Pod koniec września użytkowników pakietu zabezpieczającego Microsoft Security Essentials spotkała niemiła niespodzianka. Popularna przeglądarka Google Chrome została zakwalifikowana jako zagrożenie ze względu na infekcję trojanem PWS: Win32/Zbot, z grupy szkodników wykradających dane logowania. Na szczęście zarówno Microsoft jak i Google szybko wyeliminowały ten problem.
Pomimo licznych zarzutów pod adresem Google o naruszanie prywatności, ostatni alert Microsoftu był po prostu pomyłką programu antywirusowego. Niestety bolesną w skutkach - aplikacja była usuwana z komputera, a reinstalacja niemożliwa. Takie wpadki niestety zdarzają się dość często, ale zazwyczaj dotyczą mniej znanych aplikacji. Microsoft już w piątek zaktualizował swoją bazę wirusów tak, aby Google Chrome nie było uznawane jako zagrożenie.
Fałszywy alarm
Niezależnie od Microsoftu, Google opublikował nowe wersje przeglądarki Chrome - stabilną 14.0.835.187 oraz rozwojową 15.0.874.58, które nie są już uznawane za zainfekowane.
Google Chrome może pochwalić się bardzo dobrymi notowaniami popularności. Według niektórych analiz już na początku przyszłego roku prześcignie pod względem popularności Firefoksa. Programiści Chrome stawiają sobie za cel na 2013 rok dogonienie ciągle przewodzącego w skali globalnej Internet Explorera.
Więcej o przeglądarkach internetowych:
- Przeglądarki internetowe Firefox, Opera, Chrome, IE9, Safari - porównanie
- Pliki: Mozilla Firefox 7 - popularna przeglądarka internetowa
- Gry na przeglądarkę - darmowe, najlepsze, a nawet dla dziewczyn
- Google Chrome Web Store w Polsce: motywy, dodatki i aplikacje do pobrania
Źródło: www.h-online.com, www.liveside.net
Komentarze
19Wiem, że mają bardzo dobrych developerów i specialistów od bezpieczeństwa więć z pewnością nie jest to żadna fuszerka. Sądze, że bardziej chodzi o szpiegowanie za pośrednictwem systemu ale w gre najprawdopodobniej wchodzi jeszcze nasłuch aktywności internetowej. Czasami przynosiłem do pracy swojego laptopa i zawsze zostawiałem go w pracy jak wycodziłem na obiad albo zapalić więc mogły się tam z nim dziać cuda w czsie mojej nieobecności.
Głównie chodzi mi wskazanie możliwych wektorów i mechanizmów ataku, a najlepsza oczywiście bylyba dodatkowa możliwość zdobycia dowodów. Byłbym bardzo wdzieczny za wartościowe opinie.
tylko denerwuje mnie to ze automatycznie pobiera aktualizacje choć np w 'WU' mam zaznaczone ze sam decyduje i tak dalej
a jak np sam pobiera mi to zdarza się ze 2 na 10 aktualizacje pobierają się z błędem.
i chce to wyłączyć choć nie wiem jak :(