Ekologiczne zasilanie tuż tuż
Sony zaprezentowało pomysł na w pełni ekologiczne zasilanie, który wykorzystuje jako źródło energii papier. Stworzony tak akumulator jest w stanie zapewnić zasilanie odtwarzacza MP3 lub niewielkiego wentylatora.
Prototyp opracowany przez inżynierów Sony to bardzo wstępna koncepcja i mimo że nadaje się do prezentacji na festiwalach nauki, to niezbyt prędko trafi do naszych kieszeni. Konstruktorzy podkreślają, że na razie nie jest to recepta na bardzo wydajne źródło energii, ale dowód na to, że możliwa jest produkcja ogniw, które nie zawierają jakichkolwiek szkodliwych dla środowiska substancji. To oczywiście nie jest pierwsza taka „zielona” bateria, ale naukowcy nadal poszukują nadającego się do komercjalizacji sposobu wytwarzania prądu z odpadków.
Zasada działania „papierowej” baterii przypomina mechanizm wytwarzania energii z drewna, który wykorzystują owady, takie jak termity czy mrówki. „Magicznym” płynem w tym przypadku jest woda z dodatkiem enzymu celulazy. Papier po rozpuszczeniu się w wodzie zostaje rozłożony na glukozę. Ten cukier prosty oraz tlen poddany działaniu kolejnych enzymów, pełni rolę elektrolitu.
Pracownica Sony demonstruje działanie ogniwa
Podczas całego procesu powstają jony wodorowe i elektrony, a ostatecznie przepływ prądu, który na demonstracyjnym obrazku porusza niewielkim wentylatorem. Jako produkty uboczne powstaje woda oraz kwas gluconolakton, który powszechnie stosuje się w kosmetyce.
Uproszczony schemat działania papierowej baterii
Tak stworzona bateria wykorzystuje papier, którego w domach mamy pod dostatkiem. Ale marzenia o zasilaniu naszych komputerów starymi notatkami musimy na razie odłożyć na przyszłość. „Papierowa” bateria poradzi sobie na razie jedynie z niewielkim wentylatorem, ewentualnie odtwarzaczem MP3. Yuichi Rokita z Sony podkreśla, że ewentualne korzyści z takich baterii są bardzo interesujące.
Więcej o zasilaniu i technologiach:
- Spring Batteries: nietypowe, sprężynowe baterie
- Changers: nagrody za ładowanie energią słoneczną
- Akumulatory jutra: szybkie ładowanie i długa praca
Źródło: BBC, Sony, inhabitat, physorg
Komentarze
13Jakas szowinistyczna redakcja :P
Nie tyle mnie wynalazek, oraz jego (raczej wątpliwą) przyszłość fascynuje co fakt wykorzystania glukozy :)
Stanowczo zbyt duży nacisk ze strony koncernów stojących za tradycyjnymi rozwiązaniami energetycznymi / paliwowymi może utrudniać / spowalniać wprowadzanie nowych rozwiązań.
bo stoimy w miejscu___