Po powrocie z ISS japoński miliarder Yusaku Maezawa potwierdza, że za rok będzie razem ze SpaceX robił rundkę wokół Księżyca. Ponadto po rozmowie z Elonem Muskiem ogłosił on skład załogi jaką zabierze ze sobą w tę podróż.
Kto ma owce, ten ma co chce
Tak przynajmniej powtarzał mi kiedyś dziadek. W tym jednak wypadku nie o owce chodzi, ale o miliardy zarobione przez Maezawę dzięki jego firmie modowej Zozo. Japończyk zamarzył o kosmosie, więc kosmos dostał. Już w grudniu zeszłego roku Yusaku Maezawa zrobił sobie wycieczkę na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a teraz potwierdza, że uzgodnił z Elonem Muskiem jeszcze dalsze wojaże. Rozmowa odbyła się 5 grudnia a na dziś Yusaku zapowiedział wydanie ważnego ogłoszenia.
Załoga misji dearMoon
Oczywiście sam Maezawa zostanie liderem tej pierwszej wycieczkowej misji, która prawdopodobnie wystartuje w końcówce przyszłego roku. Nie wyobrażam sobie też by nie poleciało przynajmniej dwóch wykwalifikowanych astronautów zatrudnionych przez SpaceX. A jak będzie prezentować się reszta ekipy?
- Steve Aoki (USA) - DJ/Producent
- Choi Seung Hyun „TOP" (Korea Południowa) - Muzyk
- Yemi AD (Republika Czeska) - Choreograf/Performer
- Rhiannon Adam (Irlandia) - Fotografka artystyczna
- Tim Dodd (USA) - Youtuber
- Karim Ilija (Wielka Brytania) - Fotograf dokumentalista
- Brendan Hall (USA) - Filmowiec
- Dev D. Joshi (Indie) - Aktor
- Rezerwowa Kaitlyn Farrington (USA) - Snowboardzistka
- Rezerwowa Miyu (Japonia) - Tancerka/Choreografka
Jak widzicie jest to grupa artystów i performerów, łącznie z fundującym całą imprezę Maezawą polecą w kosmos by zebrać doświadczenia i wrażenia jakie będą mogli wykorzystać później w swojej kreatywnej pracy.
Turystyka kosmiczna
Wydaje się niezwykłym, że już za naszego życia możemy spodziewać się grupy normalnych osób (nie astronautów i nie milionerów), które będą mogły w rozmowie przy piwie w barze albo będąc na frytkach z nowo poznaną osobą napomnieć, że „a, no i taki drobiazg o mnie. Obleciałem Księżyc z japońskim miliarderem. Fajnie, nie?". Turystyka kosmiczna dostępna dla niemal każdego staje się faktem, który wykracza poza powieści science fiction.
Misja poleci na pokładzie statku kosmicznego Starship, który wyniesiony zostanie przez Super Heavy Rocket, czyli rakiety nośnej wielokrotnego użytku skonstruowanej przez SpaceX. Jest to superwymiarowa rakieta oraz statek kosmiczny przeznaczony do transportu ludzi i sprzętu na Księżyc lub Marsa.
Starship jakim poleci misja dearMoon
Źródła: reuters.com, Twitter, dearmoon.earth
Komentarze
5