Intel, Ericsson i Telia - te trzy firmy chcą stworzyć pierwsze konkretne sieci 5G w naszej części świata. I to już w przyszłym roku.
Łączność 5G coraz bliżej. Firmy Telia, Ericsson i Intel wspólnymi siłami uruchomiły pierwszą taką mikrosieć, której testy mają doprowadzić do powstania pierwszych dużych sieci superszybkiego Internetu w Europie.
5G – pokaz możliwości
Testowa sieć została utworzona w porcie w Tallinie, gdzie dostęp do Internetu uzyskała załoga statku, systemy informatyczne oraz pasażerowie. Największymi korzyściami płynącymi z wprowadzenia 5G, mają być: duża szybkość przesyłu i krótkie opóźnienia. Dlatego też zademonstrowano również rozwiązanie polegające na sterowaniu koparką przemysłową – zdalnie, przez gogle VR.
5G ma bowiem przynieść rewolucję w wielu różnych sektorach. Nowy standard łączności nie tylko przyspieszy ładowanie się stron internetowych na smartfonach, ale też właśnie pozwoli czerpać konkretne korzyści z Internetu Rzeczy czy rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej.
Trudno nie czekać na 5G
Mówi się o takich parametrach sieci jak obsługa miliona urządzeń na kilometr kwadratowy, prędkości transferu danych do 20 Gb/s, opóźnienie na poziomie 4 ms, stabilność przy prędkości 500 km/h, a do tego jeszcze wysoka energooszczędność. Tak przynajmniej czytamy we wstępnej specyfikacji opublikowanej przez ITU.
„Nasza współpraca w zakresie wczesnego testowania technologii 5G i korzyści jakie przyniesie różnym branżom, pokazuje znaczenie kooperacji i potrzebę płynnego przepływu danych w sieci, chmurze i urządzeniach w celu urzeczywistnienia wykorzystania sieci 5G” – mówi Asha Keddy z firmy Intel.
Kiedy pierwsza sieć 5G w Europie?
Intel właśnie, wraz ze wspomnianymi firmami Ericsson i Telia, zamierza uruchomić pierwsze poważne sieci 5G na Starym Kontynencie. Użytkownicy telefonów tego ostatniego operatora mają mieć możliwość skorzystania z superszybkiego Internetu w Tallinie i Sztokholmie już w przyszłym roku.
„Współpracujemy z naszymi partnerami w całym ekosystemie, aby zbadać wpływ technologii 5G na naszych klientów i społeczeństwo. Nie chodzi tylko o budowę nowej sieci, ale także o stworzenie nowego sposobu myślenia i edukację. Niespotykana prędkość, niskie opóźnienia, olbrzymia przepustowość, nawet ta mobilna, spowoduje przesunięcie granic cyfryzacji” – mówi Gabriela Styf Sjöman, globalny szef sieci w firmie Telia.
Intel utrzymuje też, że 5G stanie się standardem w 2020 roku. Ma tak być między innymi dzięki prężnemu rozwojowi technologii koniecznych do osiągnięcia tego celu.
Źródło: Intel, Telia, inf. własna. Ilustracje: Intel
Komentarze
2P.S. I Play będzie miał reklamach że pierwszy w PL ma 5G a w rzeczywistości ledwo 3G...