Laserowe kamery wykryją obiekty
Jak wiele można zrobić za pomocą bardzo szybkich kamer? Naukowcy z instytutu MIT (Massachussets Institue of Technology) pokazują, że całkiem sporo. Wliczając w to podglądanie obiektów ukrytych za ścianą.
Filmy nagrywane z ogromną liczbą klatek na sekundę są nie tylko efektowne, ale i ciekawe dla świata nauki. Do tej pory trudno było obserwować pojedyncze grupy fotonów powoli wypełniające jakiś obiekt, jak prezentowaną plastikową butelkę. Wysoka prędkość kamery umożliwia też inną rzecz - ocenę jak daleko znajduje się naświetlany przedmiot.
Widzenie "przez ściany" polega na wypuszczeniu wiązki lasera, która po zderzeniu się z powierzchnią rozbijana jest na cząsteczki. Każda po odbiciu od obiektu ma szansę na powrót do obiektywu. Urzadzenie ustawia się automatycznie w 60 różnych pozycjach i bada strukturę 3D wykrywanego modelu. I to wszystko w bardzo krótkim czasie.
Do czego może przydać się elektroniczne podglądanie zza rogu? Naukowcy z MIT podają takie przykłady jak wykrywanie zbliżającego się za zakrętem samochodu. Innym zastosowaniem może też być badanie medyczne z wykorzystaniem wziernika, pozwalające lepiej zajrzeć w głąb ciała pacjenta.
Więcej o innowacyjnych zastosowaniach elektroniki:
- Nowoczesna budka telefoniczna z internetem i Skype
- Philips ErgoSensor - ten monitor zauważy kiedy się garbisz
- Nokia opatentuje tatuaże wibrujące przy telefonicznym połączeniu
- Google: Project Glass - okulary z rzeczywistością rozszerzoną to gadżet czy przyszłość?
Źródło: Toms' Guide
Komentarze
18Już myślałem (po tytule) że naprawdę wynaleźli sposób na widzenie przez ściany, a tu piszą że zza rogu :(
Kazdy samochód bedzie strzelal laserami, fuckyea
ale to nie jest takie całkowite widzenie przez ściany ;/