Komputerowe nagrywarki dla płyt 128 GB

przeczytasz w 2 min.

Sharp w lipcu 2010 roku ogłosił wprowadzenie do sprzedaży dysków Blu-ray o pojemności 128 GB. Dzięki nagrywarkom Buffalo oraz Pioneer standard BDXL ma szanse rozpowszechnić się na rynku komputerów.

Nagrywarki obsługujące bardzo pojemne płyty BDXL (Blu-ray XL)  zaprezentował już Sharp (w tym telewizor w wbudowaną taką nagrywarką) oraz Sony. Są to jednak urządzenia stacjonarne dedykowane domowemu systemowi audio-wideo. Nagrywarki Buffalo i Pioneer przygotowano z kolei w "formie", ktora pozwoli wygodnie podłączyć je do komputera.

 Warto przeczytać:
 

Buffalo zaprezentował dwie nagrywarki nośników BDXL, które mogą pomieścić nawet do 128 GB (przy 4 warstwach zapisu lub 100 GB przy 3 warstwach zapisu). Pierwszą z nich (BRXL-6FBS-BK) wyposażoną w interfejs SATA i 4 MB pamięci podręcznej, zamontujemy w komputerze w zatoce 5,25 cala. Drugi model (BRXL-6U2) to zewnętrzna praktycznie ta sama nagrywarka, w obudowie z interfejsem USB 2.0.  


Pioneer zaprezentował tylko jeden model nagrywarki płyt BDXL - BDR-206MBK. Jest to ten sam model co w przypadku Buffalo, tylko sprzedawany pod inną marką. Razem w zestawie dostajemy następujące aplikacje: CyberLink's PowerDVD 10, PowerProducer 5, Power2Go 7, InstantBurn 5, PowerBackup 2, Medi@Show 5 oraz LabelPrint 2. Modele wewnętrzne ważą 750 gramów, natomiast zewnętrzny 1,2 kilograma .

Wszystkie trzy modele nagrywarek pozwalają na zapis płyt CD, DVD, zwykłych nośników Blu-ray oraz tych o zwiększonej do 128 GB pojemności. Maksymalne prędkości zapisu wynoszą: 

  • BD XL: 4x
  • BD-R SL/DL: 6x
  • BD-RE XL: 2x
  • BD-RE SL/DL: 2x
  • DVD-R/+R/+RW: 8x
  • DVD-RW: 6x
  • DVD-RAM: 5x
  • CD-R/RW: 24x


Jeszcze nie wiadomo kiedy oraz w jakiej cenie nagrywarki Buffalo pojawią się na rynku, natomiast model Pioneera ma być dostępny już w listopadzie. Cena jak to zwykle była w przypadku nowości będzie odpowiednio "wysoka".
 

Źródło: Endgadget
 

Polecamy artykuły:  
Test: jeszcze szybsze Core i3 i Core i5
Testy monitorów LCD: 9 modeli Full HD
Niedrogie a wydajne: 5 x GTS450

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Stork
    0
    Cos predkosci nie powalaja..
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Niech mi ktoś powie ile będzie się nagrywać te 128GB.
      • avatar
        Lightning
        0
        Wkrótce się przyjmą (za 5 lat), a za 10 lat to będzie standard.
        • avatar
          Grinch
          0
          Cena za nośnik? Przy koszcie dysków 120zł 500GB to takie coś to przeżytek.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Jak na moje to powinni zrezygnować z optyki na rzecz kart pamięci/pendrive-ów. Kto nagra 50GB na płytę?
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Niestety, ta technologia się nie przyjmie. Zbyt ciężko poprawnie nagrać płytę. Już przy 2 warstwach są wielkie szanse zahaczyć o mikropył, i masz "dziurę" w zapisie, jest to znacznie odczuwane, podczas nagrywania DVD DL, które nie ma tak gęstego "upakowania" jak BD, już nawet nie wspominając o 4 warstwach!, kiedy dowolny paproch może zaszkodzić zapisowi i zepsuć tak drogie płyty BD. Z strony multimedialnej, wszystko jest OK, ale z strony nośników informacji, niestety nie ta epoka. Przyszłość już dawano za pamięciami stałym takimi jak NAND FLASH. Oferują szybki transfer, bardzo dobrą odporność na różne czynniki, są bardzo małe i tanieją z każdym miesiącem. Oprócz ceny, która już nie przekracza za 4GB-20zł nie najgorszej jakości pamięci NAND Flash - nie mają żadnych poważnych wad, wszystko zmierza dalej w tym kierunku, są szybsze, pojemniejsze i więcej odporne. Wróżę płytom DVD jeszcze przynajmniej 10 lat zdrowego życia na rynku, puki nie wymyślą zapis optyczny, który jest szybszy, odporny i znacznie pojemny. Może być to zapis technologii 3D lu holograficznej, ale pewnie wymyślą jakieś odpowiedniki pamięci o zamkniętych konstrukcjach, których żywotność będzie przekraczać co najmniej 5-10 lat.
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Co wam powiem, to wam powiem. Żadna firma nie zaryzykuje utraty 128gb ważnych danych,czy nawet 1tb. To jednak mala rysa i gigabajty lecą. Nawet gdyby byly traktowane jako plyty specjalnej troski, to jedno jest pewne, plyty maja ograniczona żywotność. Sens w nich widze jedynie w zapisie z monitoringu, filmach o wysokiej rozdzielczości bez kompresjii. Muzyce bez kompresji,czy grach. To sa miejsa po ktorych malo kto płacze hehe. Do reszty danych, to dysk typu hdd i sdd jest bezpieczniejszy.
                Jak dla mnie, to sztuka dla sztuki.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Zapis dysku 128GB przy prędkości 4x to około 4godziny.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Ciekawe co powiecie o coraz większych grach, którym nie wystarczają płyty dvd dwuwarstwowe. Sztuka dla sztuki? To że nie umiesz znaleźć zastosowania, nie znaczy że takiego nie ma. Nikt nie pompowałby kasy w tworzenie czegoś, na czym nie będzie zarobku!

                    Kiepska żywotność płyt? Płyty Blue ray są odporniejsze niż dvd i znacznie bardziej żywotne. Dlaczego tak wielu laików krytykuje coś, co zna tylko ze słyszenia? Według mnie to idalne płyty, ażeby wypuścić antologię np. Resident Evil w jakości HD na jednym nośniku. Ewentualnie do robienia backupów mniej istotnych danych w wielu plikach(niech nawet będzie rysa, błąd w zapisie, szlag trafi kilka-kilkaset plików a reszta jeśli ma dane naprawcze to i odtworzy się całość.

                    Witaj!

                    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                    Połącz konto już teraz.

                    Zaloguj przez 1Login