Czasy, w których podczas podróży w bardziej odległe, nieznane tereny korzystało się wyłącznie z papierowych map minęły bezpowrotnie. Obecnie oferta elektronicznych nawigacji jest niezwykle bogata. By z niej skorzystać nie potrzeba nawet odrębnego urządzenia GPS. Wystarczy być posiadaczem smartfona.
Mapy Google
Najpopularniejszą aplikacją, pozwalającą na wyznaczenie trasy podczas korzystania z mobilnego urządzenia jest Google Maps. Wersja telefoniczna działa w analogiczny sposób do tej standardowej, dostępnej po podłączeniu internetu do dowolnego komputera.
Użytkownik może przeglądać mapy oraz ustalać przebieg interesującej go drogi. Dodatkowo w każdym momencie ma szansę na sprawdzenie gdzie dokładnie przebywa - oprogramowanie precyzyjnie określa położenie smartfona, a więc i osoby, która z niego korzysta.
Poza opcją zlokalizowania samego siebie, użytkownik ma możliwość sprawdzenia w jakim miejscu spędzają czas jego znajomi. Funkcja ta nie dotyczy wszystkich osób, a jedynie tych, które zdecydowały się na udostępnienie informacji o swoim położeniu.
Sygic Aura
Kolejną aplikacją wartą uwagi jest Sygic Aura. Skierowana jest zarówno do zmotoryzowanych użytkowników, jak i tych preferujących piesze wędrówki. Będące jej częścią mapy są dostępne w widoku 3D. Twórcy duży nacisk położyli na dokładne odzwierciedlenie ukształtowania terenu.
Dla tych, którzy wybiorą podróż samochodem, szczególnie przydatną funkcją okaże się wyświetlanie informacji o ograniczeniach prędkości na bieżącym odcinku drogi oraz o mających nastąpić zmianach zakazu przekraczania danej wartości. Aplikacja powiadamia także o znajdujących się w pobliżu fotoradarach.
Dodatkowo dzięki niej można zyskać wiadomości o pogodzie i aktualnych warunkach drogowych. Dużym ułatwieniem dla kierowców jest asystent pasa ruchu, pomagający w podjęciu decyzji związanej z zajęciem pasa, który zapewnia płynną jazdę.
Każdy kto zdecyduje się na uprawianie turystyki pieszej będzie mógł skorzystać z opcji wymiany informacji o swoim położeniu ze znajomymi. GPS zawiera w sobie również rozbudowaną bazę POI. Dużym atutem jest fakt, że użytkownicy mają szansę na dodawanie do niej swoich własnych propozycji.
Wszystkie mapy dostępne razem z aplikacją przechowywane są w pamięci telefonu. Dzięki temu, by z nich skorzystać, posiadacz smartfona nie musi każdorazowo nawiązywać połączenia internetowego.
Więcej możliwości oprogramowania Sygic Aura mają szansę wypróbować wszyscy, którzy zdecydują się na subskrypcję. 7-dniowa wersja próbna udostępniona jest na stronie Android Market.
CoPilot Live
Inną aplikacją nawigacyjną dostępną na telefony z systemem Android jest CoPilot Live. Spełnia ona zbliżone funkcje do omówionej wcześniej Sygic Aura.
CoPilot informuje również o ograniczeniach prędkości oraz ostrzega o tym, że kierowca zmierza ku niebezpiecznemu odcinkowi drogi. Oferuje też możliwość sprawdzenia pogody w miejscu, w którym przebywa użytkownik oraz na obszarze, który jest celem jego podróży. Dodatkową zaletą jest szybkie przeliczanie trasy.
Podobnie jak w przypadku aplikacji Sygic Aura, korzystanie z CoPilota jest możliwe bez stałego połączenia internetowego. Jednak dostęp do sieci otwiera przed użytkownikami nowe opcje. Wśród nich znajduje się między innymi możliwość wyszukania sklepów oraz innych punktów obsługi znajdujących się w najbliższej okolicy.
Dzięki funkcji LiveLink kierowca może informować swoich znajomych o tym gdzie dokładnie przebywa. Ma także szansę na aktualizowanie swojego statusu na Facebooku.
Oprogramowanie pozwala na wybranie spośród dwóch różnych typów tras - najkrótszej i najszybszej. Dodatkowo wspomaga też kierowcę przy wyborze najbardziej dogodnego miejsca na postój.
Ostrzeganie w czasie rzeczywistym o wydarzeniach na trasie (zatory drogowe, wypadki) dostępne jest jako opcja premium. Oprogramowanie nie jest darmowe. Zakupu dokonać można w Android Market. Cena to 242,59 zł.
TrekBuddy
Każdego, kto preferuje bezpłatne zamienniki, bez wątpienia zainteresuje TrekBuddy. Jest to aplikacja przeznaczona raczej dla tych, którzy zamiast samochodu wybierają wycieczki piesze lub rowerowe. Oprogramowanie domyślnie nie zawiera żadnych map. Użytkownik jest zmuszony do wprowadzania ich manualnie.
