Micron kupił bankrutującą spółkę Elpida - co to zmieni na rynku DRAM?
Elpida uratowana
Firma Micron poinformowała, iż nabyła bankrutującą japońską spółkę Elpida, zajmującą się tak jak Micron produkcją pamięci DRAM.
Elpida jest jednym z głównych producentów na rynku pamięci DRAM, z ich usług obecnie korzysta m.in amerykański koncern Apple, wykorzystujący produkty Japończyków w swoich topowych urządzeniach. Ostatnie zawirowania na rynku jak mocno spadające ceny pamięci i umacniająca się Japońska waluta spowodowały, że firma miała ogromne problemy z eksportem swoich produktów na inne rynki.
Taka sytuacja wywarła piętno na finansach spółki, która po kilku próbach ratowania swojego istnienia, pomocy miejscowego rządu, ostatecznie zdecydowała się złożyć wniosek o upadłość. W marcu bieżącego roku Elpida weszła w stan kontrolowanego bankructwa, złożyła wniosek o ochronę majątku przez wierzycielami oraz zrezygnowała z obecności na giełdzie.
Dług firmy Elpida przekraczał 5 miliardów dolarów i jednym sensownym sposobem uratowania spółki była jej sprzedaż. Zainteresowanym zakupem okazał się amerykański Micron, firma która posiadała podobny udział w rynku ~12%. Micron na zakup Elpidy przeznaczył około 140 miliardów jenów czyli około 1,76 miliardów dolarów - co pozwoliło spłacić część długów Japończyków.
Następnie ponad 100 mld jenów ma trafić na inwestycje w obiektach produkcyjnych Elpida, które w wielu przypadkach potrzebują remontu, unowocześnienia, a także dodatkowego wyposażenia aby ulepszyć i zwiększyć produkcję. Micron wspomniane kwoty będzie spłacał ratalnie do 2019 roku, z czymże spora część gotówki już została w ramach pierwszej transzy wypłacona.
Wraz z nabyciem spółki Elpida, firma Micron stanie się właścicielem 65% udziałów w tajwańskiej spółce Rexchip, która również zajmuje się produkcja pamięci, zaś 24% za sumę 334 mln dolarów przypadnie firmie Powerchip Technology.
Na rynku pamięci DRAM obecnie największym udziałem, wynoszącym 40,8% cieszy się firma Samsung, na drugim miejscu była dotychczas firma Hynix z udziałem 24,2%, zaś dalej znajdowały się firmy Elpida (12,6%), Micron (12,2%), Nanya (4,5%), Winbond (1,5%) i inni (4,2%). Połączenie Microna i Elpidy spowodowało powstanie nowego wicelidera z połączonym udziałem obu firm 24,85%, co pozwoliło wyprzedzić Hynixa.
Dzięki połączonym siłom trzech firm Micron, Elpida i Rexchip, będą wspólnie w stanie wyprodukować 600 tys wafli krzemowych miesięcznie, na co działając w pojedynkę Micron musiałby wydać blisko 6,5 mld dolarów, gdyż potrzebna byłaby rozbudowa fabryk. Zaś firma Elpida jest postrzegana za ekskluzywną, produkującą produkty najwyższej jakości, często na specjalne zamówienie. Firma przez wielu jest uważana za jedną z jedynych, która będzie mogła pierwsza uruchomić produkcję pamięci ReRAM.
Więcej o rynku pamięci:
- Micron i Nanya: pierwsze pamięci RAM DDR4 będą dostępne jeszcze w 2012 roku
- Superszybkie pamięci Hybrid Memory Cube
- Micron prezentuje nowy rodzają pamięci - HMC
- Kartel regulował ceny pamięci DRAM
- Nowe pamięci XDR od firmy Elpida
- OCZ wstrzymuje produkcję pamięci DDR3 z modułami Elpida Hyper
- Ceny DRAM pójdą w górę?
Źródło: Bloomberg, TechSpot, Vr-Zone, Storagenewsletter, EDN
Komentarze
5Chętnie bym zobaczył kiedyś takiego news-a na benchmarku o udziale poszczególnych firm w produkcji elektroniki do pc. Np. procesory (również ARM, MISC), pamięci DRAM - tu mamy tabelkę:), NAND Flash, dyski SSD, matryce LCD, IPS, OLED, dyski HDD itd.
Rozumiem, że wszystko to można znaleźć w seci, ale tak to można powiedzieć o czymkolwiek. W ten sposób rozumując to można by pisać tylko tytuł - "reszta w sieci".
Miły by był też akcent w postaci możliwie aktualnych danych :)