Android ma już 75% udziałów w rynku, a Windows Phone staje się trzecią siłą
Najnowsze raporty IDC i Gartnera nie pozostawiają złudzenia lider jest tylko jeden. Android ma już 75% rynku.
Niedawno największe firmy analityczne opublikowały swoje kwartalne raporty dotyczące udziału poszczególnych mobilnych systemów operacyjnych w rynku oraz ilości sprzedanych urządzeń przez poszczególnych producentów. Najnowsze rapoty IDC oraz Gartnera dotyczące I kwartału bieżącego roku wskazują, że niekwestionowanym liderem i ciągle powiększającym swoją przewagę nad rywalami jest system Google Android, zaś według jednego z raportów Windows Phone wyprzedził już BlackBerry.
Według raportu IDC w pierwszym kwartale 2013 roku udział systemu Google Android w światowym rynku mobilnych systemów operacyjnych ponownie wzrósł i wynosi on obecnie aż 75%. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku Android dzierżył w swoich rękach 59,1%. W minionym kwartale łącznie sprzedano około 162,1 mln urządzeń z Androidem, w I kwartale 2012 roku było ich zaś 90,3 milionów. Największym udziałowcem obecnej dominacji Androida zdaje się firma Samsung, która po raz kolejny dostarczyła największą ilość urządzeń z tym systemem operacyjnym.
Tradycyjnie już, drugie miejsce w zestawieniu okupuje system Apple iOS, który jest dostarczany jedynie w produktach firmy z logo „nadgryzionego jabłuszka”, a więc podobnie jak BlackBerry ma nieco utrudnione zadanie. W minionym kwartale, mimo iż na rynek trafiło więcej urządzeń z iOS względem roku ubiegłego, to udział systemu w rynku zmniejszył się. Apple dostarczyło około 37,4 mln urządzeń w I kw. 2013 roku co stanowiło 17,3% udział w rynku. W ubiegłym roku te proporcje wyglądały nieco inaczej, 35,1 mln sztuk urządzeń pozwoliło wypracować 23% udziału w rynku.
Według analityków z IDC na trzecie miejsce awansował system Windows Phone, który zastąpił na tym miejscu BlackBerry OS – choć tego poglądu nie podziela inna firma analityczna Gartner. Zdaniem IDC Windows Phone osiągnął w minionym kwartale udział na poziomie 3,2% co stanowi niewielki wzrost względem roku ubiegłego, kiedy to WP dzierżył około 2%. Zdaniem analityków to zasługa 7 mln dostarczonych urządzeń z Windows Phone, z których lwią część stanowiły smartfony Nokia Lumia.
Tuż poza podium miał znaleźć się system BlackBerry OS, który od pewnego czasu wyraźnie traci udziały w rynku. Szansą na odwrócenie spadkowego trendu ma być nowa platforma systemowa i nowe modele smartfonów, które dopiero pojawiają się na wielu rynkach. W minionym kwartale BB dostarczył 6,3 mln sztuk urządzeń co stanowiło zaledwie 2,9% rynku.
Na dalszych miejscach znalazły się takie systemy jak Linux z dorobkiem 1% i chociaż najpopularniejszy system operacyjny – Android jest także Linuksem, to w zestawieniach jest on uwzględniany oddzielnie. Zestawienie zamyka z coraz większą stratą uśmiercany system Symbian z udziałem 0,6%.
W konkurencyjnym raporcie firmy Gartner system Android zdołał osiągnąć udział na poziomie 74,4% przy 156 mln urządzeń. Drugie miejsce miałoby należeć do iOS z wynikiem 18,2% przy sprzedaży ponad 38,3 mln konstrukcji. W odróżnieniu od raportu IDC na najniższym szczeblu podium znajduje się wciąż BlackBerry z udziałem 3% i 6,2 mln urządzeń. Zdaniem firmy Gartner system Windows Phone zdołał wypracować sobie zaledwie 2,9% udział w rynku przy sprzedaży 5,9 mln urządzeń.
Na koniec warto podkreślić, że według raportu Garnera najwięcej urządzeń dostarczył na rynek Samsung. Wchodząc w szczegóły w I kw. bieżącego roku do dystrybutorów trafiło nieco ponad 100 mln urządzeń Samsunga, do nabywców trafiło zaś ponad 64 mln. Ciekawa sytuacja ma miejsce w przypadku fińskiej Nokii, która do dystrybutorów dostarczyła bardzo dużą liczbę urządzeń wynoszącą aż 63,2 mln, czyli niewiele mniej niż zdołał sprzedać Samsung. Mimo wszystko do użytkowników trafiło ich znacznie mniej, zdaniem Gartnera - Nokia nie zdołała się zakwalifikować nawet do pierwszej piątki, a to oznacza, że klienci niezbyt chętnie sięgają po smartfony Nokia z Windows Phone, mimo iż te niemalże zalały sklepowe półki.
Zdaniem firm analitycznych podobne tendencje będą utrzymywały się na rynku jeszcze przez długi czas. Na chwilę obecną na horyzoncie nie widać nic, co mogłoby zachwiać hegemonię Androida, ani też uszczuplić sprzedaż urządzeń Apple. Ciekawa sytuacja może mieć miejsce w przypadku BlackBerry, gdyż wciąż nie wiadomo jak rynek zareaguje na nowe produkty Kanadyjczyków.
Według ekspertów Windows Phone będzie powoli, aczkolwiek systematycznie zwiększał swoje udziały w rynku, jednak wciąż pozostanie jedynie niszowym systemem. Ciekawie zapowiadają się debiuty nowych systemów operacyjnych takich jak: Tizen, Ubuntu Touch, Mozilla Firefox OS czy też Jolla Sailfish, które mogą nieco namieszać w dolnych rejonach rynku.
Źródło: IDC, Gartner, CNET, Crave.cnet, Androiddoes (foto), Somedroid (foto)
Komentarze
21Jeśli się niemylę to nie ma w nim funkcji 'wytnij - wklej'
Chodzi mi o wycięcie kilku wyrazów z sms i wklejenie tego do nowego sms. Coś co było w windows phone i co jest praktyczne.
Jak narazie tego nie znalazłem i jeśli czegoś takiego nie ma to znaczy że ten cały android to jedna wielka lipa.
Nie wiem jak wypada WP, bo nie użytkowałem, ale z recenzji wynika że chodzi szybko i sprawnie.