TrekBuddy funkcjonuje w trybie offline. Służy przede wszystkim do odczytu przygotowanych wcześniej map. Przy ich tworzeniu można korzystać z różnych serwisów, między innymi z Google Maps oraz Zumi. Podróżujący ma szansę na wykreowanie własnej trasy, dostosowanej do jego indywidualnych potrzeb. Jednakże istnieje też możliwość skorzystania z zasobów dostępnych w sieci. Wielu zapaleńcow skanuje mapy topograficzne i preparuje je tak, by mieć możliwość użytkowania ich w TrekBuddy. Dostępne są także profesjonalnie przygoptowane mapy wielu terenów turystycznych i nie tylko - można je zakupić w sklepach internetowych.
Aplikacja pozwala użytkownikowi na samodzielną selekcję interesujących go obiektów POI. Dodatkowo spełnia też funkcję kompasu. Opłaty za korzystanie z TrekBuddiego mogą pojawić się wyłącznie jeśli posiadacz smartfona zdecyduje się na ściągnięcie bardziej zaawansowanych map. Ci, których zadowalają te standardowe, będą mogli cieszyć się prostym, darmowym i użytecznym oprogramowaniem. Doskonale sprawdza się na górskich szlakach - sprawdzone.
MobileNavigator
Na rynku dostępny jest również nawigacyjny software firmy Navigon - MobileNavigator. Tym, co odróżnia go od wyszczególnionych wcześniej jest możliwość wyznaczenia celu podróży w oparciu o dane adresowe przypisane do kontaktów, umieszczonych w książce telefonicznej smartfona.
Pozostałe opcje, jak przechowywanie map w pamięci urządzenia, asystent prędkości, asystent pasa ruchu, ostrzeganie o kontrolach drogowych oraz informacje o stwarzających zagrożenie sytuacjach w przebiegu trasy są analogiczne do opisanych wyżej.
MapaMap
Szczególnie użyteczne dla klientów pragnących poruszać się bezproblemowo po Kraju nad Wisłą wyda się oprogramowanie MapaMap. Można je wykorzystywać podczas podróżowania w dowolny sposób - samochodem, rowerem lub pieszo. Aplikacja zawiera szczegółową mapę Polski. Poza trasami dla zmotoryzowanych uwzględniono w niej także szlaki turystyczne oraz drogi rowerowe.
Twórcy nie zapomnieli również o wprowadzeniu danych dotyczących ukształtowania terenu. MapaMap jest wyposażona w rozbudowaną bazę obiektów użyteczności publicznej (POI). Wśród nich obok sklepów, hoteli, obiektów gastronomicznych oraz innych oferujących rozmaite usługi znalazły się cele interesujące z punktu widzenia turystyki. Ci, którzy lubią zwiedzać podczas korzystania z aplikacji, znajdą informacje o muzeach, pomnikach, zabytkach oraz punktach widokowych.
Aplikację MapaMap pobrać można za darmo. Jednak by zyskać pełną licencję należy wnieść opłatę. Choć w większości aplikacje GPS nie są darmowe, bez wątpienia stopień ich użyteczności jest niezwykle wysoki. Dodatkowo cieszy też duży wybór i możliwość wybrania tej najbardziej odpowiadającej potrzebom użytkownika.
A jakie aplikacje GPS polecają czytelnicy benchmark.pl, którzy korzystają ze smartfonów z Androidem? Czekamy na wasze propozycje i rekomendacje!
Źródło: inf. własna
Komentarze
30- Sygic MM - "wpakował" mnie 3 razy i wyznaczał dziwnie trasy. Nieraz tak dziwnie że znając trasę chwytałem się za głowę.
- CoPilot - niby w Polsce było OK. Jednak przy dwóch wyjazdach do Włoch dwa razy się wysypał. Później musiałem się tułać nocą w okolicach Gardy ... uratował mnie iGO.
- iGo - i moim zdaniem t najlepsza nawigacja na Androida. Mądrze przelicza trasy i 2 razy uratowała mnie po cyrkach z CoPilotem. Jeździłem po Włoszech i Francji bez problemów. Tylko raz chciała mnie prowadzić polną drogą jednak po tym co dla mnie zrobiła - wybaczyłem szybko ten mały błąd ;)
Obecnie już nigdzie nie jadę bez iGO. I rada jest taka, jeśli nie znacie dobrze trasy na wszelki wypadek bierzcie lepiej 2 nawigacje.
Co do aktualności map - Można wgrać mapy od kilku producentów, więc nie ma problemu.
Gościowi, co pod zakaz wjeżdża bo gps każe gratuluje. a po 2 sekundach byłaby nowa trasa...
od siebie polecam ndrive
pozdro