AMD pokazuje jak oszczędzać prąd w serwerach. Potężna różnica na tle Intela
Nowa generacja procesorów AMD Epyc to nie tylko spory wzrost wydajności, ale też dużo lepsza efektywność energetyczna. Na nowych układach może zyskać także nasza planeta.
Premiera procesorów AMD Epyc 9004 (Genoa) odbiła się szerokim echem w branżowych mediach. Producent chwalił się świetnymi osiągami i nową, bardziej funkcjonalną platformą – w wielu zastosowaniach można liczyć na potężny przyrost wydajności.
Układy bazują na architekturze Zen 4 - w topowych modelach zastosowano aż 96 rdzeni/192 wątki. Oprócz tego można liczyć na wsparcie dla 12-kanałowych pamięci DDR5 RAM, a także obsługę magistrali PCI-Express 5.0 i CXL 1.1.
Procesory AMD Epyc 9004 to też dużo mniejszy pobór mocy
Nie każdy jednak zwraca uwagę na inny ważny aspekt nowych procesorów – duży wzrost efektywności energetycznej. Ma to o tyle istotne znaczenie, że państwa Unii Europejskiej chcą osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Oznacza to, że operatorzy centrów danych będą próbowali ograniczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną swojej infrastruktury (już teraz najwięksi gracze na rynku przygotowali inicjatywę, która zobowiązuje sygnatariuszy do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 roku dla istniejących już centrów danych i do 2025 roku dla nowych ośrodków).
Ile można zaoszczędzić? Oczywiście dużo zależy już od konkretnego systemu obliczeniowego i jego zastosowania, ale AMD podczas konferencji przedstawiło ciekawy przykład.
318 tysięcy serwerów z procesorami AMD Epyc 9654 może zastąpić 1 milion serwerów z procesorami Intel Xeon 8380. Maszyny zaoferują tę samą moc obliczeniową, ale pozwolą zaoszczędzić 4,3 miliarda kWh energii rocznie, zmniejszając emisję dwutlenku węgla o 2,2 miliony ton CO2 (mówimy o ilości CO2, do którego usunięcia potrzeba prawie 1 miliona hektarów lasów – to obszar o wielkości porównywalnej z Parkiem Yellowstone).
Widać zatem, że różnica jest ogromna (przynajmniej na tle starszych modeli Intela, bo niedawno zapowiedziano nowsze, efektywniejsze jednostki Intel Xeon Max). Zmiana procesorów na pewno będzie odczuwalna i jeśli chodzi o koszt działalności, ale też o wpływ na naszą planetę.
Źródło: AMD
Komentarze
9Dokładnej wartości panu nie podam, bo by pana zszokowała. Powiem tylko, że sporo.
Za jakiś czas zaproponują pewnie zamieszkanie w jaskiniach, bo tak jest bardziej ECO i zlewaczałe od propagandy mózgi uznają, że to świetny pomysł.
Ciekawe czy UE się ocknie zanim będzie za późno?
Co do samych CPU to na tą chwilę pozamiatały konkurencję. Xeony nie mają obecnie startu pod żadnym względem.
ja oddycham to CO2 oddaje do atmosfery,
mój pies też dycha też CO2.
do tego fabryka ze mnie Mocznika,
soli różnej maści, fosforanów, potasu,
liczbo to może nie dużo ale x tysiaka, stu tysiaka, (x- razy czytaj)
to się zbiera ...
Liczmy nawet same procesory i ze cala reszta bedzie w 100% kompatybilna.