Telewizor OLED LG 55EM9700-UA prawdopodobnie pierwszym modelem na rynku
Zaakceptowany przez FCC
Ta informacja może brzmieć jak mocno spóźniony news, ale w rzeczywistości jest świeża. Mimo że wielokrotnie w ciągu mijającego roku zapowiadano wejście na rynek telewizorów OLED, tak się nie stało. Poprzestano na szumnych zapowiedziach i oficjalnych prezentacjach. Być może zadecydowały o tym nie ceny, czy problemy z dostępnością mocy przerobowych, a bardziej prozaiczna przyczyna - spory patentowe. Wybuchły one pomiędzy dwoma koreańskimi gigantami rynku elektronicznego: Samsungiem i LG.
Przyglądając się ofercie produktów elektronicznych obu firm można odnieść wrażenie, że są to dwa klony. Oczywiście w praktyce zakres działań Samsunga jest nieco inny niż LG, ale klient stojąc w sklepie widzi tylko różne logo i nieco inne wzornictwo telewizorów tych dwóch producentów.
Z początkiem jesieni Samsung oskarżył LG o nadużycie opatentowanych przez niego technologii stosowanych przy produkcji paneli OLED. Konkurent zrewanżował się tym samym i wybuchła patentowa wojna. Nie jest może ona aż tak głośna, ale mogła mieć wpływ na terminową realizację zapewnień o wprowadzeniu technologii OLED na rynek konsumencki. Z początkiem jesieni pozbyliśmy się złudzeń, że OLED-y na półki sklepowe trafią jeszcze w tym roku.
Każdy produkt wykorzystujący komunikację radiową (także telewizory), wprowadzany na rynek w Stanach Zjednoczonych powinien zostać zaakceptowany przez FCC (Federalna Komisja Łączności). Również telewizory OLED. I właśnie na stronach komisji pojawiły się informacje dotyczące modelu telewizora LG 55EM9700-UA. Na tabliczkach znamionowych widnieją daty grudniowe potwierdzające moment produkcji.
Choć nie jest to wiążąca informacja, z dużym prawdopodobieństwem oznacza, że produkt LG jest pierwszym, który otrzymał aprobatę FCC i pojawi się na rynku amerykańskim. Będzie to także pierwszy 55-calowy OLED w sklepach. Nastąpi to jednak prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku, podobnie jak w przypadku konkurencyjnego Samsunga ES9500.
Przyglądając się opóźnieniom w faktycznej, a nie tylko papierowej, premierze telewizorów OLED, można się zastanawiać czy czekamy właśnie na tę technologię w wydaniu Full HD. Może lepiej będzie zwrócić oczy ku OLED-om w rozdzielczości Ultra HD. Tylko te ceny.
Europejski model telewizora OLED LG 55EM970V otrzymał nawet tegoroczną nagrodę EISA, choć nie trafił jeszcze do sklepów.
A skoro już mowa o cenach, warto wspomnieć, że historia sprzedaży telewizorów OLED może za wiele lat ukazać również drugie dno. Tak stało się w przypadku produkcji telewizorów i monitorów w technologii CRT. Niedawno Komisja Europejska nałożyła na kilka koncernów karę w związku ze współpracą, której celem było sztuczne zawyżanie cen tych produktów. Wśród ośmiu ukaranych firm znalazły się LG i Samsung, które obciążono karami 295 i 150 milionów euro.
Źródło: Inf.własna, Endgadget
Komentarze
33Można się z tym odnieść do rynku paliwowego , silnik na wodę to nic nowego i nie wierzę że już nie jest taki w laboratoriach w pełni działający gotowy do wypuszczenia na rynek lecz po co jak spalinowe dobrze sie sprzedają a gdyby ktos wypuścił tani silnik na wodę to cały rynek paliwowy by upadł a oni rządzą światem niestety
Widać muszę poczekać z wymianą swojej plazmy 42" na OLED jeszcze parę ładnych lat.
Szczerze mówiąc to większość informacji na bmk, można określić mianem "oldsy".
O XEL-1 od Sony słyszeli?