Rekordowy transfer danych - niemal 100 Gbps w obydwie strony
W realnie działającej sieci
Pracownikom Caltechu i Uniwersytetu Wiktorii udało się uzyskać rekordowy transfer danych poprzez komercyjną sieć. Na odcinku 217 kilometrów przesyłano dane pomiędzy komputerami z prędkością 98 Gbps w jedną stronę i 88 Gbps w drugą stronę.
Pewnie zaraz pojawią się głosy, że to żaden rekord, skoro już padła bariera jednokierunkowej łączności 100 Tbps, czyli ponad 1000 razy więcej niż w omawianym przypadku. Jednak tym razem nie były to jedynie testy laboratoryjne, ale praktyczna demonstracja możliwości istniejącej sieci światłowodowej.
Aby osiągnąć tak dobry rezultat, nie tylko samo łącze musiało spełnić warunki dla tak dużego transferu. Spełniać musiały je również znajdujące się na obu zakończeniach sieci komputery. W tym celu Caltech na swoim stanowisku podczas konferencji SuperComputing 2011 zainstalował 13 serwerów Dell. Wyposażono je w dyski SSD z magistralami PCI Express 2.0 i 3.0, a całość podłączono do sieci poprzez karty sieciowe 40 GbE. Z kolei po stronie uniwersytetu znalazło się 10 serwerów, z których każdy miał po 6 dysków SSD i karty sieciowe 10 GbE.
W przypadku transferu danych zgromadzonych na dyskach SSD uzyskano maksymalny przesył około 60 Gbps, czyli około 7,5 gigabajta na sekundę. Rekordowy wynik możliwy był dopiero przy transferze danych bezpośrednio z pamięci do pamięci komputerów. Łącznie do sieci w ciągu jednej sekundy trafiało 23,25 gigabajta danych, czyli rekordowe 186 Gbps (98 + 88).
Aby jeszcze lepiej podkreślić użyteczność łącza, transfer z maksymalnymi parametrami podtrzymano przez około 11 godzin. Dokładne szczegóły dotyczące konfiguracji sprzętowej znajdują się na tej stronie.
Do tworzenia tak szybkich łącz mobilizuje wcale nie wizja wszechobecnej chmury, ale zwykła ludzka ciekawość. Bo jak inaczej określić badania nad tajemnicami Wszechświata prowadzone w CERNie i innych ośrodkach naukowych. W różnych eksperymentach gromadzą one ogromne ilości danych. Pojedynczy instytut naukowy nie jest w stanie ich samodzielnie przetworzyć, dlatego konieczna jest współpraca setek rozsianych po całym świecie ośrodków naukowych.
Centrum dowodzenia LHC
Przykładem jest eksperyment Large Hadron Collider (Wielki Zderzacz Hadronów) realizowany w CERN. Do tej pory przeanalizowano już ponad 100 petabajtów danych z LHC, co odpowiada 4 milionom płyt Blu-ray. Przesłanie ich wspomnianym łączem trwałoby ponad trzy miesiące. To jednak tylko początek, gdyż w miarę postępów badań liczba generowanych danych wzrośnie nawet tysiąckrotnie.
Więcej superszybkich technologiach komputerowych:
- Superszybkie pamięci Hybrid Memory Cube
- Intel Ivy Bridge i superszybkie pamięci RAM
- Najszybszy na świecie mikrokontroler powstał w Polsce
- 100 terabitów na sekundę jednym światłowodem
- 26 Tbps jednym laserem
Źródło: Caltech, foto: CERN
Komentarze
20umowa: do 6Mbps DL; 0,7 Mbps UL
Fakty: do 2,5Mbps DL; 0,07 Mbps UL
Okres umowy: 24msc
Cena brutto ~54zł.
Jeszcze nie podpisałem umowy. I na takie warunki nie pójdę.
Aż dziw że mimo iż płacimy od tylu lat za internet nadal raczkujemy w sieciach światłowodowych...
czy ogladac itvp.pl ale w umowie minimum 16Mb/s faktyczna predkosc mam pobierania ok 35-40 Mb/s a wysylania 5,5-6 Mb/s Tak ze nie jest zle jednak te blokady mecza :(
To sfera marzeń ? Hehe ja mam za 59zł/miesięcznie 20Mbps :D czyli jakies ponad 2000 KB/s, a za friko wieczorem od godz 22:00 do 10:00 rano 40Mbps :D czyli jakies 2x szybsze lacze za free :D Jest taka sieć w Siemianowicach Śląskich mmj.pl ;)