Wiemy już, która firma wyprodukowała pierwsze telewizory zapewniające „prawdziwe 8K” tak, jak rozumie to stowarzyszenie Consumer Technology Association.
Samsung wprowadził swój pierwszy telewizor 8K na rynek jeszcze w tamtym roku, a w tym zaprezentował nową linię. Przy okazji do walki przyłączyła się firma LG (której także w Polsce udało się sprzedać egzemplarz takiego urządzenia – nawet pomimo tego, że kosztuje tylko, co nowy samochód). Ale „prawdziwe 8K” nadejdzie dopiero w przyszłym roku.
Co to znaczy „prawdziwy telewizor 8K”?
Certyfikat 8K Ultra HD przyznawany jest przez stowarzyszenie CTA (Consumer Technology Association) wyłącznie tym modelom, które zasługują na miano „prawdziwych telewizorów 8K”. Co kryje się za tym określeniem? Jest to urządzenie, które przede wszystkim:
- wyświetla obraz złożony z co najmniej 33 milionów aktywnych pikseli (min. 7680 x 4320 px),
- zapewnia współczynnik modulacji kontrastu na poziomie nie mniejszym niż 50%,
- ma minimum 60-hercowy, 10-bitowy panel,
- oferuje skalowanie treści SD, HD i 4K do wyższej rozdzielczości: aż do 8K,
- ma co najmniej 1 port HDMI umożliwiający wyświetlanie treści w 8K (HDMI 2.1)
- oraz obsługuje HDR.
Ogłoszony został już pierwszy producent, którego urządzenia zasłużyły na certyfikat 8K Ultra HD. Kto to taki?
Telewizory LG otrzymują certyfikat 8K Ultra HD jako pierwsze na świecie
Telewizory firmy LG, które zostaną zaprezentowane podczas targów CES 2020, pozytywnie przeszły proces certyfikacji – stowarzyszenie CTA uznało, że zasługują na to, by na ich pudełkach pojawił się znaczek „8K Ultra HD”. Mało tego, mają nawet zapas – podczas gdy bowiem współczynnik modulacji kontrastu nie może schodzić poniżej 50%, w przypadku tych urządzeń oscyluje on wokół 90%.
Wśród telewizorów, które otrzymały certyfikat znajdują się zarówno modele z panelami OLED, jak i LCD (z technologią NanoCell). Jak wspomnieliśmy, zobaczymy je podczas imprezy, która odbędzie się w Las Vegas w dniach 7-10 stycznia.
Źródło: TechRadar, FlatPanelsHD, LG News, CTA, informacja własna
Zobacz również inne newsy o telewizorach:
- Zgadniesz ilu Polaków kupiło już w tym roku telewizor QLED 8K?
- Nadciągają telewizory OLED „made in China” - i to jest bardzo dobra wiadomość
- Zwijany telewizor - Sharp też taki ma. W czym jest lepszy od modelu LG?
Komentarze
18Full HD: około 4,2cm/cal ekranu
Ultra HD 4K: około 2,1cm/cal ekranu
Czyli dla 8K to około 1cm/cal ekranu :D
Przewidzialem wtedy ze rozmiary telewizorow domowych beda sie zwiekszac tak az przekrocza 100 cali! Ustalilem wtedy ze miimalna rozdzielczoscia dla telewizorow od 65 cali bedzie rozdzielczosc 8K czyli 16 razy wieksza od Full HD ktore tez przewidzialem i stwierdzilem ze jet to tez bardzo mala rozdzielczosc!
Dowiodly tego skomplikowane matematyczne obliczenia ktore przeprowadzilem w tamtym czasie ktore wykazaly ze dla ludzkiego wzroku najlepsza rozdzielczoscia jest rozdzieloczosc 8K!
I teraz w 2019-2020 roku moje prorocze wrecz wizje sie spelniaja na naszych oczach!
Ale czy sie mylilem? Dzisiaj stwierdzam ze tak! Mylilem sie i po nowych matematycznych obliczeniach, ustalilem ze 8K to jednak wciaz za malo! I dla naszych domowych zastosowan, najlepsza rozdzielczoscia bedzie 16K!
16K powinnno juz wystarczyc kazdemu fanowi kina domowego, gier komputerowych jak i konsolowych.
Wieksze rozdzieloczosci typu 32K, 64K, 128K beda potrzebne dla profesjonalnego zastosowania i gigantycznych ekranow kinowych nowej generacji w nadchodzacym XXII wieku!
My zostaniemy na zawsze z rodzielczoscia 16K bo dla naszych domowych zastosowan wieksza rozdzielczosc nie bedzie miala juz sensu!