Nauka

Inteligentne okna - dobra zmiana dla środowiska (i naszego zdrowia)

przeczytasz w 1 min.

Inteligentne okna, a właściwie „termochromowe szyby fotowolaiczne” to wynalazek, który robi wrażenie. Pochwalili się nim inżynierowie z Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL) z USA.

Te „inteligentne” okna mają nie jedną, lecz dwie funkcje, niepozwalające przejść obok nich obojętnie. Obie związane są wykrywaniem wysokiego natężenia światła słonecznego – gdy faktycznie tak się dzieje, szyby przyciemniają się, aby nie ślepić osób wewnątrz i nie nagrzewać zbytnio pomieszczeń, a równocześnie działają jak panele słoneczne, generując „zieloną” energię elektryczną. 

Inteligentne okna. Jak to działa? 

Między taflami szkła umieszczona została cieniutka warstwa perowskitu, a także para wodna. W momencie, gdy temperatura szyby sięga 35 stopni, para powoduje zmianę położenia kryształów perowskitu, czego wizualnym efektem jest zmiana koloru: na żółty, a następnie – przy dalszym wzroście temperatury – pomarańczowy, czerwony i wreszcie brązowy. W ten sposób światło jest blokowane i zatrzymywane na szybkie pełniącej – jak już wspomniałem – funkcję panelu słonecznego. Przezroczyste i półprzezroczyste panele solarne są już w stanie osiągać taką efektywność, by tego typu rozwiązanie miało sens. 

NREL szyby

Atutów nie brakuje

Odpowiedzialni za ten projekt inżynierowie z NREL mają nadzieję, że uda się wdrożyć tę nowinkę na większą skalę i ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Nie chodzi jednak tylko o to, że niższa temperatura w pomieszczeniach pozwoli rzadziej włączać klimatyzatory, ale też o transformację z nieodnawialnych na odnawialne źródła. Inna sprawa, że wspomniana klimatyzacja może mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, więc te „inteligentne” okna mają jeszcze jeden atut.

Źródło: NREL. Foto w tekście: Dennis Schroeder/NREL

Czytaj dalej o ciekawostkach:

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    kkastr
    11
    W takich momentach mówi się tylko o zaletach, ale to wady zdecydują o tym, czy to ma w ogóle sens.
    • avatar
      EgzoPro
      6
      Niestety nie zostały podane szacunkowe koszty produkcji, co raczej nie naprawa optymizmem.
      • avatar
        michael85
        3
        A później te super ekologiczne okna zostaną pocięte i zakopane w ziemi tak jak ekstra ekologiczne turbiny wiatrowe ze swoimi łopatkami gdzie będą tkwić przez tysiące lat.
        • avatar
          Dexterr
          1
          Czyli im większy poziom naświetlenia tym mniej użyteczne światło z tych szyb bo nie wyobrażam sobie żeby ktoś pracował przy żółtym oświetleniu. Jedyna zaleta to produkcja energii... która będzie zużyta na doświetlenie pomieszczeń celem osiągnięcia naturalnej barwy światła.
          • avatar
            wolak
            0
            Taniej będzie zamontować inteligentny sterownik na żaluzje i zimą jak świeci słońce otwierał by żaluzje w celu "łapania ciepła słonecznego" do nadanej temperatury. po uzyskaniu zamyka żaluzje, a odwrotnie latem jak świeci to zamyka od nasłonecznionej a otwiera w cieniu odzysk Energi o wiele większy niż te okna za $ milion :)
            • avatar
              Kapitan Nocz
              0
              w polsce gdzie energia słoneczna to dar od boga, nas rząd nie pozwoli na bezkarne jej wykorzystanie, a pomijając zacofanie obecnej władzy to pomysł wydaje się bardzo dobry. Przede wszystkim przyciemnianie nie wymaga żadnych części mechanicznych ani elektronicznych, co w obecnych debilnynch czasach sterowania wszystkiego przez komórkę wydaje sie aż dziwne no i przy takiej powierzchni (mówimy o przeszklonych biurowcach) ilość generowanej energii będzie znacząca na pewno dla funkcjonowania budynku. Jeśli nie uprzedzą ich złodzieje z Chin to wróżę firmie sukces.
              • avatar
                piomiq
                0
                "Inteligentne okna"
                W tytule też powinny być też w cudzysłowie.
                • avatar
                  xmexme
                  0
                  "W momencie, gdy temperatura szyby sięga 35" - bezużyteczne, kto będzie chciał nagrzewać pomieszczenie wewnątrz do tak wysokich temperatur? Szyba jest na tyle cienka że jej temperatura nie różni się zbytnio od otoczenia. Chyba tylko w zimie jak na zewnątrz mroź . Jeszcze będą musieli popracować na tym aby dało się tym procesem sterować i indywidualnie ustawiać dla każdego pomieszczenia.

                  Witaj!

                  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                  Połącz konto już teraz.

                  Zaloguj przez 1Login