Marka Netatmo, produktów dla inteligentnego domu, znana jest już w Polsce od kilku lat. Jednak dopiero teraz ta firma zdecydowała się otworzyć swoje przedstawicielstwo w Poznaniu. Korzystając z tej okazji pochwaliła się tym co najważniejsze w jej portfolio.
W portfolio Netatmo ważne są nie tylko produkty, ale też to w jaki sposób działają i wykorzystują swój potencjał. Kluczowe są tutaj aż nadto popularne ostatnio hasła sztuczna inteligencja i nauczanie maszynowe. Po co detektorom ruchu, automatycznym zaworom do kaloryferów czy blokadom drzwi/okien takie umiejętności? O tym właśnie była mowa podczas oficjalnej prezentacji oferty Netatmo dla inteligentnego domu.
Netatmo i rola SI w inteligentnym domu
Algorytymy sztucznej inteligencji i maszynowego nauczania podlegają ciągłemu doskonaleniu. I choć nadal można mieć do nich sporo zarzutów, jak ten że nie są one do końca świadome swoich ograniczeń, to już ponad 75% z nas używa produktów lub usług, które w jakiś sposób wykorzystują Sztuczną Inteligencję. To spory odsetek, ale z kolei tylko 1/3 użytkowników zdaje sobie z tego sprawę.
Akcesoria związane z inteligentnym domem już dawno wyszły poza ramy zwykłych automatów, które odciążają nas od wykonywania fizycznych działań. Zresztą elektryczne sterowanie zamykaniem okien czy żaluzji, albo czujnik ruchu, trudno uznać za urządzenia inteligentne.
Pojęcie inteligentnego domu w dużej skali pojawiło się wraz z inwazją smartfonów. W niektórych krajach było jednak rozwiązaniem, które już kilkadziesiąt lat temu próbowało podbić serca i kieszenie (niestety) mieszkańców. Jednak kiedyś technologie elektroniczne, a przede wszystkim ich element związany ze sterowaniem, były mało komfortowe w użyciu. Wystarczy sobie wyobrazić ile urządzeń trzeba byłoby mieć ze sobą by móc zrobić to samo co możemy dziś osiągnąć za pomocą smartfona. Ba, pytanie czy w ogóle byłoby to możliwe.
Gdy pojawiły się smartfony (rozpowszechniło się Wi-Fi i dostęp do internetu) oraz aplikacje, które pozwalają wygodnie sterować urządzeniami automatyzującymi domową aktywność, pojawiły się rozwiązania pozwalające stosować scenariusze zachowania się urządzeń. To właśnie te scenariusze są podstawą rozwiązań inteligentnego domu. Ale taka inteligencja to można powiedzieć (nie obrażając tutaj nikogo) pół inteligencji.
Dane zebrane przez innych użytkowników stacji pogodowych Netatmo na mapce. Oczywiście tylko tych, którzy zgodzili się na ich udostępnienie.
Według Netatmo dopiero połączenie algorytmów inteligentnego domu, schematów działania urządzeń ze sztuczną inteligencją sprawia, że faktycznie mamy poczucie, że dom/mieszkanie samo myśli za siebie, do pewnego stopnia troszczy się o nas. Takie działania oczywiście zawsze będą tematem dyskusji. Sam zadaję sobie stale pytanie czy na pewno sztuczna inteligencja jest naprawdę inteligentna i zasługuje na to miano. Ale odrzućmy te wątpliwości na razie na bok.
Netatmo - akcesoria w praktyce
Netatmo ma w swojej ofercie (firmę założono w 2011 roku) kilkanaście akcesoriów, które spełniają kryterium urządzeń dla inteligentnego domu. Można w ich przypadku stosować scenariusze funkcjonowania, a dzięki sztucznej inteligencji, nauczaniu maszynowemu, mogą one przystosowywać się do naszych zwyczajów. Zbierają dane na temat tego co robimy w domu, kiedy i jak (tutaj znów pojawia się problem potencjalnej inwigilacji). Są one potem analizowane (w chmurze), a na podstawie wyników tworzone są spersonalizowane scenariusze.
Jak to wygląda w praktyce. Scenariusz pracy zaworów przy kaloryferach (grzanie bardziej lub mniej) może się zmieniać, cały czas mamy podgląd w aplikacji zarządzającej na smartfonie i możemy zaakceptować te zmiany. Kamera wykorzystuje analizę wzorców by rozpoznać nas jako mieszkańców, a inne osoby traktować jako intruzów. System wie nie tylko ile osób jest w domu, ale też kto.
