Giganci Doliny Krzemowej po raz kolejny podziękowali najwybitniejszym współczesnym naukowcom.
22 miliony dolarów – tyle łącznie najwybitniejszym naukowcom przekazali giganci z Doliny Krzemowej w ramach trzeciej edycji rozdania nagród The Breakthrough Prize. Docenione zostały osoby, które dokonały przełomów w medycynie, matematyce i fizyce.
The Breakthrough Prize to nagroda przyznawana i fundowana przez największych potentatów Doliny Krzemowej. Wśród nich znajdują się Mark Zuckerberg (Facebook), Sergey Brin (Google) oraz Anne Wojcicki (23andMe). Celem zaś jest uhonorowanie autorów wynalazków i odkryć naukowych, wsparcie projektów owocujących poprawą ludzkiego życia oraz zachęcenie młodych ludzi do powiedzenia: „naukowcem”, gdy są pytani o to, kim chcą zostać gdy dorosną.
W tegorocznej edycji przyznano siedem nagród, po 3 miliony dolarów każda. To czyni z The Breakthrough Prize najbardziej wartościowe wyróżnienie (dla porównania: nagroda Nobla wynosi niespełna milion dolarów). Ceremonia jest też bardziej hollywoodzka – całość prowadził twórca Family Guya – Seth MacFarlane, a na scenie wystąpił między innymi Pharrell Williams.
Do kogo powędrowały nagrody The Breakthrough Prize 2016? Oto zwycięzcy:
- Karl Deisseroth i Ed Boyden – za rozwój w dziedzinie optogenetyki, sposobu na leczenie choroby Parkinsona, depresji i innych zaburzeń neurologicznych poprzez kontrolowanie aktywności mózgu za pomocą sygnałów świetlnych.
- Helen Hobbs – za odkrycie wariantu genu zmieniającego poziom i rozkład cholesterolu w ludzkim organizmie, co dało początek badaniom nad nowymi metodami zapobiegania chorom wątroby i układu krążenia.
- John Hardy – za odkrycie mutacji związanej z wczesnymi objawami choroby Alzheimera w genie kodującym prekursor amyloidu.
- Svante Pääbo – za prace nad selekcjonowaniem DNA wczesnych hominidów, które są źródłem informacji o pochodzeniu człowieka i historycznych związkach ludzi z innymi gatunkami.
- Ian Agol – za dokonanie ogromnych i postępów i zrewolucjonizowanie topologii geometrycznej.
- 1370 naukowców z Uniwersytetu Tokijskiego, Instytutu Fizyki Wysokich Energii w Pekinie, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, Uniwersytetu w Kyoto, Queens University oraz Wykrywaczu Neutrin z Płynnym Scyntylatorem Kamioka – za eksperymenty na neutrinach.
Kolejne pięć nagród – New Horizons w wysokości 100 tysięcy dolarów – trafiło do naukowców i zespołów rozpoczynających dopiero swoje projekty. Nagrodzeni zostali: B. Andrei Bernevig, Liang Fu i Xiao-Liang Qi za wkład w rozwój fizyki materii skondensowanej; Yuji Tachikawa za badania nad supersymetrycznymi teoriami kwantowymi; Raphael Flauger i Leonadro Senatore za wkład w rozwój kosmologii teoretycznej; Larry Guth za rozwiązanie problemów w geometrii symplektycznej i innych dziedzinach oraz André Arroja Neves za udowodnienie „przypuszczenia Willmore’a”.
Źródło: Popular Science, Kopalnia Wiedzy, BreakthroughPrize
Komentarze
3Kupiłem go za 219 złotych na stronie :
www.piurl.net/aukcje
I właśnie dlatego polecam wam wszystkim, bo z moich obserwacji wynika, że można zaoszczędzić około 90% :)