Komputery

Komputer do nauki - składak czy gotowiec? A może laptop?

przeczytasz w 3 min.

Jaki komputer do nauki wybrać? Gotowy zestaw czy może lepiej złożyć własnego peceta z wybranych podzespołów? A może mimo wszystko najlepszą opcją jest laptop?

Jak już pewnie wiesz, niedawno wystartowała nasza strefa SchoolBoom 2021 – to nasz sposób, by pomóc Ci bez najmniejszych problemów powrócić do nauki po wakacjach. Możesz tam zajrzeć, by poznać polecane przez naszych ekspertów produkty, ale też by dowiedzieć się, na co zwracać uwagę przy wyborze tego lub innego sprzętu. Przykładowo poradnik, który właśnie czytasz, pomoże Ci podjąć właściwą decyzję o zakupie komputera dla ucznia podstawówki lub liceum, a także studenta. No właśnie – lepiej wybrać gotowy zestaw czy może jednak złożyć swój własny? A może jednak optymalnym wyborem będzie laptop?

Komputer do nauki – dlaczego lepiej złożyć własny zestaw?

Nasi testerzy i eksperci widzieli w swoim życiu setki, jeśli nie tysiące komputerów. Dlatego wiedzą, co i jak w tym temacie. Jeśli spodziewasz się, że z góry odradzą Ci kupowanie „gotowców”, to… nie masz racji. Takie przygotowane z góry zestawy to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają wiedzy technologicznej, a chcą mieć pewność, że komputer będzie działał jak należy od razu po rozpakowaniu pudełka. Musisz jednak mieć świadomość, że wybierając taką opcję, najpewniej przepłacisz. 

Złożenie własnego komputera tymczasem nie należy do szczególnie trudnych zadań, a jeśli mimo to nie chcesz się na to pisać, to nie brakuje sklepów, oferujących usługę montażu. Istotne jest to, by wybrać właściwe podzespoły: takie, które nie będą się wzajemnie ograniczać i zapewnią wydajność, jakiej potrzeba. Przy ograniczonym budżecie najlepiej będzie postawić na solidne i niezawodne komponenty z sektora uniwersalnego. Jeśli zaś dysponujesz większymi pieniędzmi, to rozejrzyj się za częściami gamingowymi, które zagwarantują płynne działanie – wbrew nazwie nie tylko w grach. 

Sprawdź poradniki i zestawienia przygotowane przez ekspertów benchmark.pl: 

A może lepiej wybrać laptop do nauki?

O ile w podstawówce komputer stacjonarny może się sprawdzić bez zarzutu, to już w liceum czy na studiach znacznie lepiej mieć laptopa. Można go zabrać ze sobą na zajęcia, uczyć się w autobusie, a także wykorzystać podczas weekendowego czy wakacyjnego wyjazdu. Laptop najczęściej będzie kosztować trochę więcej niż „blaszak”, ale ze względu na tę mobilność, warto trochę dopłacić. Wybór jest tak duży, że w każdym budżecie da się znaleźć coś ciekawego i nasi eksperci cały czas trzymają ręce na pulsie, aby polecać Ci szczególnie godne uwagi modele. 

Sprawdź rankingi przygotowane przez naszych ekspertów: 

Więcej polecanych modeli i praktycznych porad znajdziesz też w naszej strefie: jaki laptop?

Do komputera potrzeba też peryferiów

Niezależnie od tego, czy wybierzesz komputer stacjonarny czy laptop, będziesz też potrzebować kilku urządzeń peryferyjnych. To przede wszystkim myszka, ale też router (aby zapewnić sobie szybkie i stabilne połączenie z Internetem), słuchawki (które przydadzą się i podczas nauki, i po szkole) oraz drukarka albo urządzenie wielofunkcyjne (do drukowania, skanowania i kopiowania – na przykład notatek). Zobacz, jakie urządzenia są aktualnie polecane przez ekspertów benchmark.pl.

Sprawdź zestawienia akcesoriów polecanych przez ekspertów benchmark.pl: 

Już wkrótce na łamach benchmark.pl znajdziesz kolejne poradniki i zestawienia. Z nami przygotujesz się jak należy na powrót do szkoły. 

Źródło: informacja własna

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    DarioSocjalista
    -3
    Jako ekspert które technologia zajmuje się 30 lat polecam wszystkie komputery i laptopy takie które posiadają procesory intela.
    A to dlatego ze procesory intela znacznie lepiej radzą sobie z obliczeniami mAtematycznyMi, algebra, geometria, pierwiastkami i iksami itd.
    Jako ekspert również od matematyki miałem same piątki i szustki w szkole podstawowej a później na studiach i potwierdzam se to prawda. Przeprowadziłem wiele testów najtrudniejszych z możliwych zadań matematycznych i procesory intela zdeklasował wręcz AMD!
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Wojtek, jak zwykle "namieszałeś" bo ty "wiemy" :(

      obecnie ceny są takie, że lepiej jest kupić nie laptop bo na nie jest ogromne branie i są b. drogie, lecz desktop tzw. poleasingowy. ewentualnie można do niego dołożyć grafę z TGP nie większym niż 75W mocy, z jej poborem wyłącznie z szyny PCIe . do tego można dokupić dysk.

      jest pełno firm które takie komputery sprzedają, za dodatkową opłatą zrobią też upgrade jeśli się nie znasz. radzę kupić komputer który ma fabryczną licencję na windows8 lub 8.1 z dorzuconą za te 100zł legalną aktualizacją do win10 pro.

      to jest obecnie najtańsza opcja przy danej założonej wydajności. do dokupienia ewentualny moduł wifi na usb, plus kamerka z wbudowanym mikrofonem do lekcji, albo bez mikrofonu ale słuchawki z mikrofonem, ale bez podbicia basów bo to dudni i utrudnia rozumienie mowy.

      obecnie kupienie gotowego laptopa, moim zdaniem najlepiej się sprawdza lenovo ideapad ale wyłącznie ryzen5, bo ryzen3 za słaby a ryzen7 za drogi. za to jakieś 2500zł. składanie nowego desktopa lub kupienie nowego gotowca też wychodzi drogo. do nauki to przerost formy nad treścią.

      z powodu cen radzę sięgnąć po używki. wystarcza z górką, a jest znacznie taniej.

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login