FutureBit Moonlander 2 to koparka kryptowalut na miarę moich możliwości! Te miniaturowe urządzenie podłączane jest do portu USB - i jak można się spodziewać - nie imponuje możliwościami.
Kryptowaluty można wydobywać na różne sposoby - za pomocą kart graficznych (np. Ethereum), procesorów (np. Monero), czy specjalizowanych koparek ASIC (których jedynym zadaniem jest wydobycie). Szał na ich wydobycie i związane z tym masowe wykupywanie kart graficznych na szczęście już przeminął - chociaż mówi się o tym, że może powrócić - ale to nie znaczy, że o nich zapomniano. Jeśli wciąż myślisz o zbudowaniu własnej koparki, zerknij do naszego zestawienia polecanych płyt do koparek kryptowalut.
FutureBit Moonlander 2 - koparka kryptowalut pod USB
Ceny koparek ASIC zależą od ich możliwości obliczeniowych - przykładowo wyposażona w zasilacz w standardzie koparka Antminer S19 Pro (o wydajności 110 TH/s) kosztuje około 2500 dolarów. Na drugim biegunie są miniaturki - koparki wielkości pendrive'a podłączane do portu USB, które kosztują około 50-80 dolarów.
Do nich zalicza się właśnie FutureBit Moonlander 2. Jakie są możliwości tego maleństwa?
- koparka ASIC do wydobycia Litecoin (wydobycie tej kryptowaluty za pomocą innych sposobów jest NIEOPŁACALNE)
- wydajność (hashrate) może wynosić do 5 MH/s przy poborze poniżej 10 watów, ale typowa wydajność po podłączeniu do USB 3.0 wynosi około 3 MH/s
- pełna kontrola nad zegarami i napięciami
- The Moonlander 2 działa z systemem Windows (7/8/10), MacOS (10.12 lub wyższy) i z większością systemów Linux
Konfiguracja koparki kryptowalut pod USB
To co, wystarczy go włożyć do portu USB i tyle? Niezupełnie. Najpierw musimy się udać na stronę producenta i pobrać sterowniki. Następnie pobieramy klienta (BFGminer) i konfigurujemy (mining pool). Teraz możemy odpalić tę machinę zniszczenia (urządzenie sygnalizuje pracę za pomocą diody - w trybie standby kolorem zielonym, a w czasie wydobycia kolorem żółto/czerwonym), pojechać na hawajską plażę i liczyć pieniądze, które wpływają nam na konto. Oczywiście żartuję - liczyć kasę możemy dopiero po upływie 20 lat pracy non stop.
Czy urządzenie działa z dowolnym portem USB?
Moonlander 2 będzie działać nawet po podłączeniu do portu USB 2.0, ale jego możliwości zostaną potężnie ograniczone. Lepiej skorzystać z USB 3.0, a najlepiej - z zewnętrzego huba USB o solidnym zasilaniu portów.
Miniaturowa koparka pod USB - czy warto kupić?
Opłacalność zakupu tego urządzenia jest... zerowa. To gadżet którym można się pobawić, ewentualnie nauczyć się czego o obsłudze koparek.
Wystarczy sięgnąć po pierwszy z brzegu kalkulator opłacalności wydobycia, by stwierdzić, że koparka Moonlander 2 (która kosztuje w jakieś 50-60 dolarów), zwróci się po jakichś 20 latach pracy non stop.
Jest to więc innego jak tylko zabawka, ciekawostka dla hobbystów, którzy kupią sobie nią dla tzw. sportu. Jeśli chcesz zacząć przygodę z wydobyciem kryptowalut, to dobre urządzenie by zapoznać się z tematem.
Źródło: FutureBit
Może cię również zainteresować:
- Niecodzienna transakcja na bitcoinach nieruszanych od 2009 roku. Czy to Satoshi Nakamoto?
- Nadszedł kolejny halving Bitcoina. Wpłynie na popularność tej kryptowaluty?
- Polecane płyty główne do koparek kryptowalut - TOP 10
Komentarze
15Tak na poważnie, lepiej zająć się uczciwą pracą ;)))
Od kopania są firmy które mają ciut lepsze sprzęty niż koparka za 80USD pod port USB.