Intel zmodyfikował swoją strategię i nowe procesory dla komputerów stacjonarnych - Broadwell i Skylake - pojawią się mniej więcej w tym samym czasie.
Do tej pory nowe procesory Intela pojawiały się miej więcej w rocznym – półtorarocznym odstępie czasu. Wygląda jednak na to, że gigant z Santa Clara planuje zmienić strategię i dwie nadchodzące generacje zadebiutują mniej więcej w tym samym czasie.
Serwis VR-Zone opublikował nieoficjalną mapę drogową procesorów dla komputerów stacjonarnych. Slajd potwierdza wcześniejsze doniesienia, jakoby topowa seria Haswell-E (należeć do niej będą modele Core i7-5820K, Core i7-5930K oraz Core i7-5960X) miała zadebiutować w przyszłym kwartale - dokładnie chodzi o 14 września. Ponadto wynika z niej, że w drugim kwartale przyszłego roku pojawią się modele Broadwell oraz Skylake. Oczywiście obydwie premiery zostały zaplanowane na ten sam kwartał, a więc w praktyce mogą je dzielić nawet trzy miesiące.
Prezentacja tabletow z procesorami Broadwell na IDF14
Pierwsze zostaną wykonane w 14-nanometrowej litografii i będą bazować na obecnej mikroarchitekturze Haswell. Warto również wspomnieć, że układy te będą kompatybilne z obecnymi płytami głównymi pod LGA 1150 i chipsetami 9. generacji, a na rynku najprawdopodobniej pojawią się tylko modele z odblokowanym mnożnikiem, który pozwoli na podkręcanie – przynajmniej jeżeli chodzi o wersje dla komputerów stacjonarnych, bo ich mobilne odpowiedniki pojawią się wcześniej i będą dostępne w różnych konfiguracjach.
Dużo ciekawiej prezentuje się generacja Skylake-S, która również zostanie wykonana w 14-nanometrowym procesie produkcyjnym, ale już będzie bazować na mikroarchitekturze Skylake. W tym przypadku procesory będą miały zablokowany mnożnik. Platforma ma bazować na całkowicie nowych płytach głównych z podstawką LGA 1151 i chipsetami z serii 100, a ponadto zaoferuje wsparcie dla 2-kanałowych zestawów pamięci DDR3L/-RS oraz DDR4/-RS. W przypadku DDR4 będzie można zainstalować cztery moduły po 16 GB, co łącznie da aż 64 GB pamięci RAM.
Oprócz tego producent planuje wprowadzić dodatkowe funkcjonalności dla komputerów All-in-One – obsługę różnego rodzaju sensorów, kontrolery kamery internetowej i wyświetlacza dotykowego, a także możliwość wyświetlania obrazu w rozdzielczości Ultra HD z 60 klatkami na sekundę przez eDP.
Źródło: VR-Zone
Komentarze
37W sumie odzew spowoduje identyczny, jak wszystkie podobne tej bajki.
Nie będę wymieniał platformy poczekam na przyszły rok to tylko 12 miesięcy co to było dalej będę siedział na tym co mam.
Po 12 miesiącach pojawi się kolejny przeciek i znowu.. aaaa w sumie nic nowego obecna platforma mi nie da poczekam 12 miesięcy na nową...
Czekasz czekasz a i tak w sumie g*wno co masz.
Bo PCt to worek bez dna zawsze będzie coś nowszego, lepszego, szybszego.
Dlatego trzeba postawić pewne granice.
AMD -> 32nm
Kiedy rewolucja u czerwonych ? Ahh taki Phenom III byłby jak marzenie...
Chcesz grać zostań na 1150, a jak nie to na 1151.
Biorą przykład z ADM i rozdzielają odbiorców soketami, AM3+ do grania, FM2+ do wszystkiego innego :) i AM1 do biur.