Umowa z Huawei zerwana przez Polkomtel - ten twierdzi, że winny jest chiński koncern
Zdaniem Cyfrowego Polsatu, właściciela jednego z czterech głównych polskich operatorów komórkowych, Huawei nie dotrzymał terminu wdrożenia nowej infrastruktury IT w Plusie. I dlatego poniesie konsekwencje. Sprawa może mieć jednak drugie dno.
W czerwcu 2016 roku Polkomtel podpisał z Huawei umowę, na mocy której w ciągu 18 miesięcy miano dokonać wdrożenia systemu informatycznego BES. Miał on służyć obsłudze klienta i integrować działania finansowe Polkomtelu i Cyfrowego Polsatu, który zarządza tą pierwszą spółką.
Czas minął - trzeba wyciągnąć konsekwencje
Czas wyznaczony na wdrożenie minął, podpisany został aneks przedłużający czas na oddanie gotowej infrastruktury, ale i ten nowy termin nie został według Cyfrowego Polsatu dotrzymany. Obecnie mija już 41 miesięcy od podpisania umowy, a oczekiwanego efektu nie ma.
Wcześniej Huawei jak i prezes Cyfrowego Polsatu zapewniali, że pomimo opóźnień światełko w tunelu jest już bardzo jasne i uda się zrealizować w końcu projekt. Którego koszty według niepotwierdzonych informacji są dwa razy wyższe niż pierwotnie zakładano (300 milionów złotych). Jak widać jednak, cierpliwość w tym przypadku ma swoje granice.
Polkomtel poinformował 27 listopada 2019 roku spółkę Huawei iż w związku z niedotrzymaniem terminu wykonania prac „zamierza wystąpić z roszczeniami wynikającymi ze złożenia oświadczenia jak również z informacjami na temat rozliczeń związanych ze zwrotem wzajemnie spełnionych świadczeń (w tym z żądaniem zwrotu zapłaconego wynagrodzenia)”. Dalsze kroki, jeśli Huawei nie będzie współpracował na tym etapie, mogą oznaczać wedle oświadczenia Cyfrowego Polsatu uruchomienie procedur egzekucji zapłaty.
Tyle oficjalnych informacji. Huawei analizuje sprawę i z pewnością niedługo dowiemy się więcej.
A może przyczyna leży kompletnie w czym innym
Od wielu miesięcy temat Huawei i zakazu współpracy z firmami takimi jak Google, którego egzekwowanie zależy w dużym stopniu od decyzji administracji USA, nie schodzi z czołówek gazet. Ostatnio informowaliśmy o złagodzeniu zakazów, a Microsoft otrzymał zgodę na współpracę. Co prawda nie wiadomo w jakim dokładnie zakresie, ale ta informacja w połączeniu z wciąż przedłużającą się zgodą na wsparcie dostępnych już na rynku smartfonów Huawei przez Google, sugerowała że pomyślne rozwiązanie problemu jest w zasięgu.
Przyczyna utraty cierpliwości przez Cyfrowy Polsat może być też bardziej prozaiczna. Nie naciski ze strony USA, nie obawy polskiego rządu, nie wciąż gorący temat 5G, a to o co zawsze chodzi, czyli pieniądze.
Źródło: pap, inf. własna
Warto zobaczyć również:
- Huawei nie zwalnia tempa - oto Nova 5z
- OnePlus 7T Pro vs Huawei Mate 30 Pro vs Galaxy Note 10+ vs Xiaomi Mi 9T Pro - porównanie specyfikacji
- Premiera smartfonów Huawei Mate 30 - wydajne, ale bez Google Play
Komentarze
8