Firma GE, jeden z liderów badań nad technologią organicznych diod elektroluminescencyjnych (OLED) podjęła współpracę ze studentami wzornictwa przemysłowego z Instytutu Sztuki w Cleveland w USA (Cleveland Institute of Art — CIA) pokazując, że w nadchodzących latach gama konstrukcji i zastosowań oświetlenia stanie się naprawdę nieograniczona. Obecnie uważa się, że technologia OLED znajdzie głównie zastosowanie w produkcji ekranów telewizorów, oraz przenośnej elektroniki, takiej jak aparaty cyfrowe, czy też telefony komórkowe. GE pokazuje, że ta obiecująca technologia może naleźć znacznie szersze zastosowania.
Podejmując współpracę z Cleveland Institute of Art firma GE zaproponowała studentom tej uczelni, aby opracowali koncepcyjne konstrukcje wykorzystujące dwa kluczowe atrybuty, jakimi mają cechować się komercyjne diody OLED firmy GE: elastyczność i minimalną grubość.
W pierwszym semestrze studenci skupiali się na badaniach, pomysłach i koncepcjach. Drugi semestr obejmował fazy ulepszania, modelowania i prototypowania, a także zgłaszania ostatecznych rekomendacji. Matthew Beckwith, projektant wykładający w CIA, twierdzi, że w celu lepszego zrozumienia potrzeb klienta trzeba wyjść na świat, aby sprawdzić, co zostało już zrobione i co odniosło sukces. „Żeby pomysły studentów miały sens, koniecznie trzeba nakłonić ich do rozważenia praktycznych zastosowań” — powiedział Beckwith.
„Wygląda na to, że diody OLED będą kolejną ważną technologią oświetleniową do użytku komercyjnego i mieszkaniowego” — powiedział John Strainie, globalny dyrektor ds. produktów oświetleniowych w dziale GE Consumer & Industrial. „Wiele potencjalnych zastosowań wymyślonych przez studentów CIA zgadza się z tym, co projektanci oświetlenia, architekci, czy dekoratorzy wnętrz chcą osiągnąć z wykorzystaniem technologii OLED”.
Rezultaty współpracy to nowatorskie systemy oświetleniowe przyszłości - świecące ubrania dla służb ratowniczych, elastyczne świetlne banery reklamowe, podświetlane schody dla architektów, iluminowane tapety dla dekoratorów wnętrz oraz dyskretnie oświetlenie punktowe ukryte pod półkami to tylko kilka praktycznych zastosowań, jakie dla rozwiązań GE wymyślili studenci CIA. Pomysłowe propozycje studentów są głównym tematem filmu, który firma GE zaprezentowała po raz pierwszy na globalnych targach branży oświetleniowej LightFair International 2009, które odbyły się w Nowym Jorku.
Wybrane szkice i modele zastosowań OLED można obejrzeć na zakładce ‘Zdjęcia’ na stronie www.facebook.com/GEOLEDs.
Inne przykładowe zastosowania technologii OLED:
Firma GE przewiduje, że pierwsze komercyjne produkty OLED pojawią się na rynku pod koniec 2010 r. lub na początku 2011 r. Badania nad diodami OLED — cienkimi, organicznymi materiałami, które są umieszczone między dwiema elektrodami i świecą po przyłożeniu napięcia elektrycznego — bazują na latach przełomowych eksperymentów, które były i są nadal przeprowadzane w globalnych ośrodkach badawczych GE (GE Global Research Centers).
W grudniu 2008 r. zespół GRC zainaugurował sezon świąteczny pierwszą na świecie choinką wykonaną z paneli OLED. Natomiast w obecnym roku naukowcy z GRC dokonali ważnego przełomu w tej dziedzinie, demonstrując pierwsze na świecie urządzenia oświetleniowe OLED wytwarzane metodą „z rolki na rolkę”. Ten proces produkcji materiałów OLED bywa porównywany z drukiem gazet, a wytwarzanie metodą „z rolki na rolkę” uznaje się za kluczowy czynnik, dzięki któremu oświetlenie OLED stanie się komercyjnie opłacalne.
źródło: informacja prasowa
Komentarze
4