Koreański producent wprowadza na rynek Europejski, w tym w Polsce, smartfon LG Swift Black (Optimus Black) z 4-calowym ekranem, który w kategorii jasności nie ma obecnie sobie równych. Prezentację ubarwiła wizyta fizyka Wiktora Niedzickiego, znanego popularyzatora nauki.
Spotkanie odbyło się w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Bohaterem dnia był LG Swift Black (P970), który trafił właśnie do detalicznej sprzedaży w cenie 1599 złotych. Pojawi się również w ofercie operatorów - Orange, Play, Era i Plus. Producent z dumą prezentuje ten smartfon, jako model wyposażony w najjaśniejszy na świecie ekran, który dzięki technologii NOVA jest w stanie osiągnąć jasność na poziomie 700 nitów, a także bardzo dobrą jakość obrazu.
W krótkim wstępie Grzegorz Kania (LG Polska) zwrócił uwagę, że obecnie na rynku smartfonów wprowadzenie kolejnego modelu nie odbije się głośnym echem bez odpowiedniej promocji i, co najważniejsze, wyposażenia urządzenia w coś, co pozwoli mu wybić się na tle konkurencji.
Grzegorz Kania
Zanim smartfon został zaprezentowany, mieliśmy okazję uczestniczyć w ciekawej demonstracji zjawisk fizycznych, które wiążą się z postrzeganiem obrazu, poborem energii i źródłami światła. To własnie z tymi zjawiskami muszą się mierzyć konstruktorzy wyświetlaczy stosowanych w smartfonach. "Eksperymenty" pokazywał Wiktor Niedzicki, znany z telewizyjnej serii popularnonaukowych programów Laboratorium.
Wiktor Niedzicki
Zależnie od jasności i umiejscowienia źródła światła widać odbicie osoby stojącej przed ekranem lub uroczą hostessę znajdującą się za nim. Tak działa lustro weneckie.
Te siedem świeczek w tle daje światło o „jasności” około 7 kandeli.
Ekran LG Swift Black może być 100 razy jaśniejszy
Próba napisania "Ala ma kota" patrząc się w lustro
Aby ta wyposażona w dynamo latarka świeciła, trzeba się nieźle napracować
Wynalazek z Hiszpanii - czapka z wiatraczkiem zasilanym dzięki bateriom słonecznym
Wydajne baterie słoneczne, udostępnione przez Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN z Krakowa, zapewniają wystarczająco dużo energii, aby zaświecić diody LED lub "napędzić" wentylatory.
Po zakończeniu eksperymenów Jarosław Bukowski (LG Polska) przedstawił cechy LG Swift Black, które będą jego bronią w walce z konkurencją. Pierwsza to oczywiście technologia NOVA, na którą składają się ostre kryteria dotyczące jasności, rozdzielczości, jakości odwzorowania barw, energooszczędności i szybkości reakcji na dotyk. Drugim ważnym elementem jest obsługa gestów (interfejs Gesture UI 2.0), z czego LG jest bardzo dumne. Możemy przesuwać kursor w trakcie pisania SMSów stukając w boki urządzenia, inne komendy można wydawać z kolei potrząsając urządzeniem.
Ekran pobiera do 50% mniej energii niż konwencjonalne wyświetlacze LCD
LG jako pierwsze na świecie zaimplementowało w smartfonie obsługę technologii Wi-Fi Direct. Dzięki temu smartfon może spełniać rolę punktu dostępowego (hot-spota), a także serwera plików - zdjęć, muzyki, a nawet wideo Full HD. Aby to udowodnić, zademonstrowano odtwarzanie na telewizorze trailera filmu X-Men Wolverine ze smartfona drogą bezprzewodową.
Krótkie buforowanie na początku, a potem płynna projekcja
LG Swift Black w pigułce:
- Wyświetlacz - IPS LCD 4-cale (800 x 480 pikseli, WXGA) o jasności 700 nitów
- Procesor - TI OMAP 3630 1 GHz
- Pamięć - 2 GB i 512 MB RAM, obsługa kart microSD/SDHC do 32 GB
- Obsługiwane sieci - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 (2G), HSDPA 900 / 1700 / 2100 (3G)
- Łączność bezprzewodowa - Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Bluetooth 2.1 z A2DP, EDR
- Kamera - 5 megapikseli (tył), 2 megapiksele (przód), wideo 720p, 30 klatek/s
- Złącza - micro USB 2.0, audio 3,5 mm
- Bateria 1500 mAh
- Wymiary i waga - 122 x 64 x 9.2 mm, 109 gramów
- System - Android 2.2 (Froyo), możliwość aktualizacji do 2.3, nakładka producenta Optimus UI 2.0, Gesture UI 2.0
Słowa słowami, ale najlepiej samemu sprawdzić czy LG Swift Black zasługuje na miano najjaśniejszego. Po oficjalnej prezentacji wypróbowaliśmy ekran LG Swift Black w praniu, czyli w różnych warunkach oświetleniowych. Wyświetlacz nowego smartfona faktycznie prezentuje się bardzo dobrze (w końcu to technologia IPS), ale ze względu na pewne charakterystyczne cechy LCD przewaga nie była zauważalna w każdej sytuacji. Nowy LG porównaliśmy w sztucznym oświetleniu z Samsungiem Galaxy S2 i Sony Xperia Arc. Czerń, jak można było się spodziewać, najlepiej wypadła na AMOLEDowym wyświetlaczu konkurencji, gdzie czarny kolor jest czarny, bo piksele są wyłączone. Jednak w przypadku bieli było już odmiennie. Tutaj LG Swift Black zawstydził porównywane smartfony. Biały kolor jest nie tylko jasny, ale i bez nieprzyjemnych zafarbów, a odwzorowanie barw stoi na wysokim poziomie.
Sprawdziliśmy także zachowanie się ekranu na świeżym powietrzu w bardzo jasnym słońcu i w cieniu - także pod różnymi kątami. Pomijając ewidentne odblaski, które pojawiały się w niektórych konfiguracjach, przy patrzeniu na wprost obraz na ekranie LG był wyrazisty i nie sprawiał problemów w pracy.
LG Swift Black w cieniu i wystawiony na bardzo silne słońce.
LG przyznaje się bez bicia, nie jest to najlżejszy i najcieńszy smartfon, ale na pewno jeden z naj.
LG nie udało się wygrać z odciskami palców - ale bądźmy szczerzy, nikt tego jeszcze nie zrobił. Dlatego po pewnym czasie konieczne jest przetarcie nawet najjaśniejszego ekranu.
Źródło: Inf. Własna, fot. Alicja Żebruń
Nasze ostatnie relacje: | ||
Creative - bezprzewodowy dźwięk to jest to - pokaz sprzętu | LG - pokaz niemęczącej oczu technologii Cinema 3D | Acer - tablety Iconia Tab, z Androidem i Windows 7 |
Komentarze
15