LG nie próżnuje, chce dorównać Samsungowi i tworzy 8-rdzeniowy procesor Odin, który znajdzie się w najmocniejszych smartfonach.
Chociaż na horyzoncie wciąż brak zapowiedzi następcy topowego smartfonu LG Optimus G, to jednak docierają do nas ciekawe informacje, jakoby koreański producent nie próżnował. Mowa o przygotowywaniu potężnego 8-rdzeniowego procesora LG Odin.
Nowy układ miałby zasilić mocno wyczekiwany smartfon LG Optimus G II – tak przynajmniej wynika z doniesień KoreaTimes. W ostatnich czasach coraz więcej producentów decyduje się rozwijać swoje wersje układów z naciskiem na liczbę rdzeni. Ostatnio głośno było o 8-rdzeniowym procesorze Samsunga – Exynos 5 Octa, który zaciekawił wielu producentów do tego stopnia, że postanowili oni przygotowywać podobne rozwiązania.
Tą drogą najwyraźniej zdecydował się pójść koreański producent LG, który podobno intensywnie pracuje już nad układem nazywanym kodowo Odin. W jego skład ma wejść bowiem osiem rzeczywistych rdzeni ARM wytworzonych w 28 nanometrowej litografii.
Co ważne układ SoC od LG ma wykorzystywać dokładnie tą samą architekturę co Exynos 5 Octa, a więc big.LITTLE. Dlatego we wnętrzu układu zostaną wydzielone dwie sekcje, jedna z czterema rdzeniami Cortex-A15 i druga z czterema Cortex-A7. Rdzenie A15 będą aktywowane w przypadku wykonywania skomplikowanych obliczeń, wymagających wysokiej mocy procesora, kiedy zaś układ będzie obciążony w zauważalnie mniejszym stopniu wydajniejsze rdzenie A15 zostaną wyłączone, a w ich miejsce uruchomione energooszczędne A7.
Według najnowszych doniesień 8-rdzeniowe układy LG Odin mają być wytwarzane przez tajwańskie zakłady produkcyjne TSMC. Czy układ Odin rzeczywiście trafi do smartfonu Optimus G II, którego zapowiedzi spodziewamy się w okolicach wakacji? Tego na razie nie wiadomo.
Źródło: GSMarena, UberGizmo
Komentarze
21Naiwni ludzie pomyślą, że mają 8 rdzeniowy CPU, gdzie wszystkie rdzenie mogą pracować w tym samym czasie, bo tak do tej pory interpretowano ilość rdzeni w smartphonach czy nawet pecetach...
No ale ósemka, będzie pełniła kluczowa rolę na sloganach reklamowych...;)
Gdyby napisali 4 cores big.LITTLE, nie byłoby to żadnym oszustwem...