Obecne rozwiązanie dotyczy komputera, który niespodziewanie odmawia posłuszeństwa i zaczyna się wieszać.
Zobacz dotychczasowe rozwiązania problemów |
Treść problemu: "Nasz komputer służy wiernie godzinami i dniami, podczas gdy my skwapliwie wykorzystujemy jego możliwości. Pewnego dnia komputer buntuje się - "wiesza się" uniemożliwiając pracę."
Z takim własnie problemem zgłosił się do nas czytelnik. Przyczyn nagłego "buntu maszyn" może być wiele. Po otwarciu komputera wiedzieliśmy jednak od razu, co może być przyczyną zawieszania się sprzętu. W środku zalegała gruba warstwa kurzu, szczelnie pokrywając zwłaszcza radiator na procesorze. W okresie letnim rosną zarówno temperatury na zewnątrz, jak i podzespołów naszych komputerów. Jeśli nie zadbamy o odpowiednie chłodzenie i wydajne odprowadzanie ciepła, komputer będzie się po prostu przegrzewał. Pomimo że wentylatory w komputerze czytelnika pracowały z pełną prędkością, poza generowaniem hałasu nie przynosiło to jakichkolwiek efektów, bo kurz skutecznie utrudniał odpowadzanie ciepła z żeberek radiatorów i blokował dostęp nadmuchiwanego powietrza.
Lato jest okresem, w którym szczególnie warto zadbać o odpowiednią wentylację obudowy, czy też jak kto woli - wietrzenie budy. ;-) Większość obecnie dostępnych na rynku obudów ma przynajmniej dwa wentylatory - przedni zasysający chłodne powietrze do wnętrza, oraz tylny - odprowadzający ogrzane powietrze na zewnątrz.
Wszystkie obudowy są z miejscem na montaż tylnego wentylatora, lecz w niektórych przypadkach należy zakupić go oddzielnie i zainstalować we własnym zakresie. Jednak najlepszy system chłodzący nie zda się na nic, jeśli przynajmniej raz do roku nie otworzymy kompa i nie zrobimy solidnych porządków.
W komputerze czytelnika zainstalowany był stary, ale wciąż jary procesor Intel Core 2 Quad Q6600. Jest on wykonany w 65-nanometrowym procesie produkcyjnym i potrafi generować spore ilości ciepła. Standardowy układ chłodzenia dołaczany do procesora jest mało wydajny i na dodatek hałaśliwy. Aby zapobiec problemom z przegrzewaniem i pozbyć dokuczliwego terkotu, warto zainwestować parę złotych w wydajniejszy radiator, który dodatkowo cechowałby się większą kulturą pracy. Swego czasu opublikowaliśmy dwa obszerne testy radiatorów na procesor (Test 16 i Test 12 Coolerów), które powinny pomóc w wyborze odpowiedniego modelu.
Po oczyszczeniu radiatora i wykonaniu serii testów stwierdziliśmy, że komputer działa sprawnie. Nie sposób było jednak nie zauważyć, że zainstalowany na komputerze system operacyjny Windows Vista znajdował się w opłakanym stanie i również mógł być przyczyną częstego zawieszania się sprzętu. Jest to jeden z tych przypadków, kiedy można zalecić całkowitą reinstalację systemu. Będzie to rozwiązanie szybsze i znacznie bardziej eleganckie, niż czasochłonne próby doprowadzenia go do porządku.
Nie można jednak wykluczyć, że problem sięga głębiej i może ujawniać się na przykład po wielogodzinnym wykorzystaniu komputera. W takim przypadku winowajcą może być niestabilny zasilacz, który dożywa końca swoich dni i po dłuższym obciążeniu może odmawiać posłuszeństwa. Jeśli pomimo dokładnego oczyszczenia komputera i reinstalacji systemu problem wciąż będzie występował, doradzalibyśmy wymianę zasilacza na nowy.
Artykuły sprzętowe na benchmark.pl:
- Nvidia GeForce GTX 560 - nowa grafa klasy średniej
- Test płyt głównych dla entuzjastów
- PCMark 7 - benchmark do wszystkiego
Komentarze
79Te elementy (wentylator na procesorze, karta graficzna)są specjalnie zabrudzone do zdjęć i nie mają nic wspólnego z widokiem jak naprawdę wyglądają one we wnętrzu komputera nie odkurzane dłuższy czas.
Ale nie o to chodziło autorom tego tematu czy zdjęcia są prawdziwe czy manipulacją.
ODKURZAĆ trzeba okresowo wnętrze komputera i tego się trzymajmy.
Jak ktoś ma trochę zdolności manualnych i odpowiednie narzędzia (ręce dwie, śrubokręty, przecinak, młotek, szlifierkę kątową, opalarkę gazową, jodynę, waciki i bandaże) to może się pokusić nawet na zdjęcie obudowy i wentylatora z karty graficznej.
W zakamarkach radiatora i na pamięciach jest mnóstwo kurzu, który w zasadzie jest zbędny.
Zasilacz też tak można potraktować bo tam to dopiero jest śmiecia wszelakiego dobrobyt.
Tylko z zasilaczem to bardzo ostrożnie bo TRZEPNĄĆ może i to solidnie.
"Właściciel komputera to po prostu zwykły flejtuch i brudas, który nie potrafi utrzymać czystości wokół siebie."
Dlaczego odrazu brudas i flejtuch? Może na przykład właściciel tego komputera to porządny człowiek, który kupił kompa z Vobisu i do niego nie zaglądał??
Pozdrawiam
Ludzie lubią dbać o rzeczy którą im wiernie służą :P
Latem problem temperatur (często też związanych z kurzem) będzie narastał wraz ze wzrostem temperatury, ale to chyba nie powinno nikogo dziwić.
Sam rozkręcałem na części zasilacz, kartę graficzną, odpinałem procesor, aby upewnić się czy jest czysto. Największy problem jest z grafiką (mam GTX260) żeby usunąć kurz i nalot nie wystarczy tego przedmuchać, należy dostać się do radiatora, a to już zajmuje jakieś 10minut :P
W takiej sytuacji musisz sam wybadać co jest uszkodzone i zanieść na reklamację.
O ile warunki gwarancji nie stanowią inaczej.