Choć Radeony z serii HD 6800 nie są najmocniejszą serią kart graficznych AMD, to do ułomków także nie należą. Dlatego autorskie wersje tych kart najpierw wykorzystywały chłodzenie aktywne. Teraz PowerColor zaprezentował pierwszego w pełni pasywnego HD 6850.
Karty pasywnie chłodzone wykorzystują jedynie radiator do dyssypacji ciepła generowanego przez procesor graficzny i inne podzespoły. Z tego też powodu wydajne grafiki z pasywnym chłodzeniem nie należą do często spotykanej pozycji w ofercie producentów. Klienci decydujący się na te produkty to zazwyczaj osoby znające się na rzeczy. Nie da się bowiem ukryć, że system z pasywną kartą grafiki musi być dobrze zaprojektowany, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza.
Warto przeczytać: | |
PowerColor nie poinformował jeszcze o taktowaniach karty Radeon HD 6850 z serii SCS3 - nie wiadomo nawet czy producent zdecyduje się na jej podkręcenie ponad to co zaleca AMD.
Ze względu na to, że chłodzenie tej karty jest pasywne, nie należy liczyć na ekstremalne podwyższenie taktowań. Co prawda układ chłodzenia zajmuje aż trzy sloty (dwa z prawego i jeden z lewego boku karty) i jest on jednym z masywniejszych wśród wszystkich kart graficznych. Składa się na niego duży, pomalowany na czarno radiator oraz pięć ciepłowodów.
Ilość oraz rodzaj pamięci nie zmienił się w stosunku do konstrukcji referencyjnych - do dyspozycji mamy 1 GB pamięci GDDR5 z 256-bitową magistralą danych. Na śledziu umieszczono dwa wyjścia DVI oraz po jednym HDMI i DisplayPort. Do poprawnego działania karty wymagane jest podłączenie jednej 6-pinowej wtyczki zasilającej. Dzięki jednemu złączu CrossFire możliwe będzie połączenie do dwóch tego typu kart w komputerze.
Na razie nie wiadomo kiedy i w jakiej cenie pasywny Radeon HD 6850 trafi do sklepów, ponieważ jest jeszcze w fazie projektowania, ale powinno to nastąpić w niezbyt odległej przyszłości.
Źródlo: techpowerup.com
Polecamy artykuły: | ||
Fotogaleria: obudowa jakiej jeszcze nie było | TOP-10: Monitory | G eForce GTX 580 - najszybsza w rodzinie |
Komentarze
24dziękuje za takie coś
Już widzę za rok, dwa pełen nimi dział uszkodzone na allegro :)
Design kaloryfera udany. Pewnie biją rekord szybkości od 0 do 100 stopni :P
A tak serio to po co wypuszczać z chłodzeniem pasywnym skoro i tak trzeba będzie zakładać wentylatory?
Przekonałem się o tym osobiście kiedyś na kartach Gigabyte, gdzie pomimo zastosowania dobrze wentylowanej puszki karty przekraczały 100C.