Linux 5.6 ujrzał światło dzienne. Obsługa USB4 i WireGuard na liście nowości
Obsługa standardu USB4, pełne wdrożenie WireGuard oraz wsparcie dla najnowszych podzespołów to tylko niektóre spośród nowości wprowadzonych w kernelu Linux 5.6, który oficjalnie już ujrzał światło dzienne.
Co nowego w Linux 5.6? USB4 i WireGuard otwierają listę nowinek
Linux 5.6 został już oficjalnie udostępniony i niewątpliwie jest to jedna z tych aktualizacji, które robią duże wrażenie. Najważniejszą spośród wprowadzonych nowości jest obsługa USB4 – standardu oferującego przepustowość do 40 Gb/s oraz przesyłanie obrazu w jakości 4K/60Hz. Odpowiedni sterownik dostarczył Intel.
Wreszcie też doczekaliśmy się pełnego wdrożenia WireGuard – otwartoźródłowego protokołu VPN, pozwalającego na szybkie i proste szyfrowanie danych.
Społeczność stojąca za rozwojem jądra zadbała również o prawidłową obsługę układów AMD Zen, Zen 2, Renoir i Navi oraz Intel Jasper lake, Tiger Lake, Elkhart Lake i Comet Lake, a także kart graficznych z rodziny Nvidia GeForce RTX 2000.
Obsługa Async Discard dla Btrfs, poprawka eliminująca problemy z przegrzewaniem się laptopów ASUS z procesorami Ryzen, zwiększona wydajność EXT4 i FS-VERITY oraz sterownika Intel 2.5G, nowy ogólny sterownik chłodzenia procesora, poprawki dla NVMe i BFQ, obsługa Intel Virtual Bus oraz ulepszona obsługa VirtualBox to kolejne istotne punkty na liście nowości w Linux 5.6.
Linux nie przestaje się rozwijać – zmiany, poprawki i nowości
Linuksowe jądro jest ostatnio rozwijane w kierunku, który może się podobać. W poprzedniej wersji dodano między innymi obsługę 5-poziomowego stronicowania, płytek Raspberry Pi 4, aktualnych platform Intel i podkręcania układów graficznych Navi, a Linux 5.4 dodał wsparcie dla systemu plików exFAT i Snapdragona 855.
Linux 5.7 natomiast ma przynieść ze sobą nowy sterownik exFAT, obsługę szybkiego ładowania przez USB dla iUrządzeń oraz szereg innych zmian. Jego debiutu powinniśmy się doczekać w czerwcu.
Źródło: Phoronix, Linus Torvalds
Czytaj dalej o Linuksie:
- LMDE 4 „Debbie” to Linux, któremu warto dać szansę, szczególnie gdy ma się słabszy sprzęt
- Oto 15 najciekawszych nowości w GNOME 3.36
- Microsoft Defender dotarł na Linuxa, a już wkrótce będzie chronił także smartfony
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!