Naukowcy z SLAC rozpoczęli prace nad LCLS-II, który będzie świecił 10 000 razy jaśniej i 8000 razy szybciej od poprzednika.
Pod koniec ubiegłego roku przedstawialiśmy wam zdjęcia i ciekawostki na temat najpotężniejszego lasera rentgenowskiego na świecie, a więc znajdującego się w Centrum Liniowego Akceleratora Stanforda (SLAC) monstrum o nazwie LCLS (Linac Coherent Light Source). Ten pierwszy generujący spójne wiązki twardego promieniowania laserowego, uruchomiony w 2009 roku laser umożliwia otrzymywanie obrazów atomów i molekuł w ruchu, co każdego roku przyciąga około 600 naukowców z całego świata, chętnych do przeprowadzenia eksperymentów. Rozpoczęły się prace nad jego ulepszoną wersją.
LCLS-II będzie jeszcze potężniejszy. Według zapowiedzi naukowców, w porównaniu do poprzednika będzie świecił 10 000 razy jaśniej i 8000 razy szybciej (co oznacza nawet milion impulsów na sekundę). Do osiągnięcia takich wyników konieczne są jednak odpowiednie warunki. Mówimy tu konkretnie o nadprzewodzących, zbudowanych z niobu wnękach akceleratora o temperaturze -271 st. Celsjusza, które będą w stanie przewodzić prąd bez jakichkolwiek strat. Oba lasery będą działać równolegle, dzięki czemu eksperymenty będą mogły być przeprowadzanie w różnych warunkach.
Potężniejszy laser to przede wszystkim szansa na nowe odkrycia w dziedzinie elektroniki, medycyny czy energetyki. Start LCLS-II planowany jest na początek trzeciej dekady obecnego wieku.
Źródło: Engadget. Foto: SLAC
Komentarze
6