Ransomware w tym roku spowoduje szkody na poziomie 11 mld dolarów
Tak prognozują eksperci z firmy Cybersecurity Ventures i mają ku temu powody. Ransomware to olbrzymie zagrożenie, przed którym niełatwo jest się zabezpieczyć – da się za to w nietrudny sposób uchronić przed skutkami działania tego szkodliwego oprogramowania.
Z roku na rok poważnie rośnie liczba cyberataków z wykorzystaniem ransomware. Są one przy tym coraz lepiej zaplanowane, czego efektem są równocześnie rosnące straty przedsiębiorstw spowodowane właśnie przez cyberprzestępców. W tym roku szkody z tego tytułu mogą przekroczyć wartość 11 miliardów dolarów, jak wynika z analizy firmy Cybersecurity Ventures.
Szkody na poziomie 11 miliardów dolarów oznaczałyby ponad dwukrotny wzrost, bo w 2017 roku wyniosły one 5 miliardów. Nie byłoby to jednak dziwne – w porównaniu do 2015 roku w minionym były one większe 15 razy.
Cyberprzestępcy mają coraz lepsze narzędzia, a do tego wykorzystują niewiedzę i niewystarczające zabezpieczenia ofiar. Zwykli użytkownicy nie są dla nich szczególnie interesujący – są celem tylko 9 proc. istotnych ataków. Jak pokazuje badanie ITRC, w 91 proc. przypadków atakowane były firmy i organizacje. To one częściej bowiem decydują się na płacenie okupu, a w dodatku można od nich zażądać więcej.
„W dobie coraz większej przebiegłości crackerów tylko edukacja pracowników i systematyczne pentesty, czyli sprawdzanie swojego środowiska IT pod kątem luk i podatności, mogą przynieść dobre efekty w walce z cyberprzestępczością. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza teraz, gdy UE wprowadza bardzo restrykcyjne zapisy o ochronie danych osobowych” – zwraca uwagę Ewelina Hryszkiewicz z Atmana, największego w Polsce operatora centrum danych.
Eksperci z praktycznie każdej dużej firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem prognozują, że ransomware’u będzie coraz więcej. Jeszcze we wrześniu przedsiębiorstwa były atakowane średnio raz na 40 sekund, a za kilkanaście miesięcy, jak prognozuje Cybersecurity Ventures, czas ten skróci się do kilkunastu sekund. Co może przerażać, ofiarami coraz częściej będą instytucje z branży medycznej, które przetwarzają wrażliwe dane.
Firmę można łatwo ochronić przed skutkami ataków z wykorzystaniem ransomware – oto co należy zrobić.
Źródło: Cybersecurity Ventures, inPlusMedia, Atman. Foto: martaposemuckel/Pixabay (CC0)
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!