Z kolei domowe czy okoliczne zwierzaki jak i przejeżdżające samochody nie zakłócają funkcjonowania czujek niepotrzebnymi alarmami. Oczywiście cały czas rodzą się pytania na temat nieomylności tych algorytmów, ale też systemy Netatmo uczą się stale. Nawet po dwóch latach gdy nagle zaczniemy postępować inaczej, zmienimy swój wygląd, mają się przystosowywać.
Projektowanie, nieodzowny element tworzenia inteligentnego domu
Słowa Netatmo jednak nie muszą wystarczyć, by nas przekonać. Co gorsza obawiam się, że każdy użytkownik może mieć indywidualne odczucia co do praktyczności zastosowania sztucznej inteligencji w inteligentnym domu. Tymczasem przyjrzyjmy się co proponuje nam obecnie Netatmo i w jakiej cenie.
Netatmo - co i za ile
Poniżej krótki opis najważniejszych akcesoriów Netatmo. Dostępne są w uniwersalnej wersji zarówno dla systemu Android jak i iOS. Integrują się też w większości bez problemu z usługami Asystenta Google oraz Home Kit. Niektóre (głowice termostatyczne, termostat, stacja pogodowa) współpracują też z Amazon Alexa.
Inteligentna Kamera domowa
W cenie 899 złotych otrzymujemy urządzenie, które monitoruje dom i rozpoznaje jego użytkowników. Można ją też wykorzystać do nadzoru nad pozostawionym w domu zwierzęciem.
Inteligentna Kamera Zewnętrzna
Służy do monitoringu posesji. Wykrywa ruch z odległości 20 metrów, analizuje wizualne obrazy, rozpoznaje obiekty, pozwala też definiować strefy, które podlegają specjalnej uwadze. Kamera ma też własne źródło światła, może pracować w podczerwieni. Zapłacimy za nią 1399 złotych.
Inteligentne Głowice Termostatyczne (Zestaw do Centralnego Ogrzewania)
Zestaw głowic do sterowania temperaturą, którym można sterować również głosowo. W zestawie otrzymujemy dwie głowice i przekaźnik, który łączy się z domową siecią Wi-Fi. Głowice obsługują zaawansowane scenariusze, współpracują też z Inteligentnym termostatem Netatmo. Zestaw startowy kosztuje 899 złotych, potem kolejne głowice dokupimy za 349 złotych.
Inteligentny Termostat
Radzi sobie z około 1500 różnych urządzeń do CO, które dostępne są na rynku. Na jednym zestawie baterii (typ AA) będzie działać około 2 lat. Podobnie jak głowice wspiera tworzenie zaawansowanych scenariuszy ogrzewania. Kosztuje 799 złotych.
Inteligentny Czujnik Jakości Powietrza w Pomieszczeniach
Mierzy temperaturę, wilgotność ,hałas oraz poziom CO2 w powietrzu. Wspiera Apple HomeKit, dla posiadaczy smartfonów z Androidem mamy dedykowaną aplikację mobilną. Kosztuje 499 złotych.
Inteligentna Stacja Pogodowa
Zestaw czujników do monitorowania otoczenia wewnątrz i na zewnątrz. Dokonuje podobnych pomiarów jak czujnik jakości powietrza, można go też zintegrować z wiatromierzem i deszczomierzem. Raporty pogodowe można udostępniać w sieci, wyświetlane są one na dostępnej dla innych użytkowników mapie z lokalizacjami urządzeń. Stacja pogodowa (czujnik zewnętrzny i wewnętrzny ze stacją bazową) to wydatek 799 złotych. Dodatkowy moduł wewnętrzny kosztuje kolejne 299 złotych. Wiatromierz kupimy za 499 złotych, a deszczomierz za 299 złotych.
Źródło: Netatmo, inf. własna
Komentarze
1A po 10 latach ci powiedza cos takiego! ''Panie to juz tak przestarzale ze nie mamy juz czesci zamiennych i proponujemy panu wymienic wszystko aby byl pan na czasie a jako ze jest pan naszym klientem to damy panu 5% znizki i znowu bedzie mial pan ''ynteligentny'' dom!
I tak w kolko macieju beda na tobie zerowac az doprowadza cie do ruiny!