Superwydajne i niewielkie nośniki
Nowe karty przeznaczono na rynek profesjonalnej fotografii. W pewnym sensie to reaktywacja standardu Compact Flash, ale w superszybkiej wersji z magistralą PCI Express. Z zewnątrz karty XQD przypominają karty Compact Flash zmniejszone do rozmiaru nieco większego niż kart SD.
Czy na rynku fotografii cyfrowej jest miejsce na nowy standard? Przyglądając się dominacji pamięci Secure Digital, które stały się tak popularne, że większość amatorów zapomniała co to jest Memory Stick, a także Compact Flash, można mieć wątpliwości Jednak w bardziej zaawansowanych modelach aparatów nadal króluje standard Compact Flash, a w najnowszym modelu Canon EOS-1 Dx zrezygnowano nawet z opcjonalnych wcześniej slotów SD.
Na początku 2010 roku pojawiły się pierwsze karty SDXC, które wyznaczyły nową ścieżkę rozwoju standardów pamięci Secure Digital. Organizacja Compact Flash nie mogła pozostać dłużna i rozpoczęła prace nad czymś, co ma rozszerzyć możliwości kart Compact Flash.
Karta XQD przypomina miniaturowy dysk SSD. Kto wie może w przyszłości właśnie takie rozmiary będą miały dyski SSD montowane w urządzeniach mobilnych.
I właśnie teraz widzimy efekty tych prac w postaci zakończenia prac nad standardem XQD. Karty pamięci XQD są nieco większe i dwa razy grubsze od pamięci SD. Jednak ich obudowa, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością, każe je traktować jako mniejsze wersje kart CF. Zmniejszenie rozmiaru do 38,5 x 29,8 x 3,8 mm to dobry krok, gdyż rozmiar kart SD wydaje się optymalny.
Karty XQD wyposażono w magistralę PCI Express o przepustowości 2,5 Gbps (w przyszłości będzie to 5 Gbps), co zapewnia bardzo szybką komunikację z urządzeniami, w których zostaną zainstalowane. Prędkości transferu osiągane przez nowe karty mają zaczynać się, powtarzamy „zaczynać”, od 125 MB/s. Taka wydajność oznacza, że znajdą zastosowanie nie tylko w fotografii, ale również w coraz bardziej wymagającym wideo.
Więcej szczegółów dotyczących standardu XQD poznamy prawdopodobnie na targach CP+ 2012, które będą odbywały się w lutym w Jokohamie. Pierwsze modele kart na rynek mogą trafić już w drugiej połowie przyszłego roku.
Więcej o kartach pamięci i akcesoriach:
- Chieftec: 3,5-calowy czytnik kart pamięci z USB 3.0
- Kibano Digi Reader: Norwegowie promują ebooki na kartach pamięci
- Jak powstają karty pamięci - wideo od A do Z
- Pierwsza 128-gigabajtowa karta pamięci SDXC
Źródło: BusinessWire
Komentarze
3Oraz jakie ceny będą, bo taki Sandisk Extreme Pro 64GB 600x UDMA CF to koszt grupo ponad 1000zl