Od kilku dni otwierając stronę top500.org, zawierającą ranking najszybszych superkomputerów na świecie, możemy zobaczyć, że na szczycie doszło do pewnej zmiany.
Chiński superkomputer Tianhe-1A zbudowany przy wykorzystaniu procesorów Intel Westmere-EP oraz akceleratorów Nvidia Tesla osiągnął w zeszłym roku zdumiewający wynik 2,5 Petaflops, pokonując dwukrotnie wolniejszego Nebulae. Ten dwukrotny skok wydajności odbił się echem na całym świecie. Ciekawe w takim razie co będzie teraz....
Firma Fujistsu ukończyła i przetestowała programem Linpack swój superkomputer o jakże wiele mówiącej nazwie "K". Do budowy nie użyto ani jednego procesora o pochodzeniu graficznym, takim jak Nvidia Tesla czy AMD Firestream, a mimo to udało mu się osiągnąć wynik, uwaga, 8 Petaflops, czyli ponad 3 razy więcej niż w Tianhe-1A.
Pewnie teraz każdy fanboj AMD czy Intela pomyślał sobie: "pewnie zbudowali to na tych nowych 10-rdzeniowych Intel Westmere-EX", lub też" to na pewno 12-rdzeniowe AMD Magny Cours". Niestety dla obu stron, procesor jakiego tam użyto to SPARC64 VIIIfx (Venus), a dokładniej 68544 jego sztuki.
Cóż to za procesor w ogóle jest i jak się on w ogóle ma do tego, z czym mamy do czynienia na co dzień. Otóż jest to 8-rdzeniowy RISC, o taktowaniu 2 GHz i wydajności 16 GFlops na rdzeń. Dla porównania użyte do budowy Tianhe-1A procesory Intel Westmere-EP mają wydajność 11,72 GFlops przy taktowaniu 2,93 GHz. Wykonując prostą kalkulację daje to 40% wzrost wydajności na korzyść Venus. Ile by to było zegar w zegar, policzcie już sami. Jest to po prostu pogrom wydajnościowy i SPARC64 VIIIfx jest obecnie najszybszym CPU na świecie z ogromną przewagą nad pozostałymi.
Kto by pomyślał, że w odwieczną bitwę na serwerowym rynku między Xeonami a Opteronami wmiesza się SPARC. Czy w najbliższej przyszłości możemy spodziewać sie jeszcze szybszych maszyn?
Podobne artykuły:
- Tianhe-1A - najszybszy komputer na świecie
- Intel przedstawia ambitne plany
- AMD wprowadza 12-rdzeniowe procesory Opteron
- Intel Xeon z 10 rdzeniami oraz w wersji Sandy Bridge
Źródła: top500.org, engadget
Komentarze
27Żadnego cudowania z CUDAmi, qsub skrypt z "mpiexec -np 548352" i lecimy ;-) A raczej lecą np. cząstkowcy z symulacjami bazującymi na Monte Carlo, bo już do liczenia np. potencjału grawitacyjnego w symulacji kosmologicznej to i tak trzeba się będzie ograniczyć do skromnych 2k rdzeni.
Swoją drogą ciekawe jaki po roku używania będą mieli dzienny przerób zasilaczy, wentylatorów i całych płyt? Pewnie na 3 zmiany będą śmigać wkoło tej maszyny na małych rowerkach i wymieniać moduły.
P.S. A o grafice tam nie myślą?