Windows 10 za darmo? Tak, ale jeszcze tylko kilkadziesiąt godzin.
Być może niektórym trudno w to uwierzyć, ale od premiery Windows 10 minął już prawie rok. Producent chwali się, że system ten zarządza już pracą ponad 300 milionów urządzeń. Czy znajdują się w tym gronie Wasze laptopy bądź komputery? Jest jeszcze szansa na to, aby przejść na Windows 10 za darmo. Czasu na podjęcie decyzji z każdą godziną jednak coraz mniej.
Darmowa aktualizacja Windows 10 - do kiedy?
Microsoft trzyma się tutaj początkowo wyznaczonego terminu. Możliwość darmowej aktualizacji przewidywana była na rok od premiery Windows 10. Właśnie dobiega on końca. Chcąc przejść na Windows 10 za darmo trzeba zdecydować się na to do 29 lipca.
Darmowa aktualizacja Windows 10 - kto może skorzystać?
Niestety, nie każdy. Mowa tutaj o opcji dostępnej dla osób korzystających z Windows 7 lub Windows 8.1. Wyłączone są z tego wersje Enterprise tych systemów, a także starsze wydania, takie jak Windows Vista czy Windows XP.
Darmowa aktualizacja Windows 10 - jaką wersję otrzymam?
Zależy to oczywiście od tego, z jakiej wersji starszego systemu będziemy się przesiadać. Producent jasno określił obowiązujące w tej kwestii zasady.
- Windows 7 Starter, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Premium -> Windows 10 Home
- Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate -> Windows 10 Pro
- Windows 8.1 -> Windows 10 Home
- Windows 8.1 Pro Student -> Windows 10 Pro
Darmowa aktualizacja Windows 10 - czy warto?
W całej sytuacji najistotniejszy jest fakt, iż mamy możliwość sięgnięcia po Windows 10 za darmo. Nie ma tu haczyków, a dla wielu może być to sprawa istotna. Decydując się bowiem na zakup nowego systemu trzeba liczyć się z wydatkiem grubo ponad 400 złotych.
Oczywiście zwolennicy Windows 10 z łatwością wskażą inne plusy, wynikające już z samego użytkowania systemu. Za największą atrakcję uchodzi nadal DirectX 12 zwiększający wydajność gier. Oczywiście tych kompatybilnych z DirectX 12 wciąż nie ma za wiele, ale małymi krokami ich grono się powiększa i z czasem trend ten powinien się tylko nasilać.
Cieszyć mogą też tak drobne z pozoru elementy jak na przykład powrót menu start. Wizualnie Windows 10 bliżej do „siódemki” niż „ósemki” i wielu się to podoba. Nie znaczy to jednak, że brakuje nowych funkcji.
Te bezsprzecznie najważniejsze to między innymi Continuum integrujące różnego rodzaju urządzenia w jeden ekosystem i zupełnie nowa przeglądarka Microsoft Edge. Wprawdzie początkowo cierpiała ona na problemy wieku dziecięcego, ale z czasem zaczęła wygląda i działać naprawdę dobrze. Ciekawostką jest zapewne asystent głosowy Cortana, pojawiło się wsparcie dla Windows Hello, a sklep Windows przebudowano.
Z drugiej strony wypada nadmienić również o argumentach tych, którym z Windows 10 raczej nie po drodze. Główny zarzut tyczy się zazwyczaj zbierania przez system dużej ilości danych i wymuszania na użytkowniku aktualizacji. Trudno się z tym nie zgodzić, ale pamiętać należy o tym, że nigdy nie należy popadać ze skrajności w skrajność.
Pojawiać mogą się też obawy o kompatybilność ze starszym oprogramowaniem czy urządzeniami. Nigdy nie da się tego wyeliminować w 100 procentach i zapewne w niektórych przypadkach mogą pojawić się komplikacje, ale to raczej wyjątki. Wspomnieć wypada również o obecności reklam, braku integracji z OneDrive czy rezygnacji z Windows Media Center.
W ogólnym rozrachunku przeważają plusy czy minusy? Każdy odpowie zapewne indywidualnie. Skorzystaliście z darmowej aktualizacji Windows 10 czy zrobicie to dopiero teraz? A być może zostajecie przy starszej wersji systemu?
Źródło: inf. własna, microsoft
Komentarze
74Zalety korzystania z obecnego systemu, czyli Windows 7:
+ Doskonale znam, już posiadam i jestem zadowolony.
+ Działa szybko, bardzo sprawnie i bezproblemowo.
+ Posiada menu Start, od początku. Start taki jak lubię.
+ Nie posiada sklepu i nie wyświetla durnych reklam.
+ Brak problemów z kompatybilnością, sterownikami, itp.
I tak dalej...
W moim pojęciu system operacyjny to ma być taka baza/narzędzie do pracy. Maksymalnie szeroko konfigurowalne, otwarte, zapewniające dostosowanie do preferencji każdego z osobna, instalowania dowolnych aplikacji z różnych źródeł itd. Z kolei ogólne wrażenie windows 10 jest takie, że to coś ma służyć głównie biznesowi MS, promocji i faworyzowaniu jego narzędzi, oprogramowania itd.
