W czasach gdy pojawił się pierwszy japoński aparat 35 mm z migawką w płaszczyźnie ostrości, na rynku foto dominowała Europa.
Pierwszym japońskim producentem, który zaprezentował aparat na klisze 35 mm wyposażony w migawkę szczelinową umieszczoną w płaszczyźnie ostrości (fokalnej) - mówiąc dokładniej tuż przed kliszą, a kierując się obecnym stanem technologii przed sensorem, był Kwanon. Niewtajemniczonym przypominamy, że to marka stosowana przez firmę Canon w jej pierwszych dwóch latach jej istnienia. Nazwa Canon został oficjalnie przyjęta w 1935 roku. Cóż szczególnego w tym aparacie typu dalmierzowego z 1934 roku. Kwanon (nazwę zaczerpnięto z mitologii Buddyjskiej, podobnie jak nazwę obiektywu - KasyaPa) to pierwszy aparat na klisze 35 mm tego typu wyprodukowany w Japonii, w czasach gdy niemiecka Leica dominowała na rynku. Za jego skonstruowanie odpowiedzialny był Goro Yoshida urodzony w 1900 roku. W praktyce Kwanon był dopiero prototypem, a pierwszy komercyjnie dostępny aparat 35 mm z migawką szczelinową w płaszczyźnie ostrości trafił do sprzedaży dwa lata później w 1936 roku. Już pod nazwą Hansa Canon. Warto również wspomnieć, że współudział podczas konstruowania tego aparatu miała firma Nippon Kogaku K.K., którą dziś rozpoznajemy jako Nikona.
A jakie były późniejsze kroki milowe w historii Canona i "następców" pierwszego Kwanona. W 1959 roku pojawił się pierwszy aparat lustrzanka o nazwie Canonflex, dwa lata później na rynek trafił i odniósł wielki sukces dalmierzowiec Canonet. Canon chwali się, że całotygodniową produkcję sprzedano w mniej niż dwie godziny co jak na tamte czasy było dużym osiągnięciem.
W 1971 roku do sprzedaży trafiła topowa lustrzanka F-1, a w 1976 model AE-1, który był pierwszym na świecie aparatem lustrzanką w wbudowanym "mikrokomputerem". Jedenaście lat później w 1987 roku pojawiła się marka EOS, o której historii, przez pryzmat topowych modeli, możecie przeczytać więcej w naszym tekście. W świat fotografii cyfrowej system Canon EOS wkroczył w 1995 roku, a dwa lata temu zadebiutował system Cinema EOS.
A co czeka nas w najbliższej przyszłości. Już za kilka dni targi IFA w Berlinie, ale prawdziwy szał premier (mamy taką nadzieję) czeka nas dopiero za kilkanaście dni w trakcie targów Photokina w Kolonii (odbywają się co 2 lata). Spodziewane są liczne debiuty sprzętu, ważną rolę mają także odegrać premiery oprogramowania układowego do aparatów. Ze strony Canona oczekujemy między innymi premier (to oczywiście niepotwierdzone, choć prawie pewne, doniesienia):
- kompakt Canon Powershot z sensorem 1"
- bezlusterkowiec EOS M trzeciej generacji
- Canon EOS 7D Mark II
- obiektywy EF-S 24mm f/2.8 STM, EF 24-105mm f/3.5-5.6 IS STM, EF 400mm f/4 DO IS II USM
- nowych technologii AF
Źródło: Canon, Inf. własna, fot: Flickr/Rob, Flickr/Tatsuya Ishiguro
Komentarze
2