington Post, szef Intela zapowiedział budowę kolejnej megafabryki w Stanach Zjednoczonych.
Pat Gelsinger - szef firmy Intel
Intel wybuduje nową megafabrykę procesorów
Nowa fabryka ma być największym i najnowocześniejszym zakładem produkcyjnym Intela - docelowo znajdzie się tutaj 6 - 8 modułów, każdy o wartości od 10 do 15 miliardów dolarów. Fab będzie wyposażony nawet w swoją elektrownię.
Kompleks ma zajmować się zarówno wytwarzaniem wafli krzemowych, jak i zaawansowanymi technologiami pakowania układów, takimi jak EMIB i Foveros. Co prawda szef Intela nie ujawnił szczegółów na temat technologii produkcji układów, ale, biorąc pod uwagę rozpoczęcie budowy w 2024 roku, najpewniej znajdą się tutaj linie produkcyjne obsługujące litografie Intel 4 i Intel 3.
Gdzie powstanie nowa fabryka procesorów?
Decyzja odnośnie lokalizacji fabryki jeszcze nie została podjęta, ale kluczowe znaczenie ma mieć dostęp do wykwalifikowanego personelu - megafabryka miałaby powstać w pobliżu uniwersytetu (taki ośrodek pozwoliłby też na prowadzenie wspólnych badań z zakresu R&D).
Nowa fabryka procesorów ma kosztować około 100 miliardów dolarów. Bezpośrednio w zakładzie zatrudnienie znajdzie około 10 000 osób, ale pośrednio będzie to już 100 000 nowych miejsc pracy – mówimy więc o zatrudnieniu na poziomie małego miasta. Nic dziwnego, że o nową inwestycje stara się wiele stanów. Wszystko ma stać się jasne przed końcem roku.
Źródło: Washington Post, Tom’s Hardware
Komentarze
19