Aby do tego doprowadzić, rozwija swoją platformę i urządzenia, a także pracuje z partnerami, z którymi przetestuje 5G w najbliższych miesiącach.
Intel raz jeszcze postanowił przypomnieć, że ambicji mu nie brakuje. Potwierdził, że dołoży wszelkich starań, by sieć 5G stała się faktem do 2020 roku. Zdradził też, jak zamierza tego dokonać.
Superszybki Internet bezprzewodowy 5G zostanie jasno zdefiniowany pod koniec tego roku, kiedy to opublikowana zostanie ostateczna (bo wstępną już poznaliśmy) wersja standardu 5G (a konkretnie „non-standalone 5G New Radio”). Wtedy też na dobre będzie można ruszyć z testami, które ma już w planach Intel.
Sieci 5G mają potencjał, by rzeczywiście wpłynąć na komunikację międzyludzką czy działanie przedsiębiorstw. Standard ten nie tylko pozwoli szybciej łączyć się z Internetem na smartfonach, ale może też przyspieszyć rozwój koncepcji tzw. samochodów połączonych czy pomóc wykrzesać potencjał drzemiący w gadżetach VR/AR oraz w chmurze. Więcej na ten temat w newsie: Jak 5G może zmienić świat?.
Podstawą będzie platforma Intel 5G Mobile Trial Platform (w skrócie MTP), która posłuży do „testów operacyjnych i próbnych wdrożeń”, jak informuje amerykański producent. Testy mają być prowadzone wraz z „najważniejszymi producentami sprzętu telekomunikacyjnego” oraz operatorami internetowymi. Po testach w laboratorium przyjdzie czas na testy w realnym środowisku, a w 2020 roku rozpocząć mają się faktyczne wdrożenia. Jeśli, rzecz jasna, wszystko pójdzie zgodnie z planem.
Czym w ogóle jest Intel 5G MTP? To platforma bazująca na układach FPGA i procesorach Core, mająca cechować się przede wszystkim wysoką wydajnością. Umożliwia ona eksperymentowanie z nowoczesnymi, kluczowymi rozwiązaniami 5G. Intel chwalił się już nią wcześniej, podobnie jak swoimi urządzeniami przygotowywanymi właśnie pod tym kątem. Teraz jednak zaktualizował ją, aby spełnić wymagania, które znajdą się w ostatecznej specyfikacji standardu.
Intel już teraz zapowiada, że nowa wersja MTP pozwoli w przyszłym roku wystartować na poważnie z testami sieci 5G. Pięć prób ma już wprawdzie za sobą, ale 15 zostało zaplanowanych. Wśród partnerów firmy znajdują się Ericsson i Nokia, ale też AT&T czy Verizon, a testy mają odbywać się w różnych częściach świata.
Rekordowe 5G to coś, czym pochwaliły się ostatnio firmy Samsung i KDDI. Nie chodzi jednak o samą prędkość (która ma być jednym z największych atutów nowego standardu). Podczas testu w Korei Południowej udało się mianowicie osiągnąć stabilne połączenie podczas przemieszczania się z dużą prędkością, a konkretnie w samochodzie rozpędzonym do 205 km/h. To ważne osiągnięcie, szczególnie że w 5G wypatruje się technologii, mogącej urzeczywistnić koncepcje „samochodów połączonych” i „inteligentnego miasta”.
Więcej o planach firmy Intel związanych z sieciami 5G możecie dowiedzieć się z poświęconej im strony.
Źródło: Intel, NDTV, Telecoms, inf. własna
Komentarze
16