Panasonic Lumix FT7 - kompakt wzmacniany, wodoszczelny i z wizjerem elektronicznym
Po ponad 3 latach Panasonic prezentuje następcę modelu FT6. Model FT7 wyposażono w nowy sensor, szczelniejsza obudowę, w której znalazło się miejsce na niewielki, ale zawsze dostępny, wizjer elektroniczny.
Elektroniczny wizjer o rozdzielczości 1170 tys. punktów choć niewielki rozmiarem, to ciekawy dodatek, który pojawił się w nowym wzmacnianym aparacie Panasonic Lumix FT7.
Bo choć fotografowanie pod wodą z wizjerem elektronicznym to raczej karkołomne przedsięwzięcie, to przecież odporny na uszkodzenia, wodo- i pyłoszczelny aparat możemy zabrać też w inne niż wiecznie mokre miejsca, na przykład tam gdzie wiecznie świeci silne słońce. A w takim miejscu sprawy mogą się mieć inaczej.
Szczelniej niż dotychczas
Panasonic Lumix FT7 może pochwalić się też szczelniejszą obudową niż w przypadku poprzednika. Wytrzyma co prawda podobny nacisk (100 kg), wstrząsy i temperatury (do -10 stopni C), ale pod wodą da się używać bez jakichkolwiek akcesoriów dodatkowych na głębokości 31 metrów, a nie jedynie 13 metrów jak w modelu FT6. Ten jeden metr to niejako bonus, który ma uczynić z Panasonica lepszego nurka niż znany już nam Nikon Coolpix W300.
Panasonic Lumix FT7 - nowy sensor, obudowa, 4K
Nowością jest też 20 Mpix sensor MOS wyposażony w mechaniczną migawkę, który wykona zdjęcia seryjne w tempie 10 kl/s (5 kl/s przy ciągłym AF). Tryb wideo 4K zapewnia nagrania przy 30 lub 24 kl/s, w rozdzielczości HD uzyskamy również 120 kl/s (odtwarzane w 4 razy wolniejszym tempie). Są też dostępne funkcje fotograficzne bazujące na ciągłej rejestracji obrazu 4K, które znamy z innych aparatów Panasonic (4K Burst Shooting, 4K Burst (Start/Stop) i 4K Pre-burst).
Zmieniła się również obudowa. Przede wszystkim ze względu na konieczność umieszczenia otworu dla wizjera, ale na tylnej ściance pojawił się też dodatkowy przycisk funkcyjny i przycisk aktywacji wizjera elektronicznego (3 calowy ekran podglądu ma de facto podwyższoną rozdzielczość do 1040 tys. punktów), a także kilka elementów poprawiających komfort uchwytu.
Panel ze złączami i slotem na kartę i komorą akumulatora
Obiektyw(ny) konserwatyzm
Tym co jest identyczne jak kilka lat temu, jest obiektyw. Pod tym względem Panasonic jest bardzo konserwatywny i „zapewnia nas”, że wystarczy nam zoom 28-128 mm o jasności f/3,3-5,9. Cóż, technologie sensorów poszły do przodu, być może istotnie nie potrzeba nam super jasnego obiektywu. Obiektyw jest oczywiście wyposażony w mechanizm optycznej stabilizacji.
Wersje kolorystyczne Panasonic Lumix FT7
Panasonic Lumix FT7 trafi do sprzedaży latem tego roku (prawdopodobnie w lipcu), a jego cena wyniesie 430 euro czyli około 1800 zł (czekamy na informację z polskiego oddziału Panasonic dotyczącą oficjalnej polskiej ceny).
Podsumowanie parametrów Panasonic Lumix FT7
- sensor: 20,4 Mpix MOS typu 1/2,3 cala
- obiektyw: 28-128 mm f/3,3-5,9 ze stabilizacją optyczną
- wizjer: elektroniczny 1170 tys. punktów; 0,2 cala
- ekran podglądu: 3 cale, 1040 tys. punktów
- czułość ISO: 80 - 3200 (rozszerzane do 6400)
- migawka: 4 - 1/3000s (mechaniczna), do 1/16000 (elektroniczna)
- tryby fotografowania: Inteligentne Auto, P, M, Tematyczne, Kreatywny, Śnieg, Plaża, Podwodny, Panorama
- tryb seryjny: 10 kl/s, 5 kl/s przy AF ciągłym
- wideo: maksymalnie 2160/30p (100 Mbps)
- komunikacja: Wi-Fi
- dźwięk: wbudowany mikrofon stereo / głośnik mono
- złącza: micro HDMI, micro USB
- pamięć: karty SD/SDHC/SDXC (UHS-I)
- wymiary: 116,7 x 76,1 x 37,3 mm
- waga: 319 gramów z akumulatorem i kartą pamięci
Źródło: Panasonic
Komentarze
1