Laptopy

ThinkPad jest starszy niż myślisz. Tak wyglądał rozwój kultowych laptopów

przeczytasz w 2 min.

ThinkPad to marka, której chyba nie trzeba przedstawiać – obejmuje ona kultowe laptopy, które są projektowane z myślą o użytkownikach biznesowych. Nie każdy jednak wie, że niedawno marka ThinkPad obchodziła 30-lecie obecności na rynku.

Historia rozwoju komputerów nie mogła się obyć bez laptopów ThinkPad. Warto zatem bliżej przyjrzeć się rozwojowi tej kultowej, biznesowej marki laptopów. Szczególnie, że w tym roku obchodzi ona swoje 30-lecie obecności na rynku.

Historia laptopów ThinkPad

Historia marki ThinkPad właściwie zaczyna się w kwietniu 1992 roku, gdy firma IBM przygotowała tablet o nazwie ThinkPad 700T. Urządzenie zostało wprowadzone na rynek kilka miesięcy później i właściwie nie spotkało się ze zbyt dużym zainteresowaniem. Dużo częściej wspomina się tutaj inny sprzęt - projekt przenośnego komputera o nazwie kodowej Nectarine.

Lenovo ThinkPad 700C
IBM ThinkPad 700C (foto: richardsapperdesign)

Urządzenie oficjalnie zostało zaprezentowane 5 października 1992 roku podczas konferencji prasowej w Nowym Yorku już jako IBM ThinkPad 700C. Miesiąc później zademonstrowano je podczas targów COMDEX w Las Vegas (obecnie znanych jako CES), gdzie zdobyło pierwszą nagrodę. Później było już tylko lepiej - urządzenie było prezentowane na kolejnych wystawach i zdobyło ponad 300 prestiżowych nagród. ThinkPad 700C kosztował 4000 dolarów i szybko stał się ikoną biznesowych komputerów.


Lenovo ThinkPad 550BJ (foto: PC Watch)

IBM ThinkPad 755CDV
IBM ThinkPad 755CDV (foto: PC Watch)

W międzyczasie pojawiły się też ciekawe wariacje laptopów. Np. w 1993 roku IBM wyprodukował model ThinkPad 550BJ i 555BJ z wbudowaną drukarką Bubble Jet. Z kolei w 1995 roku pojawił się IBM ThinkPad 701C, który zasłynął swą „składaną” klawiaturą (tzw. Butterfly). Urządzenie można zobaczyć w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. W tym samym roku producent przygotował także ciekawostkę - model ThinkPad 755CDV, w którym można było zdjąć tylną część ekranu i postawić laptopa na rzutniku.

Historia marki Thinkpad

Wraz z rozszerzaniem oferty ThinkPadów i pojawianiem się nowych segmentów, przed producentem pojawiły się nowe wyzwania związane z jakością i bezpieczeństwem produktów. To właśnie wtedy powstały "testy tortur", które świadczyły o legendarnej trwałości laptopów ThinkPad.

W 2005 roku koncern IBM sprzedał swój dział komputerów PC chińskiej firmie Lenovo. Od tego czasu laptopy ThinkPad pojawiają się właśnie jako Lenovo ThinkPad – warto tutaj wymienić chociażby malutki model Lenovo ThinkPad X260, ciekawy biznesowy model Lenovo ThinkPad T470s, czy wypasionego Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7.

Ciekawostki o laptopach ThinkPad

Z marką ThinkPad wiąże się też sporo ciekawostek. Nazwa ThinkPad powstała od kieszonkowych notatników z wytłoczonym na froncie hasłem "Think", które niegdyś były wydawane wszystkim pracownikom IBM.

ThinkPad - notatnik
Nazwa ThinkPad powstała od notatników, które  niegdyś były wydawane wszystkim pracownikom IBM

Pierwotną inspiracją dla projektu ThinkPada, autorstwa Richarda Sappera, było japońskie pudełko bento. Cechą charakterystyczną laptopów ThinkPad jest TrackPoint w czerwonym kolorze... który oficjalnie nazwano "Magenta", aby ominąć standardy bezpieczeństwa IBM dotyczące "awaryjnego wyłączania zasilania". Nie każdy wie, że wykorzystana tutaj guma była gatunkiem stosowanym w kołach rollercoasterów.

ThinkPad ciągle się rozwija

Kilka dni temu w Fabryce Norblina w Warszawie zorganizowano spotkanie, które była okazją, by przypomnieć sobie jak rozwijała się seria urządzeń Think. Podczas spotkania zaprezentowano też najnowsze urządzenia z linii ThinkPad.

Laptopy Lenovo ThinkPad

Z okazji 30. rocznicy marki ThinkPad, producent przygotował limitowaną edycję modelu ThinkPad X1 Carbon 10. generacji - konstrukcja wykorzystuje pokrywę z tkanego włókna węglowego ze specjalnym logo w stylu retro i jedwabnym napisem  30th Anniversary Edition.  Łącznie wyprodukowano 5000 egzemplarzy specjalnego ThinkPad X1 Carbon 10. generacji (z czego 100 sztuk będzie dostępnych na polskim rynku jeszcze w październiku).

Źródło: Lenovo, Wikipedia

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Kenjiro
    3
    Linia ThinkPad jest cały czas jedną z lepszych na rynku. Mimo przebojów i tego, że obecnie Lenovo usilnie stara się wcisnąć różne niepotrzebne wynalazki (głównie w sofcie), to dla mnie jest cały czas na podium.
    • avatar
      zack24
      1
      Lenovo powolutku zabija legendarną trwałość TP. 2 ostatnie sztuki carbona, które miałem okazję wykorzystywać (6th i 5th gen) przetrwały wiele, ale przy przekazywaniu ich w "dobre ręce" wyglądały jak o wiele starsza T420ka. Trackpoint to było zawsze coś co budziło kontrowersje, ale jak człek przywykł to niezmiernie przydatne rozwiązanie.
      Ostatecznie używam DELL, których nie zamieniłbym na nic innego. Seria XPS oraz precision towarzyszą mi od 2 dekad i o dziwo ten prawie dwudziestolatek M50 wciąż działa!
      • avatar
        hoodedman
        0
        uważam że pozbycie się trackpointów przez branżę było najgorszą żeczą jaka przydarzyła się tej branży. Ponad 20 lat używam trackpada i dalej tęsknię za trackpoinem.
        • avatar
          gromzjasnegonieba
          0
          Z tych laptopow pamoetam ta genialna mala czerwona galke zamiast durnego touchpada.
          • avatar
            brettsinclairdannywilde
            0
            Dobrze pamiętam model 700C, bo miałem przyjemność na nim pracować, jeszcze pod kontrolą Windows 3.1.
            • avatar
              soulburner
              0
              Był jeszcze taki jeden fajny: https://www.wikiwand.com/en/IBM_ThinkPad_700#Media/File:IBM_ThinkPad_720C.jpg
              Niestety, jak raz spróbowałem Thinkpada, to każdy inny laptop jest dla mnie śmieszny. Nigdy nie nauczyłem się też korzystać z "gładzika", a na trackpoincie poprzechodziłem nawet kilka gier.
              • avatar
                solomoniks
                0
                Wow no to super!
                • avatar
                  pongo
                  0
                  Niedawno kupiłem uzywany ThinkPad X270 z prockiem 6300 i 16 GB RAM. Zacny komputerek. Potrzebuję go tylko na wyjazdy 3-4 razy w roku więc szkoda kasy na lepszy sprzęt

                  Witaj!

                  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                  Połącz konto już teraz.

                  Zaloguj przez 1Login