Wsparciem dla windows 10 gracze naprawdę mogą sobie strzelić porządnie w kolano bo przy powyższym założeniu ceny gier tylko wzrosną. MS będzie miał monopol na dystrybucję gier na platformę windows. No ale od dawna znana prawda jest taka, że jak monopol jest państwowy to jest zły i krytykowany przez wolny rynek ale jest jednocześnie czymś o czy marzy każda korpo na świecie ; - )
To tyle w ramach kontry do tego, że windows 10 krytykują tylko ci co się boją wszystkiego co nowe. A tak na marginesie to 10-ka jest moim zdaniem mniej wygodna w obsłudze i mniej konfigurowalna niż 7-ka.
Przydatne linki
https://www.theguardian.com/technology/2016/mar/04/microsoft-monopolise-pc-games-development-epic-games-gears-of-war
1. Błąd karty sieciowej LAN Intela po aktualizacji (na 3 komputerach to samo)
2. Nie mogę uruchomić CCC w sterowniku AMD dla HD 4500 choć sam sterownik niby działa z Win 8.1
3. Brak WMC choć w 7 miałem
4. Częste rozłączanie się karty WiFi 5100 AGN pewnie problem z pasmem N dalej nie rozwiązany.
5. Bluetooth zniknął... szukam rozwiązania DELL Studio 1555
W przypadku laptopa miałem (chyba dosyć powszechny problem) z MENU Start. Nie działa i po podmianie shela zaczął na nowo działać. Wszystkie porady na MSN nie pomagały. To jedyny problem jaki spotkałem z tym systemem do tej pory.
Co do reklam, w 2-óch kompach mam wersje PRO i ich nie uświadczyłem, może ta wersja jest "czysta" od tego, nie wiem, nie zagłębiałem się w to. Trackingi itd. mam wyłączone.
Jestem ciekaw tylko jaką politykę przyjmie MS, kiedy skończy się darmowe przejście.
Może kiedyś Win10 się rozwinie, poprawi, zacznie dobrze działać itp. i zamarzy się wam przejście na niego a tu zonk, cza wydać co najmniej 4 stówki a tak mielibyście już przypisaną aktywację na Win10 i to bez konieczności wpisywania klucza przy instalacji. Od przybytku głowa nie boli a za 2 dni będzie po ptokach.
1. Jedna z aktualizacji popierniczyła Programy Domyślne których nie można zmienić nawet na te Windowsowe (z ustawień nie z panelu sterowania). Denerwujące ponieważ nie możesz zmienić niektórych programów domyślnych.
2. Niektóre programy mogą nadal nie obsługiwać W10 ale wg. mnie to jest czepianie bo to już wina developera oprogramowania któremu nie chciało się robić sterowników lub algorytmów pod W10.
Ogólnie jestem zadowolony, przejrzysty interfejs, wygodny, praktyczny. Co do poznawania danych użytkownika macie to wszędzie. Google/Android, inne Windowsy Przeglądarki wyszukiwarki, poczta itp itd.
Jestem teraz na topie prędzej czy później będziecie musieli zmienić system gdzie ja już zapoznany w 90% ze wszystkim co jest + nie będę musiał nic płacić.
Sam proces aktualizacji przebiegł szybko i bez jakich kolwiek komplikacji, jedyną aplikacją niezgodną okazał się kaspersky 8
Przy pierwszej konfiguracji można bardzo wiele opcji wyłaczyć jak namierzanie lokalizacji i dużo dużo więcej tylko trzeba chcieć poświęcić odrobinę czasu na szczegóły których rozwinięcie daje nam taką możliwość i przeglądnąć mnogość opcji.
Pierwsze uruchomienie komputera wszystko było jak w win 7 pliki na pulpicie tapety programy wszystko pięknie działało
do czasu aż zaobserwowałem co drugi start komputera to była pzreciągła masakra jak by od samego biosa procesor był w zajętości na 500% jak normalnie komputer uruchamia siepo 20 s tak te starty około 2 min
zacząłem szukać przyczyny i padło na sterowniki grafiki z amd zmieniłem na domyśle windowsa i tada wszystko ok komputer startuje za każdym razem idealnie, ale....
grać się mnie da 2 fps nie napawa optymizmem
wiec postanowiłem zainstalować najnowsze ze strony amd i co? dalej to samo wróciły stare problemy
tak sie nie da powiedziałem i wracam do w7 zrobiłem downgrade i co? brak sterowników usb a na ekranie pojawia się komunikat ze za 15 minut windows powróci do 10 automatycznie czy chcesz anulować? tylko jak to zrobić jak ani myszki klawiatury nic wiec przejściówka usb ps/2 jest myszka i gówno nie da sie zainstalować sterowników jak by usb na płycie głównej w ogóle nie było
przywróciłem kopię win 7 wszystko ok, ale doszedłem do wniosku że jak za darmo to to trzeba to mieć więc zrobiłem ponownie upgrade i zrobiłem kopie 10 ale siła w10 wygrywa, płynnie działa, szybko startuje (co drugi raz wiec daje twardy reset i kolejne uruchomienie pare sekund i juz) czekam na rx 480 żeby przetestować na nowszym modelu grafiki bo i tak miałem zamiar zmienić, wiec tylko czekam na niereferenty
żadnych innych problemów nie zauważyłem
Gdyby nie te wolne starty dał bym mu 10/10 a tak to 8/10