Dziś projektory 4K mają rozsądną cenę i świecą długo i jasno. Przykład: Optoma UHD380X
Aż cztery porty USB znajdziemy na tylnej ściance projektora Optoma UHD380X. To sprzęt, który sprawdzi się jako centrum multimedialnej rozrywki. Oczywiście nawet wtedy gdy nie skorzystamy ze wspomnianych złącz.
Jeszcze dwa lata temu mówiąc o projektorach Optoma mówiło się głównie o projektorach FullHD. Rozdzielczość wyświetlanego obrazu 4K była raczej przyszłością. Teraz praktycznie co chwilę dostajemy nowy projektor, który wspiera wyświetlanie obrazu 4K i może nawet zastąpić telewizor. Nie są to sprzęty z natywnym 4K, bo takie ma w swojej ofercie Sony i JVC, ale gdy zasiądziemy przed ekranem różnicy pomiędzy sprzętowym skalowaniem a realnym 4K nie zauważy każdy. Dlatego zamiast wydawać fortunę (wciąż) na drogie projektory z pełnym 4K, warto rozważyć 4K w wydaniu ekonomicznym.
Optoma UHD380X - dlaczego wart zainteresowania
W ofercie Optomy mamy już sporo projektorów 4K, tym razem prezentujemy model Optoma UHD380X, który charakteryzuje się sporą jasnością (3500 ANSI lumenów poradzi sobie nawet za dnia), wsparciem dla HDR, obsługa odtwarzania multimediów z podłączonych nośników USB, a także opcją udostępniania plików i sterowania przez smartfon.
Ta ostatnia opcja wymaga wyposażenia projektora w funkcję Wi-Fi, która nie jest domyślnie dostępna. Możemy to zrobić za pomocą firmowego adaptera Wi-Fi Optoma, ale też każdego innego adaptera jaki trafi nam w ręce. Ważne by aplikacja mobilna TapCast mogła komunikować się z projektorem. Projektor po wyposażeniu w funkcję Wi-Fi połączymy również z infrastrukturą obsługiwaną przez Amazon Alexa.
Projektor wyposażono we wbudowane głośniki stereo, a jego deklarowana głośność pracy sugeruje, że hałas systemu chłodzenia nie będzie przeszkadzał nawet w oglądaniu filmów, w których jest bardzo cicho.
Cztery porty USB - czy aby nie za dużo?
Zwykle w projektorze domowym znajdziemy jeden, góra dwa porty USB, a ten drugi najczęściej pełni rolę złącza serwisowego. W Optoma UHD380X porty USB typu A są cztery. Po co aż tyle?
Jeden jak zwykle faktycznie jest złączem dla celów serwisowych. Drugi zgodny z USB 3.0 posłuży nam do podłączenia pamięci USB (projektor ma wbudowany odtwarzacz). Trzeci pozwoli podłączyć moduł Wi-Fi, a czwarty podobne ustrojstwo, ale przeznaczone dla komunikacji z Alexą.
Specyfikacja Optoma UHD380X
- technologia: DLP, wsparcie dla HDR10, HLG
- rozdzielczość wyświetlanego obrazu: 3840 x 2140 pikseli, 60 kl/s (120 kl/s w trybie 3D)
- jasność: 3500 ANSI lumenów
- rozmiar wyświetlanego obrazu (sugerowana przekątna): 87 cm do 768 cm
- odległość wyświetlania (sugerowana): 120 cm do 810 cm
- źródło światła / wydajność: lampa / 4000, 10000, 15000 godzin (zależnie od trybu pracy)
- zoom: 1,3x
- korekcja położenia obrazu: pionowe przesunięcie osi (+10%)
- złącza: 2xHDMI 2.0, D-Sub (komponent), we/wy minijack audio, SPDIF (2 kanały), 4x USB typu A, port RS232, wyzwalacz 12V, sieciowe RJ-45
- audio: wbudowane głośniki 2x5W
- głośność pracy: 25 dB
- zużycie energii: 0,5W (czuwanie), 249W (tryb ECO), 305W (maksymalna jasność)
- wymiary i waga: 392 x 281 x 118 mm i 5,22 kg
Cena i dostępność Optoma UHD380X
Projektor możemy już kupić w cenie sugerowanej 6549 złotych. Jako urządzenie wyposażone w klasyczne lampowe źródło światła, dostaje ono gwarancję na 1000 godzin jego pracy.
Źródło: Optoma
Więcej o projektorach przeczytasz w poniższych tekstach:
- BenQ nie tylko zwróci część wydatków na projektor - może zabrać Cię do Hollywood
- Jeśli nie przerazi cię cena, ten projektor może zastąpić ci telewizor
- Projektory laserowe Optoma - ich znakiem rozpoznawczym ma być niezawodność
Komentarze
4Sam mam projektor i 120" ekran elektrycznie rozwijany i zamierzam kupić 65" telewizor.
Projektor fajna sprawa, ale by go wykorzystać w pełni to trzeba mieć przygotowaną ścianę lub bardzo drogi ekran z napinaczami.
Wówczas koszt tego projektora skacze do minimum 10000zł dla dodatkowych 55 cali ale kosztem hałasu i jakości obrazu.