Funkcjonalne środowisko graficzne Plasma Active 3 dla urządzeń mobilnych - pobierz i sprawdź
KDE dla tabletów i smartfonów
Twórcy jednego z najpopularniejszych środowisk graficznych – KDE, poinformowali o zakończeniu prac i wydaniu nowej wersji Plasma Active 3, nowoczesnego i świetnie wyglądającego środowiska graficznego dla tabletów i wielu innych urządzeń mobilnych. Trzecia odsłona interfejsu została wydana z okazji 16-lecia powstania środowiska graficznego KDE SC.
Interfejs Plasma Active współpracuje ze specjalnie zmodyfikowanym systemem operacyjnym Mer (fork MeeGo), który od bieżącego wydania stał się oficjalną dystrybucją domyślną, aczkolwiek środowisko może być uruchamiane również na innych systemach. Środowisko składa się z jądra Linux, interfejsu Qt i KDE Plasma Framework.
Zaprojektowano interfejs użytkownika z wykorzystaniem Plasma Quick, który bazuje na Qt Quick, co owocuje w pełni funkcjonalnym interfejsem dotykowym na wielu typach urządzeń. Interfejs pozwala korzystać z dotychczas napisanych widżetów KDE Plasma, stosowanych w nowych wersjach środowiska KDE.
Nowa wersja w odróżnieniu od poprzednich Plasma Active i Plasma Active 2, o których już pisaliśmy, jest bardziej funkcjonalna. Twórcy chwalą się, że trzecia odsłona wyróżnia się dużą lekkością i otwartością rozwiązań. Oprócz wielu istotnych poprawek, usprawnień, optymalizacji, upiększeń, dodano także nowe wersji domyślnych aplikacji.
Files – nowy menadżer plików przystosowanych do ekranów dotykowych. Odchodzi on od tradycyjnej katalogowej struktury plików na rzecz wyszukiwania i prezentowania plików za pomocą Tagów, a to dzięki zastosowaniu semantycznego silnika Nepomuka.
Okular Active jest nową przeglądarką dokumentów i czytnikiem książek elektronicznych. Bazuje on na swoim desktopowym odpowiedniku Okular ze środowiska KDE. Używa on technologii znanej z programu Document Viewer i został w pełni przystosowany do przeglądania dokumentów na urządzeniach z ekranami dotykowymi. Obecna wersja obsługuje pliki typu: PDF, Epup, ODF i wiele innych.
Plasma Active’s Add Ons jest menadżerem dodatków, w którym obecnie znajdziemy już ogromy zbiór książek w wersji cyfrowej, tapet, a także wielu innych rzeczy. Niebawem aplikacja będzie umożliwiała możliwość pobrania płatnych aplikacji i nowych zasobów e-booków.
Alarms, jest aplikacją pozwalającą na ustawienie alarmów dźwiękowych tzw. budzika. Do tej pory w poprzednich wersjach Plasma Active brakowało funkcji budzenia.
News reader to prosty i dostosowany do przeróżnych ekranów dotykowych czytnik kanałów RSS, wykorzystujący technologię QML.
Kontact Touch obsługuje od teraz wiele grupowych rozwiązań, dodano kalendarz, pocztę i opcję zarządzania kontaktami oraz wiele innych ciekawych funkcji.
Caligra Active jest od teraz natywną wersją dla urządzeń mobilnych, jako pakiet biurowy oferuje obsługę wielu formatów w tym większości popularnych dokumentów jak MS Office docs i ODF.
Pojawiła się także nowa wirtualna klawiatura, wykorzystująca wprowadzanie znaków Maliit, znaną ze smartfonu Nokia N9 z MeeGo. Zastosowana technologia mocno upraszcza pisanie,a do tego jest szybka i elastyczna. To oczywiście nie wszystkie kluczowe zmiany, pełna lista zmian i nowości jest dostępna na stronach projektu Plasma Active.
Twórcy już pracują nad kolejnymi odsłonami, w przyszłości pojawi się obsługa większej ilości urządzeń jak tablet Vivaldi (Spark), łatwiejsza synchronizacja danych, zostanie wprowadzona większa liczba aplikacji oraz pojawi się interfejs Qt 5 i KDE Framework 5.
Na chwilę obecną Plasma Active 3 działa na systemach Mer, MeeGo, openSuse, Balsam Professional i wciąż trwają pracę nad dodaniem kolejnych. Środowisko działa na urządzeniach z układami SoC ARM, a także klasycznymi x86. Najnowsza wersja może zostać zainstalowana na licznych urządzeniach w tym: ViewSonic ViewPad 10, WeTab, ExoPC, Lenowo IdeaPad 10, Fujitsu Stylic Q550, HT Slate 500, Asus Eee Slate EP121, urządzeniach z rodziny Archos Gen9 Devices, AdventVega, Point of View, Nokia N950 i wielu innych.
Źródło: PlasmaActive, KDE, OSWorld, KDEfamily, H-online, konqiclub
Komentarze
2Plasma Active udowadnia Microsoftowi, że interfejs dotykowy wcale nie musi umniejszać inteligencji użytkownika.