Ciekawostki

Przejeżdżasz na czerwonym świetle? Teraz nic się nie ukryje

przeczytasz w 2 min.

Urządzenia monitorujące przejazd na czerwonym świetle stają się coraz powszechniejsze na polskich drogach. Wyjaśniamy, jak działa taki system i jakie są jego główne zalety.

Na polskich drogach pojawia się coraz więcej fotoradarów, ale też bardziej zaawansowanych urządzeń do monitorowania wykroczeń kierowców. Wśród nich znajdują się m.in. systemy monitoringu przejazdu na czerwonym świetle. 

Nowoczesne rozwiązania pomagają egzekwować przepisy i mają na celu zmniejszenie liczby wypadków oraz poprawę ogólnego bezpieczeństwa na drogach. Nie każdy jednak wie, jak w ogóle działa taki system, choć jego obecność jest coraz bardziej powszechna. Warto zaznaczyć, że technologia ta nie tylko wykrywa wykroczenia, ale również pełni rolę prewencyjną, zniechęcając kierowców do łamania przepisów.

Monitoruje przejazd na czerwonym świetle 

Urządzenia monitorujące przejazd na czerwonym świetle można spotkać na skrzyżowaniach oraz przejazdach kolejowych. Na pierwszy rzut oka kierowcy mogą nie zauważyć niczego niepokojącego, ale warto stosować się do przepisów. 

System monitorujący przejazd na czerwonym świetle
Systemy monitorujące przejazd na czerwonym świetle głównie są montowane na skrzyżowaniach, ale można je spotkać także na przejazdach kolejowo-drogowych

System składa się z kamer i czujników umieszczonych nad drogą. Kamera podglądowa rejestruje, kiedy światło zmienia się na czerwone, a kamera pomiarowa identyfikuje pojazd na linii zatrzymania. 

Jeśli samochód wjeżdża na skrzyżowanie na czerwonym świetle, kamera podglądowa rejestruje całe zdarzenie śledząc pojazd w kadrze, wykonując zdjęcie lub nagrywając film. Zarejestrowane dane są następnie przesyłane do odpowiednich służb, które na podstawie dowodów wystawiają mandat właścicielowi pojazdu.

Cała ta rozległa sieć składa się z kilkuset kamer o wysokiej rozdzielczości, połączonych z Centralnym Systemem Przetwarzania.

Coraz powszechniejsza metoda kontroli 

Monitoring przejazdu na czerwonym świetle ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na skrzyżowaniach dróg krajowych, gdzie kierowcy nie przestrzegają sygnalizacji świetlnej. Jak informuje CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym), w ramach centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym obecnie monitorowane są 4 przejazdy kolejowo-drogowe oraz 46 skrzyżowań na terenie całej Polski.

źródło: CANARD, foto na wejście: Adobe Stock

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Dragonik
    5
    "Wszystko to dla naszego bezpieczeństwa" jak ładnie ubrać w słowa, że będziemy was łupić na kasę.
    • avatar
      Silver
      4
      Bezpieczeństwo... ono jest na końcu w całym tym systemie. Wystarczyłoby dać pośredni sygnał pomarańczowego jak np. w Bułgarii - pomarańczowe najpierw miga, potem chwilę świeci światłem stałym a potem czerwone. To zdecydowanie lepsza komunikacja by wiedzieć czy zdążę. Sam przejazd nie musi być złem, bo im więcej samochodów pokona skrzyżowanie tym ten sam ruch jest szybciej rozładowywany.
      • avatar
        Premek1983
        4
        Dzięki takim mułom bagiennym jak wy ktore piszą takie brednie takie praktyki stają sie akceptowane przez spoleczeństwo...
        A to jest tylko maszynka do zarabiania pieniędzy!
        Nie ma tu nic wspólnego z bezpieczeństwem. Gwałtowne chamowanie jest bardzo niebezpieczne zarówno dla osobówek jak i autobusów i ciężarówek. Powinny być liczniki czasu a nie kamery do wystawiania mandatów. Ewentualnie to i to.
        • avatar
          xxx.514
          2
          Jakby jeszcze te skrzyżowania były odpowiednio ustawione czasowo to spoko. No ale po co. Sam codziennie przejeżdżam do pracy przez skrzyżowanie, gdzie czas na poszczególnych światłach jest nieproporcjonalny do ruchu w tym miejscu przez co jest sztucznie tworzony korek.
          • avatar
            xmexme
            1
            "Wyjaśniamy, jak działa taki system i jakie są jego główne zalety." Główna zaleta to możliwość szpiegowania ludzi i czasowo zwiększenie dochodów. UE chce przegonić chiny w szpiegowaniu i tresurze obywateli.
            • avatar
              GejzerJara
              0
              czy to artykuł na ten portal? może byś opisał trochę technologii jaka tu jest zastosowana a nie że zbysio dłubie w nosie?

              Witaj!

              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

              Połącz konto już teraz.

              Zaloguj przez 1Login