Więcej niż 1 bit w komórce
Firma Micron w ostatnich tygodniach jest nad wyraz aktywna. Niedawno informowaliśmy o przejęciu przez nią spółki Elpida, teraz Micron rozpoczyna produkcję pamięci zmiennofazowych PCM (Phase Change Memory).
Pamięci PCM często są nazywane układami PRAM, wykorzystują one do działania zupełnie inną strukturę niż klasyczne pamięci. Ich działanie wykorzystuje technologię zastosowanego szkła chalkogenidowego, które może zmieniać swoją strukturę, dlatego nazywamy ją zmiennofazową.
Zastosowane szkło po otrzymaniu impulsu elektrycznego dynamicznie zmienia swoją strukturę z krystalicznej na amorficzną i na odwrót.
Dzięki temu zabiegowi otrzymana pamięć łączy w sobie cechy zarówno tradycyjnych pamięci NAND Flash czyli trwałość danych oraz pamięci RAM, gdzie chodzi głównie o szybkość.
Pamięci PCM wyróżniają się dużą prędkością odczytu i zapisu danych, a także możliwością zmieszczenia w jednej komórce więcej niż jednego bitu danych oraz zmniejszonym poborem energii.
Moduły opracowane przez firmę Micron już na stracie oferują prędkości odczytu danych na poziomie 400 MB/s, dodatkowo mogą one skalować się znacznie szybciej niż standardowe pamięci.
Pierwsze moduły wykonane w 45nm składają się z 1 Gb pamięci trwałej połączonej z zamontowaną w tej samej płytce 512 Mb kości ulotnej pamięci LPDDR2. Pamięci wytrzymują ponad 100 000 cykli zapisu.
Nowy rodzaj pamięci znajdzie swoje zastosowanie głównie w urządzeniach mobilnych jak smartfony czy tablety, sam Micron zapowiada, że niedługo rozpocznie produkcję większych pojemności pamięci PCM. Zapowiada nam się produkt, który może zrewolucjonizować rynek pamięci. Niestety problemem tej i wielu innych nowości są początkowe wysokie koszty wytwarzania.
Więcej o pamięciach:
- Komputery milion razy wydajniejsze dzięki magnetycznym elementom półprzewodnikowym
- Micron kupił bankrutującą spółkę Elpida - co to zmieni na rynku DRAM?
- AMD i Jecec przygotowują specyfikację pamięci GDDR6 - wdrożenie w 2014 roku
- Tranzystor z kanałem próżniowym: stara technoogia lamp w nonoskali
Źródło: Bit-Tech, Engadget
Komentarze
20Firama ibm testowala takie pamieci przez okolo pol roku wiec dane napewno przez pol roku na dysku zostana niestety struktura materialu w tych pamieciach zmienia rezystancje co powoduje utrate danch po dluzszym czasie ale nigdzie nie znalazlem po jakim pewnie po roku.
Nie ma tez wzmianki o poborze energi.
Jest wiele fajnych opcji. Niestty problemem nie jest brak technologii tylko Intel, ktory musi sprawdzic na czym zarobi najwiecej, wybierajac niekoniecznie najlepsza kontrukcje (jak nieraz juz to udowodnil).*
* - nie uzywam AMD, to tylko realistyczna ocena dzialalnosci Intela. :P