Nauka

Sztuczny liść z Chicago kontra katastrofa klimatyczna

przeczytasz w 1 min.

W wyniku fotosyntezy, przy udziale światła słonecznego, woda i dwutlenek węgla zmieniają się w czystą energię. Od lat trwają prace nad próbą odtworzenia tego procesu przy użyciu sztucznych narzędzi. Być może właśnie doszło do przełomu.

Sztuczny liść naukowców z Chicago – skuteczny jak żaden inny

Naukowcy z University of Illinois Chicago pochwalili się, że udało im się opracować sztuczne liście o niespotykanej dotąd efektywności. Są w stanie wychwytywać dwutlenek węgla w tempie nawet 100 razy szybszym niż obecne technologie. Co jeszcze ważniejsze, potrafią pobierać CO2 z powietrza, a nie tylko ze specjalnych zbiorników ciśnieniowych, jak miało to miejsce dotychczas. Dlatego też wypatruje się w nich skutecznych narzędzi do walki z katastrofą klimatyczną. W jaki sposób miałyby pomóc?

Rozwiązanie zaproponowane przez inżynierów z Chicago to sztuczny liść w postaci naładowanej elektrycznie membrany – suchej po jednej stronie i mokrej po drugiej. Wychwytuje dwutlenek węgla i łączy go z organicznym rozpuszczalnikiem, zmieniając go w stężony wodorowęglan. W tej postaci jest transferowany do roztworu wodnego, gdzie ponownie zmienia się w dwutlenek węgla, który można wykorzystać na przykład do produkcji paliw. 

liść UIC
(Aditya Prajapati/UIC)

Wydajność robi wrażenie

Taka metoda zapewnia 100 razy większą wydajność, a ilość energii do podtrzymywania działania jest określana przez naukowców jako „znikoma” (dla powierzchni 4 cm2 to 4 kJ/h przy wydajności 3 mmol/h). Inżynierowie twierdzą, że są w stanie wychwytywać tonę dwutlenku węgla za 145 dolarów, co jest całkiem niezłym wynikiem, a potencjał być może nie został jeszcze w pełni odkryty. 

Kolejnym plusem sztucznego liścia z University of Illinois Chicago jest jego modułowa konstrukcja. Krótko mówiąc: w zależności od potrzeb można takie narzędzia ze sobą łączyć. Przykładowo: „moduł wielkości domowego nawilżacza może usuwać przeszło kilogram CO2 dziennie, a cztery przemysłowe stosy przechwycą ze spalin ponad 300 kilogramów CO2 na godzinę”, jak podaje Meenesh Singh z UIC, autor artykułu opisującego ten wynalazek. 

Źródło: University of Illinois Chicago, New Atlas

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    3ndriu
    18
    To nie jest liść tylko bardzo efektywny absorber. Bardzo duże osiągnięcie, ale nie ma funkcjonalności fotosyntezy. Chyba nie powinno nazywać się tej technologii sztucznym liściem.
    • avatar
      xmexme
      4
      CO2 to cenny surowiec, przyjdą czasy że za produkcję CO2 będą dobrze płacić.
      • avatar
        Aquagen
        3
        Takie rozwiązanie może być ratunkiem dla polskiego i europejskiego przemysłu cementowego, który odpowiada za chyba ok. 8% światowej emisji (dużo więcej niż lotnictwo).
        I nie chodzi mi tu o energię i cepło potrzebne w procesie produkcji, ale CO₂ będące produktem ubocznym przy produkcji wapna palonego:
        CaCO₃ → CaO + CO₂
        Bez tego nawet wyeliminowanie transportu lotniczego niewiele da a będziemy kupować cement z Białorusi i Chin, które trują na potęgę.

