Producent tłumaczy się wzrostem popularności funkcji. Powód takiej decyzji mógł być zupełnie inny...
Dobra wiadomość dla profesjonalistów, którzy korzystają z zaawansowanych aplikacji graficznych. Podczas targów SIGGRAPH 2019 Nvidia udostępniła wsparcie dla 30-bitowego koloru również w kartach graficznych z linii GeForce i Titan.
Do tej pory obsługa 30-bitowego koloru (10 bit na kanał) była zarezerwowana tylko dla profesjonalnych modeli z linii Quadro. W praktyce oznaczało to większy wydatek dla osób, które chciały pracować z wykorzystaniem większej głębi koloru (co było konieczne np. przy materiałach HDR). Do wykorzystania tego potencjału oczywiście wymagany był również odpowiednio dobry monitor.
Nowy sterownik Studio Driver (431.70) eliminuje sztuczne ograniczenia. Od teraz obsługa 30-bitowego koloru dla aplikacji OpenGL jest dostępna również dla posiadaczy desktopowych i mobilnych kart z linii GeForce i Titan. Temat jest o tyle ważny, że nowe karty są dużo tańsze od wersji Quadro.
Producent tłumaczy, że taka funkcja stała się popularna odkąd zostały udostępnione sterowniki Studio Driver, więc zdecydował udostępnić ją również w konsumenckich modelach GeForce i Titan. Warto jednak zauważyć, że konkurencja nigdy nie wprowadziła takiego ograniczenia w swoich konstrukcjach. Czyżby więc zadziałał mechanizm konkurencji?
Źródło: AnandTech
Warto zobaczyć również:
- Radeon RX 5700 XT Taichi OC+ - ASRock szykuje solidną kartę z serii Taichi
- ASUS Radeon RX 5700 w wersji Dual EVO OC - jedna z tańszych wersji RX 5700
- AMD zyskuje na rynku kart graficznych
- Ranking kart graficznych - przygotowaliśmy sporą aktualizację o modele Nvidii i AMD
- Nvidia szykuje kartę GeForce GTX 1650 Ti?
- Radeon RX 5700 i RX 5700 XT - przyglądamy się niereferencyjnym modelom
- Chiny chcą walczyć o rynek kart graficznych - w planach układ o wydajności GeForce GTX 1080
Komentarze
7Przypomina się lord Farquad ze Szreka oraz jego wiekopomne: "znnnnaj mę łaskę".
Tymczasem AMD oferuje to w standardzie dla wszystkich kart, bez żadnej łaski. BTW, podobną politykę AMD stosuje również w sektorze CPU gdzie nawet podstawowe procesory wspierają sprzętową Virtualizację.
Ah, jeszcze monitor HDR by się przydał :D