        P.S. Te 8% to światowa produkcja cementu a nie tylko europejska.
        • avatar
          zack24
          2
          To świetna technologia, ponieważ jak widać, można zabrać z atmosfery i ponownie wykorzystać. Skoro przemysł potrzebuje Co2 do produkcji innych dóbr, to jestem jak najbardziej za konwersją dwutlenku choćby przez tzw. "sztuczny liść". A jak nie to z liścia :)
          • avatar
            gormar
            2
            Problem jest taki, że wychwytywać ditlenek węgla to można, ale nie ma technologii jego gromadzenia, która dała by radę chociażby jednoroczne emisje przechować. :(
            • avatar
              Rypka
              1
              Przestańcie siać eko propagandę rozdmuchiwana przez eko terrorystów.
              Nie będzie żadnej katastrofy klimatycznej a działalność człowieka ma minimalny wpływ na klimat.
              Ten się zmienia bo ziemia jest planeta zmienna i nigdy nie będzie stałego klimatu z taka sama temperatura jak chcą eko terroryści.
              Dzisiaj klimat się ociepla a za 100 lat zacznie się temperatura obniżać i może wrócić epoka lodowcowa.
              Zmiana klimatu jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i żadne sztuczne wpływanie na niego jak chcą eko terroryści nie pomoże.
              Eko terroryści powinni być tak samo sądzeni jak Talibowie i Państwo Islamskie a ich miejsce odsiadki to powinnno być Guantanamo!
              • avatar
                que_pasa
                1
                Jedyny efekt uboczny nadmiaru CO2 to większy wzrost roślin. Problem leży w innych gazach a nie w CO2.
                • avatar
                  Ciekawski_
                  1
                  No to skoro można wykorzystać CO2 z atmosfery, to czas najwyższy przestać bredzić o śladzie węglowym itp. Znieść natychmiast te wszystkie limity i certyfikaty. Przywrócić przemysł w UE. Teraz już nie ma logicznego uzasadnienia dla tej chorej polityki klimatycznej UE.
                  • avatar
                    gromzjasnegonieba
                    1
                    "W wyniku fotosyntezy, przy udziale światła słonecznego, woda i dwutlenek węgla zmieniają się w czystą energię." Powaznie ?
                    • avatar
                      gofish
                      -2
                      To zamiast budować elektrownie atomowe w Polsce możemy wrócić do węgla i zaopatrzyć się w ferme sztucznych liści. Hehe juz widzę co na to Niemcy. Wyznawca PiS :-)
                      • avatar
                        pawluto
                        -2
                        Ekologia...ocieplenie klimatu...Jedna wielka bujda z kasą w tle...
                        • avatar
                          Obsolete
                          0
                          To może być wielki cios dla psycholi z UE sprowadzających na nas kryzys energetyczny poprzez likwidację elektrowni węglowych a także ekonomiczny przez zakaz rejestracji aut spalinowych. Wprowadzenie technologii pochłaniania dwutlenku węgla wytrąci eurokratom nawet te pseudonaukowe argumenty, którymi jeszcze dzisiaj dysponują.
                          • avatar
                            piomiq
                            0
                            Pytanie podstawowe. Kiedy wejdzie do masowej produkcji?
                            I drugie. Jaki jest koszt wyprodukowania powiedzmy 1m kwadratowego?
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              jeśli z wody i co2 zaczną tą metodą robić metan, to elektryki w obecnej formie staną się ślepym zaułkiem, pojazdem wyłącznie na teren miejski, na krótkie dystanse.

                              btw. w przeszłości eksperymentowano nawet z ogniwami paliwowym do zasilania ...... palmtopów, które stały się prototypami dla smartfonów. baterię się ładowało, nalewając do niej paliwa w formie spirytusu, maksymalnie stężonego. urządzenie musiało mieć dostęp do świeżego powietrza, bo ogniwo paliwowe potrzebuje tlenu. takie eksperymenty niestety zarzucono, szkoda. bo mogłaby być 1 dolewka na miesiąc, w porównaniu do tego co mamy teraz, tj. w najlepszym przypadku ładowanie raz na 2 dni.

                              Witaj!

                              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                              Połącz konto już teraz.

                              Zaloguj przez 1Login